Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 13:09:13
Advert
Advert Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Devlet, Türk futboluna el koydu

Yıllardır, futbolumuzun her geçen gün kötüye gittiğini bu durumun sürmesi halinde, çöküşün, devamında da yok oluşun gerçekleşeceğini yazar, söyler dururum. Çevremden de destek gördüğüm kadar fazla karamsar olduğum yönünde de sözler duyarım. Popilizmin, iyice içimize kadar işlediği algılarımızı yönlendirdiği, başarının, her ne pahasına olursa olsun sadece şampiyonluk olduğuna inandırdığı garip bir dönem yaşıyoruz. Gelirle arttıkça daha çok batıyoruz, yeterli seviyede olmayan gelirlerimizi, banka kredileri ile çoğaltarak yeni harcama kalemleri oluşturuyoruz. Bu gelirler hiç bir zaman üretime yönelik harcanmıyor.

 

Tamamen popülizmin istediği kısa süreli ve devamlılık içermeyen sözde başarılara yönelik harcamalar yapılıyor. Sonunda sistem tıkandı, profesyonel takımlarımızın rakam doğruysa tam 14 milyar borcu var. Bunun % 86 sı 4 büyük dediğimiz takımlarımıza ait. Bu borçların ödenebilmesi için alınan kredilerin geri ödemeleri de ödenemez duruma gelince Bankalar isyan etti ve devlette kendine ait bankların önderliğinde borçların yeniden yapılandırılması için bir çalışma başlattı. Aslında bunun adı iflastır, ticari anlamda Konkordatodur.

 

Ama konu futbol olunca hemen popülizm devreye girer ve terimler, uygulamalar değişir. Ama kulüplerimiz hala durumun farkında değil. Bunu ara transfer dönemi olan bu günlerdeki yapılanlardan anlıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Üretmeyen, ülke kaynaklarını futbol üzerinde sömüren, kendi yapısı içerisindeki küçük bir azınlığı ülke ortalamasının binlerce kat üzerinde zengin eden, Her yıl 700-800 milyon doları dış ülkelere götüren bu yapı ve bunun ürettiği "Vur kır parçala, bu maçı kazan" taraftartlığı, yine bu yapının şekillendirdiği yazılı, görsel basın hala olayın farkında değil.

 

 Basiretsiz, vizyonsuz, statükocu zihniyetlerin yönetiminde ülkenin insan ve mali kaynakları heba ediliyor. İşte ilimizde de bunu görüyoruz. Spora yapılan onca yatırıma rağmen karşılık alınamıyor."Spor Kenti" olduğumuz inancıyla gururlanıyoruz. Sosyal iyileştirme ve kötü alışkanlıklardan korunma yönünden bu doğru olabilir ancak sporcu, özellikle de futbolcu yetiştirmek açısından asla doğru değildir.

 

Üst düzey futbolcular çıkaramıyoruz artık, bu ilin en büyük sportif değeri olan Kocaelispor'da içinde bulunduğu durum dolayısıyla il futbolunun lokomotifliğini yapamaz duruma gelince 15-16 yaşındaki yeteneklerimiz il dışındaki çeşitli kulüplere gönderiliyorlar. Şimdi seçim zamanı ve görülüyor ki birçok makam değişecek. Gelen yeni yüzler İnşallah kentimizin bu içinde bulunduğu durumdan çıkması için, yıllardır kentin spor politikasını oluşturanları değil, yeni fikirleri dinler de hem ülkemiz hem ilimiz yeniden yapılanır.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA