Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.09.2019 SAAT 09:49:01
Advert
Advert
 
Şükran Gül ABUŞKA

O tabak bitecek!

 

 BU korkunç cümleleri hemen hemen çocuklu tüm masalarda duyuyorum.

Çocuğumuzu bu tür söylemler ve davranışlar ile aslında yemekten uzaklaştırıyoruz, yemek ile sorunlu bir ilişki içerisine dâhil ediyoruz ve sonrada çözülmeyen yeme problemlerinin temelini atmış oluyoruz.

 Anne ve babalar çocuklarına büyük sevgi duyuyorlar bu su götürmez gerçek ve çok fazla yedirdiklerinde tatmin edici mutluluk yaşıyorlar.

 Ancak az yediklerinde ise büyüme ve gelişmede sorun var endişesi ile büyük panik yaşıyorlar.

 ‘Temiz Tabak Tehlikesi’ diye bir kavram artık ebeveynlerin dünyasında.  

‘Tabağındaki tüm yiyecekleri bitir!’ bu yüklenme çocuklarda açlık/tokluk sinyallerinin öğrenilmemesine neden olur, ömür boyu obezite ile uğraşan bireyler olmasını sağlar.

 Yapılan son çalışmalar, bakı ve zorlama ile çocuklarda zıt ilişki ortaya çıktığı özelliklede sebze ve meyveden uzaklaştığı görülmüş.

 Baskısız ve cesaretlendirici bir tutum ile daha rahat tavır takınan, açlık ve tokluk sinyallerini saptayan ve tat tercihini öğrenen çocukların gelişimi gözlemlenmiş.

 

 

Yemek masasında mutlu anlar için;

 

  • Sorumlukları bölün: Çocuğunuz için sağlıklı ve besleyici besinler sağlayın. Ne kadar yemek yemesi gerektiğini çocuğunuza bırakın.
  • Yemekleri birlikte planlayın ve hazırlayın: Küçük çocuklarınızın buzdolabından veya kilerden yiyecekleri getirmesini sağlayın daha büyük çocuklarınız için sebze veya meyveleri dilimlemesini, ocak üstündeki tavayı karıştırmasını isteyin.
  • İyi rol model olun: Anne ve babalar çocukların ilk rol modelleridir. Anne ve babalarını taklit etmeyi severler. Beslenme konusunda sağlıklı tercihleriniz çocuğunuzu çok etkileyecektir.
  • Her besinin tadına bakması için zorlamayın sadece cesaretlendirin: Her gıdanın tadına bakılmasını tüm aile bireyleri için sağlayın ve aileniz ile keyifli hale getirin ve tadım sonrasında hem yemek veya gıdanın tadı hakkında yorumlar alın ve yapın sonrasında alkış ile destekleyin.

 

DESTEK ALINABİLİR

Hadi bırakın; her yaştaki çocuk kendi açlık ve tokluk ipuçlarına kendi cevap versin. Fazla veya az yediğini veya sağlıklı beslenip beslenmediğini kendi gözlemlesin. İşin içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa ebeveyn için yemek zamanları bir beslenme uzmanından destek alsın, ebeveynler kendi geleneksel kurallarını uygulamasın.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Şükran Gül ABUŞKA yazıları
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA