Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 07:32:56
Advert
Advert
 

Adaylara tavsiyeler

Bilirsiniz!
Bir seçim bitti mi, başka bir seçim başlar….
Seçimin aktörü partiler, malzemesi insandır.
Her siyasi oluşumdayeteri kadar koltuk olmadığı için, bu koltuklara bin bir zahmet ile sahip olanprofesyonel siyasetçiler, kaptıkları koltuğun devamlılığını sağlamak için gece gündüz mücadele ederler.
Allah için zordur işleri.
Varlıklarını devam ettirmek, oralara gelmekten çok daha zordur.
Yapacakları bir tek hatabütün emeklerini ziyan edebilir.
Bahse konu olanprofesyonel siyasetçilerher ne kadar kendi aralarında rekabet halindegözükseler de, adı konmamış bir prensip anlaşması varmış gibi birbirlerini kollarlar.
Bölgelerinde cereyan eden gelişmeleri birbirleriyle paylaşır, dengeleri korurlar.
Yukarıda yaşanan mücadeleler sırasında da; “parası, zamanı, enerjisi olan, kendileri için de tehdit oluşturmayacak” yardımcı kadrolara ihtiyaç duyarlar.
Bunu için hedef kitleleri; sivil toplum, sendika ve ticari faaliyetlerde öne çıkan basında karşılığı olan siyasete istekliyeni yüzlerdir.
Gözlerine kestirdikleribu istekliinsanlarıkendi yanlarında siyaset yapmaya davet eder, yapacakları siyasi çalışmalardadestek olur genel merkezlerinhavasını kontrollü bir şekilde teneffüs etmelerine yardım ederler.
O hava;taze siyasetçileri, köyünden Büyükşehir’e ilk kez gelmiş bir gurbetçiyi büyülediği gibi büyüler.
Genel merkezlerde çektirecekleri birkaç fotoğraf karesi yapacakları masrafları ve yorgunluklarını bir nebze hafifletir.
Onlar da kendi bölgelerinde bu siyaset büyüklerinin gözleri ve kulakları olurlar!
Ancak gerçek şu ki;iyi bir potansiyele sahipolupsadakatle hizmet etse dahiherkes siyaseten muradına eremez.
Çünkü; talip olan sayısı arttıkça ihtimal de azalır!
Ortalama 10 yıl kadar kıymetleri devam eden bu isimlerin pek çoğu seçilecek yerlerde kendilerine yer bulamasalar dahi, himayesinde olduklarısiyaset büyüğünün hassasiyetleri doğrultusunda dostlarını arkadaşlarını bile kırıp dökmek zorunda bırakılabilirler!
Bunun adına da siyaset derler!
Bırakın seçilmeyi, aday adaylığından ileri gidemeyenler dahi olur.
Seçilmesi mümkün olmayan sıralarda bile canla başla çalışan ve siyaset büyüğüne asla sadakatsizlik yapmayanbu kıymetli insanlara da,bir dahaki seçime kadar,başkandiye hitap edilerek motivasyonlarının azalmaması sağlanır!
Sonra!
Sonra ne oluyor söyleyeyim mi!
Aradan geçen 10 yıllar sonra arkadan gelen daha enerjik, daha arzulu, daha paralı ve daha acemi gençlersiyaset profesyonellerinin göz bebeği olurlar.
Şayet eskitilen yıpratılan bu samimi insanlar gerçekleri görüp, kullanıldıklarını anlayıp, kendi kabuğuna çekilir, evine işine sessizce döner ve pişmanlıklarını kendi içerisinde yaşar ise, onlara emektar veya dava adamı denir.
Yok isyan eder, itiraz eder hakkını arar ise“nefis yapıyor!” derler.
Hatta belki hain!
Çünkü nefis yapma hakkı bu organizasyonu yapan profesyonel büyüklerin hakkıdır. Ve maalesef herkese yetecek kadar nefis yapma imkanı yoktur.
En üzücü olanı da, kırıp döktükleri, cahil cahil atar yaptıkları, eski arkadaşları, eski dostları ile aynı şehirde, aynı ortamlarda hem de ünvansız bir şekilde yaşamak zorunda olmalarıdır.
Eskiden oturmak için kolay kolay yer beğenmedikleri salonlarda, artık kendilerineyer yoktur, tanımadığı yeni yüzlerin kendi yerinde oturduğunu eskiden salonlara girdiğinde yaşadığı kucaklaşmaların, merhabalara, hatta baş göz selamına indiğini görünce boğazlarında düğümlenen cevap veremedikleri onlarca soruvardır.
Ben de yukarıda ki bilgiler ışığında naçizane 2019 yılında yapılması muhtemel Güney Afrika seçimleri öncesi aday olacaklara tavsiyede bulunmak isterim.
Güney Afrikalı dostlarımız unutmasınlar ki! siyasette bir günde çok şey değiştiği gibi bir kişi değiştiğinde de çok şey değişir.
Siyasetin sizi büyüleyip sarhoş etmesine sömürgeleştirmesine android haline getirmesine izin vermeyin.
Sizden önce Güney Afrika yönetimine talip olanların yaptığı hataları yapmayın! Gönül kazanmaya bakın, mütevazi olun, kibirlenmeyin nihayetinde gelimli gidimli ölümlü dünya!
Talip olun, çok çalışın ama kendinizi kaybetmeyin, savunun ama kırıp dökmeyin, kendinizin dahi inanmadığı sözleri sarf edip gülünç duruma düşmeyin!
Büyümek adına küçülmeyin!
Çünkü;başta Güney Afrika politik tarihiolmak üzere, dünyanın pek çok ülkesi siyaseten harcanmış harcatılmış nicekıymetli insanla doludur.
10 yıl önce adı soyadı ve makamı ile anılan,baştacı edilen, saygı ve hürmette kusur edilmeyenbaşkanımmmmm derken en sondaki m harfi uzatıla uzatıla söylenen, ama bu gün belki adıyla hattabelki lakabıyla anılannice makam sahipleri olduğunuunutmayın….
Diyerek….
İstifa etmek zorunda bırakılan Jacob Zuma’dan boşalan kadrolara talip olacak tümadaylara başarılar dilerim.
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.
Selam ve dua ile.

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA