Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 07.07.2020 SAAT 01:59:42
Advert
Advert Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Böyle ararsan bulamazsın

Türkiye’de siyasi partilerin milletvekili veya belediye başkan adayı belirleme yöntemleri her dönem tartışma konusu olmuştur. 

Hatta parti genel başkanları, il başkanları belirlenirken bile eleştiriler gelmiştir. Ama bu kadar kafaların karıştığı, aday bulmanın zor olduğu bir dönem herhalde yaşanmamıştır. 

31 Mart yerel seçimlerinin startı verileli 3 aydan fazla zaman geçti.

Mülakatlar, anketler, kamuoyu yoklamaları, üst üste toplantılar yapıldı. 

Milletvekillerinden, eski milletvekillerinden, belediye başkanlarından, eski belediye başkanlarından görüşler alındı.

Seçime 3 ay daha zaman var. Ama bana öyle geliyor ki, değil 3 ay, 6-7 ay daha olsa partilerin adaylarla ilgili son kararı vermesine yine yetmeyecek.

AK Parti işin kuyruğuna geldi gözüküyor. Bugün, bilemediniz en geç pazar günü ilçe belediye başkan adayları açıklanacak. Ama ortada bir gerçek var ki, AK Parti gibi 16 yıldır bu işleri tereyağından kıl çeker gibi halleden bir parti bile bu seçimde ilçe adaylarını belirlemekte zorlandı. 

Haftalardır kim aday gösterilecek diye konuşuldu. Üstelik isimler açıklandıktan sonra belki de yeni tartışmalar yaşanacak, acaba doğru isim mi aday gösterildi denilecek.

Diğer tarafta muhalefetin durumu da farklı değil. İYİ Parti, Büyükşehir adayı bulamıyor. İlçeleri alan CHP’nin açıkladığı her aday tartışma konusu oluyor ki, en büyük tartışma Büyükşehir yarışına erken havlu atıp, güçlü aday bulamadığı için bu yarıştan kaçmış görüntüsü verilmesiydi.

Aday belirlemek aslında çok zor olmamalı, bu kadar uğraştırmamalı.

Kim İzmit’i yönetmek veya Kocaeli’nin patronu olmak istemez?

Üstelik bu şehirde bu görevleri yapacak çok değerli isimler de bulunuyor.

Ama bu isimleri ortaya çıkarmak sorun oluyor.

Bunun nedeni partilerde tam demokrasinin oturmamış olmasıdır. Aslında her partide doğru düzgün üye yapılanması olsa, sonra bu üyeler arasında ön seçimle aday belirleme yöntemi işletilse, her parti aday aramak gibi bir sorun yaşamazdı. Demokrasi tam anlamıyla işlemiş olur.

Bizde bunun yerine gel aday adayı ol deniyor. Başvurular alınıyor, ama aday nasıl belirlenecek kimse bilmiyor. Adaylar temayül yoklamasına sokuluyor, buradan çıkan sonuç belirleyici oluyor mu, bunu da kimse bilmiyor. Tepeden hiç kimseye sorulmamış bir isim de aday gösterilebiliyor.

Sonra sıradan vatandaşa da bunlar arasında tercih yapın deniyor. 

Bir yerde kötünün iyisini seçmek için sandık başına gitmek zorunda kalıyoruz.

Bu sürdürülebilir, sağlıklı bir yöntem değildir. Bu seçimlerde bunu çok açık şekilde bir kez daha gördük, yaşadık, yaşıyoruz. Biran önce partilerin kendi içinde demokratik bir düzen kurması gerekir. Adayın nasıl belirleneceği önceden açıklanıp, aday adayları arasında adil bir yarış sağlanması gerekir. Diğer türlü hiç kimse bulduğu adayda ve kamuoyunda ne kadar karşılık bulacağından emin olamaz. Her seçim büyük sürprizlere açık olması gerekir.

 

Sanat için yaşayan bir aile

 

Bu kentte çok değerli, işini severek yapan insanlar var. Bu kentin birçok zorluğa rağmen devam eden çok güzel gelenekleri de var. Belki farkında değiliz ama bu geleneklerin devamı için ciddi emek harcayan ekipler var.

Bunlardan biri Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun her yıl tekrarlanan ve geçen yıl 25’ncisi gerçekleşen “Çocuk oyunları festivali”. Bu festival bahar aylarına doğru başlıyor. Bu kentin çocukları tiyatro sahnesinde hünerlerini sergiliyor. Her yaştan çocuk tiyatroyla, sanatla iç içe görüntüler sergiliyor.

Bu festivalin habercisi, geçen hafta başlayan Sahnesiz Oyunlar gösterisidir. Kocaeli Bölge Tiyatrosu denildiğinde elbette aklımıza gelen isim, Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin yönetiminde bu yıl da DolphinAVM’de başlayan gösteriler bu hafta sonu 12-13 Ocak tarihlerinde sona erecek.

Burhan Akçin, değerli eşi Hüsniye Hanım, biricik kızı Aslı ve değerli eğitmen ekibinin Belediye İşhanı’nda nasıl bir özveriyle bu gösterileri hazırladığını çok iyi biliyorum. Vaktiniz olursa, mutlaka bu hafta sonu yapılan gösteriyi takip etmeye çalışın. Bu arada, gösteriye evsahipliği yapan DolphinAVM’ye de bu geleneğin devamı için verdikleri katkıdan dolayı teşekkür etmek gerekir.

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8693 TL 6.8419 TL
Euro
EURO
7.7611 TL 7.7302 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA