Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 06.06.2020 SAAT 14:49:58
Advert
Advert
 

Hızlı tren…

1800’lü yıllardan beri,gelişmiş-gelişmemiş bütün devletlerin yük ve yolcu taşımacılığında vaz geçilmezolan,Demir yolları…

200 yıl öncesaatte 39 km ile giden lokomotifler ilebaşladığı yolculuğuna,bu gün saatte 600 km’ yi geçen Hızlı Trenler ile devam ediyor.

Peş peşe girdiği savaşlara ve maddi imkansızlıklararağmen, yaşanan bu gelişmelereduyarsız kalamayan Osmanlı…

1856 da Sultan Abdülmecit zamanında başladığı İzmir-Aydın demir yolunu,10 yıl sonra Sultan Abdülaziz zamanında tamamlamış.

Osmanlı zamanında demir yolu imtiyazı verilen İngiliz, Fransız ve Alman sermayedarlar,sanayi devrimiyle artan hammadde ve tarım ürünleri ihtiyaçlarını bu Demir Yolları ile hızlı ve güvenilir bir şekilde limanlara, oradan da gemiler ile kendi ülkelerine taşımışlar.

İzmir-Aydın demir yolunu Rumeli, Anadolu ve Hicaz demir yolları izlemiş.

1927 de Devlet Demir Yolları ve Limanları İdare-i Umumiyesi adını alan bu Devlet kurumu, 1953 de adını Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları İşletmesi yani TCDD olarak güncellemiş.

Devletimiz kurulduktan bu güne kadar, teknik hatalar sonucu raydan çıkma veya çarpışma neticesinde,80’e yakın kaza olmuş 500 e yakın insanımız hayatını kaybetmiş.

Elbette bu hiç kimsenin istediği bir şey değil, değil de!tedbirler artar ise bu tür kazalar ve kaza esnasında oluşacak can kayıplarının azalacağı da bir gerçek.

Ben de defalarca Hızlı Tren kullanmış,kısa bir süre zarfında ekonomik bir yolculuk yaparak memnun kalmış biri olarak diyorum ki…

Devlet kurumumuz olan Demir Yollarında!

Yolcu anlayışı,Müşteri anlayışına dönüşmemeli.

Bir an evvel bitirip faaliyete sokacağız diye kervan yolda düzülür mantığı iletesti tam yapılmamış hatlarda yolcu taşınmamalı.

Makinist ve teknik personelin eğitimleri kısaltılmamalı.

Yapılacak eğitimler meslek edindirme iş ve işe adam bulma projesi gibi değil! daha ciddi bir planlama ve alanında ehil uzmanların vereceği kurum içi eğitimler şeklinde yapılmalı.

Hat bakım ve işletme işleri bir birinden bağımsız 2 ayrı yapı olarak değil tek elden idare edilmeli.

Hat bakım ve işletme çalışanlarının iletişimleri sağlanmalı.

İhtiyacı karşılamak adına! Makinist ehliyeti almayı aşama aşamaehliyet kursundan araba ehliyeti alır hale getirmemeli.

Kurumun daha fazla kazanç elde etmesi için çalışan sayısı azaltılmamalı.

Sinyalizasyon ve benzeri teknolojik tedbirler ihmal edilmemeli.

Özellikle Kritik görevlere siyasi otoriteye bağlı ve uyumlu çalışabilecek idare edilebilir kadrolar yerine,ehliyet ve liyakat sahibi kendisini siyaset yerine mesleğine adamış insanlar tercih edilmeli.

Falanca filanca liselerin mezunları yerine,ısrarla Endüstri Meslek ve Teknik Lise mezunları tercih edilmeli.

Meslek odalarının uyarıları dikkate alınmalı hatta bu meslek odalarından talep edilecek teknik ekiplerin yapılan ve çalışan hatların denetlenmesi sağlanmalı,görülen eksiklerin rapor edilmesi talep edilmeli.

Eksiklikler ve hatalar dikkate alınmalı.

Benim yukarıda meli malı diye yazdığım temennilerimin eksiksiz var olduğunu düşünüyorsanız gelin o üzücü tren kazasını Atm önünde sıra beklerken çok üzgün bir ifadeyle yanındaki arkadaşına anlatan İzmit’in yerlisi bir abimin samimi ifadeleriyle dinleyin.

Izlı tren yine kaza yapmış içim yandı be ya….

Şehit aberine üzüldüm gibim üzüldüm!

Caponlar da büle sık sık kaza olsa olsa en baş büyüklerden biri iillam kiarakiri yapar!

bizdenerdeee,arkasın olana yüz sene üncedebişecik olmazdı, yine iç bişecik olmaz!

olanep garibana olur!

Ülen de üldüğle kalır Allah epsine rahmet elesin.

Er kesin canı Allah’a emanet o da korumasa epten yanmışız be ya…

ÇARŞAMBA GÜNÜMÜZ DE MÜBAREK OLSUN İNŞALLAH.

Selam ve dua ile.

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA