Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 07.07.2020 SAAT 02:30:31
Advert
Advert Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Gururluyuz, mutluyuz, Kocaelispor’luyuz

Kocaelispor, 1966 yılında kuruldu. 70’li ve 80’li yıllarda oyuncular arasındaki takımdaşlık duygusunu, taraftarların kulübü nasıl sahiplendiği eskilerden dinleyerek büyüdük. Çok şükür ki, bundan 16 yıl kadar önce Özgür Kocaeli Gazetesi’nde çalışırken bizim efsanemiz olan Yeşil-Siyahlı ekibin muhabiri oldum. Türkiye’nin her yerini Kocaelispor sayesinde gezdim. Bildiğim kadarıyla Kocaelispor’u benim kadar uzun süre, aralıksız takip eden başka gazeteci yok. On üç yıl boyunca bırakın maçlarını, antrenmanını bile kaçırmadım. Sezon başı ve devre arası kamplarına gittim. Senelik izinlerimi bile Kocaelispor’a göre ayarlayarak kısa tatiller yaptım. Kocaelispor’un kuruluşunu yaşım itibariyle göremedim. Ama birkaç defa kapanma aşamasına geldiğini, birkaç kez küllerinden doğduğuna bire bir şahit oldum. 

Aç kaldığımız, kaldırımda antrenman yaptığımız günleri bilirim. Taraftarlarının, oyuncularının elinden alındığı, yapayalnız ortada bırakıldığı günleri yaşadım. Stada, tesise icra memurlarının gelip; hasılata, ofis malzemelerine, mutfağındaki tüpüne kadar hacizle el konulduğu günleri çok iyi hatırlarım. Soğuk kış günlerinde elektriği, gazı kesik odalarda 4-5 oyuncunun aynı battaniyenin altına girip, birbirine sarılarak ısındığı günleri de gördüm. 

Kim derdi ki, ihanetin en alasını gören, yalnızlığın en soğuk, en acımasız şeklini yaşayan, bozkırın ortasında tek başına kalmış bir selvinin rüzgar karşısında savrulduğu gibi üst üste gelen bu darbelerle ha yıkıldı, ha yıkılacak denilen Kocaelispor, cumartesi gecesi yeni Kocaeli Stadı’nda binlerce taraftarıyla lig açılışını yapacak?

Çok değil, 5-6 yıl önce hangimizin aklına gelirdi Alikahya’da Avrupai bir statta Kocaelispor’u sahada görüp binler, onbinler olarak yeniden etrafında kenetleneceğiz?

O zor günlerde bizim tek amacımız Yeşil-Siyahlı kulübü ayakta tutmak, yaşatmaktı. Yıkılmasını, yok olmasını önlemekti. 

Bugünlere gelmek için Başkan Bahri Yavuz en çetin mücadeleyi verdi. Kulübün başına geçtiği günden bu yana hiç sızlanmadan, binbir türlü akıl oyununun üstesinden gelerek Kocaelispor’u bugünlere taşıdı. Başardın Bahri Başkan. Kocaelispor’u yeniden ayağa kaldırdın, sana helal olsun.

Ne mutlu ki, Kocaelispor’un dibin de dibini yaşadığı günlere şahit olduktan sonra Allah bize bugünleri de görmeyi nasip etti. Çok şükür, bin şükür. 

Elbette herşey bitmiş, hedeflerin hepsine ulaşmış değiliz. Gidecek daha çok uzun yolumuz var. Ama cumartesi gecesi o ambiyansı gördükten sonra bizi artık hiçbir şey korkutamaz. Azgın sel gibiyiz. Bundan sonra karşımıza çıkan engelleri de altımıza alır, çağlayarak yolumuza devam ederiz. Yeter ki, bu birlik ve beraberlik devam etsin.

 

Şampiyon oyuncular tribündeydi

 

Kocaelispor-Fatsa Belediye sezon açılıl maçını Süper Lig’e en son çıktığımız şampiyon kadronun oyuncularından bir bölümüyle izlemek de benim için ayrıca anlamlı oldu. Kocaelispor formasıyla Galatasaray’a sahasında 4 gol birden atan Kral Taner Gülleri, defansta top geçer adam geçmez Ufuk Çam, orta sahada her zaman boyundan büyük işlere imza atan Levent Kartop, etten-kemikten değil, sanki demirden yapılmış gibi tekmeye kafa atmaktan zevk alan Adem Çalık ve Kocaelispor’a her zaman en vefalı oyunculardan biri olan Uğur Yasan vardı yanımda. Sarıldık, hasret giderdik. Eski günleri konuştuk. Kocaelispor’un böyle bir stada kavuşmasından, taraftarların eskiden olduğu gibi yine takıma sahip çıkmasından hepsi çok mutluydu. Kocaelispor için bu oyuncular her zaman en büyük fedakarlığı yapmıştı. Transfer yasağının kalkması için alacaklarının büyük kısmını silenler de yine bu oyunculardı. Dolayısıyla bu özel günde Yeşil-Siyahlı ekibin yanında olmayı herkesten fazla hak ediyorlardı. 

 

Adem Çalık’ın analizi

 

Kocaelispor, Fatsa Belediyespor’u 2-0 yendiği maçta elbette ilk maç heyecanını fazlasıyla yaşadı. Üstelik oyuncular üzerinde yeni statta ilk maça çıkıyor olmanın baskısı da vardı. İlk yarıda oyuna  yeterince hakim olamadık. Özellikle orta alanda çok zayıf kalıp, rakibe sürekli top kaptırdık. Ama hazırlık kampında belli ki Galip Hoca, takıma duran top çalışmalarını çok iyi yaptırmış. Kötü olduğumuz bu bölümde mükemmel korner organizasyonlarıyla bulduğumuz gollerle devreyi 2-0 önde tamamladık. İkinci yarıda özgüveni gelmiş, taraftar desteği ile coşmuş bir Kocaelispor vardı. Sayısız fırsat kaçırdık. Bizim Adem Çalık, takımla ilgili çok net bir analiz yaptı. Deneyimsiz oyuncular nedeniyle Kocaelispor’dan göze hoş gelen futbol beklemenin zor olduğunu belirtti. İyi mücadele etsin, içeride taraftar desteği ve ambiyansla işi bitirsinler yeter dedi. Sanırım bizim takımı sezon sonuna kadar sabırla destekleyip, iyi mücadele için teşvik edeceğiz. Kolay olmayacak ama buna mecburuz. 

Ne olursa olsun, ilk maçta galibiyetle başlamak, üstelik yeni stadı galibiyetle açmak çok önemliydi. İyi oyununu bir golle süsleyen Burak Süleyman ile en kritik dakikalarda müthiş kurtatışlara imza atan genç kalecimiz Volkan Mert Korkmaz başta olmak üzere bütün oyuncuları, teknik ekibi, yöneticileri, malzemecisinden, kulüp görevlilerine kadar herkesi bu anlamlı galibiyetten dolayı tebrik ediyorum.

 

 

Eryarsoy farkı

 

Kocaelispor maçlarında siyasileri görmek, kent yöneticilerini bulmak son dönemde neredeyse imkansızdı. Ama cumartesi gecesi tam tersi bir görüntü yaşandı. Bu sezonun ilk maçında protokol tribünde hatırı sayılır siyasi vardı. Milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri gördük. Açıkçası bunlar içinde ağırlık AK Partili yöneticilerdeydi. AK Parti İl Başkanı Av.Abdullah Eryarsoy’un bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. Günler öncesinden hem kendi il yönetimine hem de ilçe başkan ve yönetimlerine maç bileti aldırdı. Çevresinde herkesi maça davet etti. Eryarsoy’u bu hassasiyetinden dolayı kutlamak ve örnek göstermek gerekir. Bu konuda fark yarattığını düşünüyorum.

 

İyi ki hazırlık maçı yapmadık

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar maç günü yerinde durmadı. Elinde telsiz, bir saha içinde bir tribünde herşeyin kusursuz olması için çalıştı. Ama o muhteşem atmosfere yakışmayan tek bir görüntü vardı; futbol oynanan zemin. Topa her vuran yerden çimle karışık bir avuç toprak kaldırdı. Kocaelispor’un yeni stada alışmak için neden burada hazırlık maçı oynamadığı yönünde eleştiriler yapılmıştı. Açıkçası cumartesi gecesi sahayı görünce iyi ki hazırlık maçı yapmamışız demekten kendimi alamadım. Yoksa o zemin köstebek yuvası gibi çukurlarla dolup, futbol oynamaya iyice elverişsiz hale gelirdi. 

Muzaffer Çintimar’ın iyi niyet ve özverisinden en ufak şüphem yok. Ama bu iyi niyetini çevresinde kullanan, gözünü boyayanlar ve işini hakkıyla yapmayan, burnu havada tipler olduğunu düşünüyorum. Allah aşkına, İzmit’te doğal çim saha kaç tane kaldı? Belki bir, bilemedin iki. O stadın zeminini hazır hale getirmek ne kadar zor olabilirdi? Bana göre stada toplu ulaşım kadar bu konunun da konuşulması gerekir. Sonuçta önümüz kış. Bu zemin, o sert aylarda tam bir patates tarlası olur.

 

 

MFÖ konseri

 

Kocaeli Fuarı’nda 30 Ağustos Zafer Bayramı Türk Pop Müziği’nin efsane grubu MFÖ konseriyle kutlandı. Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur gibi usta isimlerin birbirinden güzel eserlerini seslendirdiği konser müthiş kalabalıktı. Güneş Sahnesi’nin önündeki alan tamamen dolmuş, göletin kenarına kadar insanlar vardı. Ne yazık ki, Kocaeli Valiliği’nin düzenlediği 30 Ağustos resepsiyonuna koşanlar bu kalabalığı göremedi, halkla bütünleşerek bu bayramın coşkusunu yaşama fırsatını kaçırdı. Hatta birçok protokol üyesi bu konseri belki de yok saymış olacak ki, çevrede düzen sağlayacak ne fazladan güvenlik görevlisi ne de alanı gösterecek doğru düzgün aydınlatma yapılmıştı. Fuardaki bu muhteşem konser için daha iyi hazırlık yapılabilir, biraz daha ilgi gösterilebilirdi. 

 

 

Maşukiye’ye yazık ediyorlar

 

Maşukiye’de geçen hafta çok üzücü bir olay ortaya çıktı. Ulusal kanallar dahil her yerde haber oldu. İstanbul’dan gelen Cezayirli genç bir kadın, Kartepe’nin eteklerinde “Macera Parkı” adında bir yere giriyor. İçinde çok tehlikeli lunapark benzeri oyun aletleri var. Bu aletlerden biri yerden 18 metre yükseklikte bir salıncak. Aslında salıncaktan çok, Sapanca Gölü’ne karşı kurulmuş bir mancınık. Genç kadın bu salıncaktan yere çakılıp hayatını kaybediyor. Üzerinde kalsa belki de mancınığı andıran bu salıncak O’nu kilometrelerce uzaktaki göle bile fırlatabilirdi! Kaza haberi 20 gün boyunca gazetelerden saklanmış. Ama gerçeklerin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu var!

Haberi duyunca çok üzüldüm. Sadece bir insanın hayatını kaybetmesine değil, bu olayın Maşukiye gibi doğa harikası, Allah’ın bize lütfu olan bir beldede yaşanmasına da üzüldüm.

Maşukiye’de çok güzel, içten, samimi insanlar var. Ama nasıl para kazanacaklarını, ellerindeki fırsatı nasıl değerlendireceklerini bilmiyorlar. Yıllar önce birileri buraya yerleşmiş. Nasıl olsa dağ başı, orman kanunlarına göre yaşayalım demiş. Sanıyorlar ki, Maşukiye hala aynı Maşukiye. Öyle değil. Maşukiye değişti. Artık dünyanın her yerinden turistler geliyor. Tatillerde, hafta sonlarında her milletten insan buraya gelip tomar tomar para bırakıyor, huzur bulmak, dinlenmek istiyor. Ruhsatsız taksi, ruhsatsız eğlence parkı olacak iş mi? Bu kafayla Maşukiye’de turizm gelişmez. Bugün çok kazanıyorum diye sevinenler de yakında iflas bayrağını çeker. Maşukiye’nin kanun ve kuralların işlediği, her türlü denetimin yapıldığı bir yer haline gelmesi lazım. Buna karşı direnenler, orman kanunları işlemeye devam etsin diyenler Maşukiye’ye ve Maşukiye halkına açıkça ihanet ediyor. Cezayirli genç kadının öldüğü o eğlence parkının ruhsatsız olması, tehlikeli oyun aletlerinin güvenlik önlemleri tam alınmadan işletmeye açılması kabul edilebilir değil. Böyle bir şey ancak dağ başında olur. Yazık ki, Maşukiye’ye bunu reva görüyorlar.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8693 TL 6.8419 TL
Euro
EURO
7.7611 TL 7.7302 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA