Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 13:03:24
Advert
Advert
 

En önemlisi vicdan

Son bir haftaya göz atalım;

Halkbank’ta gece yarısı birden düşen dolar…

Uygun fiyatlı diye dayatılan etlerde şarbon…

Üst üste gelen zamlar…

Resepsiyonda ikram edilen ejder suyu…

Kocaelispor’un yeni sahasında ilk galibiyeti…

Balık sezonunun nihayet açılması…

Ve duyarsızlıkta geldiğimiz nokta…

Bu satırbaşları geçen hafta cuma gününden buyana kent ve ülke gündemine damgasını vuran ve aklımda kalan önemli olaylardan birkaçı…

Her biri hakkında sayfalarca yazabilir, saatlerce konuşabiliriz.

Zaten sosyal medyada günlerce yazıldı, çizildi.

Tüm bunlar yaşanırken ve tartışılırken ben duyarsızlıkta geldiğimiz noktadan bahsetmek istiyorum. Herkes için önemli olmayabilir ama benim için çok önemli. Çarşamba günkü gazetemizin manşetinde ‘İnsanlığımızın utanç tablosu!’ ana başlığı altında ‘Bu adama kim yardım edecek?’ diye sormuştuk. Arkadaşımız Suriye Çatak Tek, bu haberiyle kanayan bir yaraya değindi.

Diğer alt başlıklarımız ise ‘Yavru kediyi yaktılar’ ve ‘Eşeğe işkence’ idi.

Sizler de zaman zaman İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde yerlerde yatan insanlara rastlamışınızdır. Bahsi geçen şahıs ise bunlardan bir tanesi. Endüstri Meslek Lisesi civarında yerde yatan bir ‘insan’ onlarca kişinin gözü önünde akut kriz geçiriyor. Büyük ihtimal bağımlı olan bu şahsa birçok vatandaş duyarsız kalıyor, kimileri de film izler gibi izliyor. Aralarından duyarlı olanlar sağlık ekiplerini çağırıyor.

Sürekli akut kriz geçiren ve ilk müdahaleden sonra hastaneden kaçtığı belirtilen bu şahısa yardım konusunda sağlık görevlileri de pek istekli değil.

Daha kötüsü bağımlı, akli dengesi zayıf ve kimsesiz bu kişilerin tedavi süreçlerinde ciddi boşluklar var.

Ne olursa olsun bu insanlara yardım eli uzatılmalı, tedavi ve barınma noktalarında destek olunmalı… Aksi taktirde birçok olumsuzluğa davetiye çıkarılmaya devam edilir... Bu cümlenin içini istediğiniz gibi doldurabilir, istediğiniz gibi genişletebilirsiniz.

Bir kötü haber de Yahya Kaptan Mahallesi’nden geldi. Bir kediye işkence yapmışlar ve hatta yakmışlar. Bu nasıl bir canavarlık… Karamürsel Akçat’ta da bir eşeğe işkence yapılmış. Aklım almıyor…

Sokakta yerlerde yatan ve bir şeyler sayıklayan adama akli dengesi pek yerinde değil demiştik ya, esas akli dengesi yerinde olmayan kediye, eşeğe işkence eden insan bile diyemeyeceğim ve yaratık olarak adlandıracağım kişi ya da kişilerdir.

Bir canlı, kendisinden güçsüz başka bir canlıya nasıl işkence yapabilir, bu nasıl bir zevktir… Düşünürken resmen beynim yandı… Bir de ‘hayvan’ diye adlandırdığımız canlılara tecavüz eden, çocuklara tecavüz eden sapıkları da unutmamak lazım.

Tüm bunları görünce insan olarak dünyaya gelmiş olmaktan utanır oldum. Hayvanlarla insanlar yer değiştirse ve dünyaya hayvanlar hükmetse bu iğrençliklerin hiç biri olmazdı.

Eğitimsizlik, vurdumduymazlık, egoistlik, vicdansızlık…

Aslında daha anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklara psikoloji dersleri adı altından eğitim verilse…

Ya da adı ders olmaz da belki seans olur…

Eğitimcilerimiz insan psikolojisine yönelik bir eğitim programı düzenleyebilir.

Hem böylece çocuklarımızın ilerleyen yaşlarda ruhsal bunalımlarının önüne, kimlik arayışlarının önüne, kendilerini saçma sapan bir şekilde ispatlamalarının önüne geçmiş oluruz.

Bu da mı olmadı… O zaman evlenecek her çift zorunlu eğitimine tabi tutulsun.

Sosyologlar, psikologlar ve eğitimciler el ele verirse ülkemizde kadın cinayetleri biter, hayvana ve kadınlara tecavüz biter, bağımlılık oranı azalır…

En azından ben öyle umuyorum.

İnsanların; insanlara ve hayvanlara vicdanıyla yaklaşacağı, karşısındakinin de can taşıdığı bilincinin yerleşeceği günler dileğiyle…

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA