Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 24.09.2020 SAAT 19:22:55
Advert
 

Türk müsün? Müslüman mı?

          Bu soruyu kimlerin sorduğunu, neden sorduğunu ve ne maksat ile sorduğunu, 50 yaşın üzerindekiler iyi bilirler!

          Bir de şu soru sorulur muş zamanında!

          2 kişi kayıkla denize açılmış, kayık alabora olmuş, denize düşmüşler.

İkisi de yüzme bilmiyormuş!

Denize düşenlerin biri Türk biri de Müslümanmış! Bir kişiyi kurtarma hakkın olsa hangisini kurtarırsın?

Bu ustaca kelime oyunları ve politik jargonlar….

İlmi siyaset ve laf cambazlığı bilmeyen, samimi vatanperver  Anadolu gençlerinin kafalarını bir süre karıştırmaya yetmiş.

Her ne kadar bilimsel ve dini temellere dayanan mantıklı cevaplar vermişlerse de.

Ustaca ve maksatlı sorulmuş, soranın cevabını umursamadığı bu sorular uzun süre ağızdan ağıza dolaşmış.

 Gerçi şimdi sorsalar; baksınlar başlarının çaresine yüzme bilmeyenin denizde ne işi var, hiç birini kurtarmam cevabı verilir ya, neyse.

Ara ara aklıma geldikçe bende düşünürdüm, benim için bir insanda arayacağım öncelik Türklüğü mü, Müslümanlığı mı diye .

Geçen gece geç bir saatte minibüs ile eve dönmek için otobüs durağında beklerken durakta bekleyen 6-7 kişiyi dikkatlice inceledim.

İçlerinden 3-4 tanesinin “tabir caiz ise tipleri kayık, tenha bir yerde yanında durulmayacak kadar itici davranışları olan etraflarında ki insanları umursamadan genel ahlak kurallarına aykırı konuşmalarına şahit oldum.

Hani o kadar ki, yanlarında duran 60 lı yaşlarda ki bir teyze bile, onlardan çekindiği için durağın onlardan uzak köşesine gerilemişti.

Sonra düşündüm kendi kendime!

Bu insanlar; Türk olsa ne oluuuur, Müslüman olsa ne olur.

Sonra bir bir sıraladım içimden!

Karısını döven, komşusunu rahatsız eden, güçsüze güç yetiren, hakkı olmayanı gasp eden, biri veya birileri Müslüman olsa ne oluuuur, Türk Olsa ne olur.

Borç alıp “imkanı olduğu halde” vermeyen, söz verip tutmayan, hayvanlara kötü davranan, hak hukuk gözetmeyen, fitne yayan, biri veya birileri Türk olsa ne oluuuur, Müslüman olsa ne olur.

Çıkarlarını her şeyden üstün tutan, hatasında bile bile ısrar eden, başkasının hayatını alt üst edecek davranışlarda bulunan, iftira atan, yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren, biri veya birileri Müslüman olsa ne oluuuur, Türk Olsa ne olur.

Arabasını herkesin hayatını tehlikeye atacak şekilde kullanan, çoluğun çocuğun namusuna canına musallat olan, güç yetirdiğini tehdit eden, başkasının malında canında gözü olan, biri veya birileri Türk olsa ne oluuuur, Müslüman olsa ne olur.

Hakkı olmayanı hak sayan, adam kayıran, dostları ayıran, ayıbı duyuran, biri veya birileri Müslüman olsa ne oluuuur, Türk Olsa ne olur.

Gencecik kızlara tecavüz ederek hayatlarını karartan, yaşlı başlı insanları zor kullanarak gasp eden, sırf boşandı diye karısını delik deşik eden, biri veya birileri Türk olsa ne oluuuur, Müslüman olsa ne olur.

Bilgisini veya yetkisini kötüye kullanan, ailesine ve toplumuna zararlı olan, şefkatli ve merhametli olmayan, dünyalık derdinde olan, adil olmayan, hele hele utanma duygusu olmayan, biri veya birileri, Müslüman olsa ne oluuuur, Türk Olsa ne olur.

Cuma kutlasa ne oluuuur kutlamasa ne olur, ne mutlu Türküm diyene dese ne oluuuur demese ne olur.

Aslolan önce insan olabilmek ve insan kalabilmek dedim kendi kendime.

Ve insanlar ikiye ayrılır diye düşündüm.

İyi insanlar ve kötü insanlar.

Allah kötülerin şerrinden herkesi korusun, tam kötüleşmemiş insanları da iyiliğe doğruluğa yöneltsin inşallah.

Bu arada unutmadan, çarşamba günümüz de mübarek olsun

Selam ve dua ile.

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.6883 TL 7.6576 TL
Euro
EURO
8.9572 TL 8.9215 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA