Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 07.07.2020 SAAT 02:10:07
Advert
Advert Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Güzel şeyler de oluyor

Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Özellikle ekonomik kriz hepimizin kimyasını bozuyor. Markete girip-çıkmak en az 50 TL olmuş. Pazara giriyorsun, 50-100 TL yetmiyor. Bu kadar sıkıntının içinde geçen hafta ilimizde güzel gelişmeler de yaşandı. Elbette kimsenin cebi rahatlamadı, kimsenin cebine fazladan para girmedi ama en azından bu şehirde rahat yaşam adına, değer verildiğini hissetmek adına bazı gelişmeler oldu. Açıkçası bunlarla moral bulmaya çalıştık.

Önce Kocaelispor’daki gelişmelerden başlayalım. Futbolu hayatına sokmamış, futboldan hiç keyif almayan birine elbette bunun önemini anlatmak zor. Ama bu şehirde her hafta sonu Yeşil-Siyahlı renklerle yatıp-kalkan insanlar var. Kimi işçi, kimisi bir şirkette yönetici. İçlerinde mühendis, doktor, avukat, bilim insanları var. Kimisi henüz okula yeni başlamış öğrenci, kimisi 70’e merdiven dayamış bir emekli. Bazılarının hiç işi yok, sokakta boş geziyor.

Hayat standartları ve dönemlerini farklı farklı olan bu insanların her hafta sonu eşit olduğu, aynı renklere büründüğü, beraber aynı şeyi istediği, birlikte sevinip, beraber üzüldüğü tek konu var; o da Kocaelispor oluyor.

Kocaelispor’un amatör kümeye kadar gerilediği, adına “çöküş” diyebileceğimiz dönemi yakından takip ettim.

Futbolcuların ısıtıcısı bile olmayan terk edilmiş, soğuk tesisler dışında sığınacak yeri olmadığı, bir simidi paylaşarak maça çıktığı günleri gördüm.

Deplasmandan dönerken takım otobüsünün mazotu bitmesin diye rampa aşağı boşa alarak indiği, oyuncuların tost parasını bile takım şoförünün cebindeki son parayla karşıladığı günlere şahit oldum.

Mazisi başarılarla dolu, Türkiye Kupası’nın iki kez kaldırmış Kocaelispor çok acı günlerdi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Sayın Ayhan Zeytinoğlu geçenlerde açıkladı.

Bu şehir, her yıl devlete en fazla vergi veren İstanbul’dan sonra 2’nci il oluyor. Burada üretim yapıp, vergisini İstanbul’da veren 600 büyük şirket var. Belki onlar da denizini, havasını kirlettiği, insanlarını kullandığı bu şehirde vergisini ödese 1’nci olacağız. Yine bu şehirde yaşayan her insan, Türkiye ortalamasının 6 katı daha kişisel vergi ödüyor. Geri alırken Türkiye ortalamasının 3’te 1’i oranında daha az hizmet alıyor.

Açık bir haksızlık var.

İşte bu nedenle, bu şehrin etrafını sarmış durumda olan, yalnızca Türkiye’ye değil; dünyanın dört bir köşesine burada üretilen malları satarak milyon dolarlar kazanan şirketlerden, firmalardan, markalardan Kocaelispor’a zor durumda olan yardım elini uzatmasını bekledik.

Bu şehirde Tüpraş, Pirelli, Brisa, Ford, Honda, Hyundai yıllardır üretim yapıyor. Hepsi dünyanın dört bir köşesinde Kocaelispor’dan yüz kat daha büyük bütçeleri olan spor kulüplerine sponsor olup, formasına reklam verirken; Kocaelispor’un göğsünde papağan, çaycı, çorbacı taşıyarak maçlara çıktı.

Bu durum bizim içimizi fazlasıyla acıtıyordu. Çöküş döneminde sahada aldığımız mağlubiyetler, rakiplerin bizimle alay etmesi değil, en çok bu sahipsizlik bizi kahrediyordu.

Kocaelispor o kötü günleri yavaş yavaş geride bırakıyor. Çok yeni, genç bir jenerasyon var. Yeşil-Siyahlı takıma eskilerden daha fazla sahip çıkıyor, elinden tutuyor. Her hafta binlerce taraftar dolmaz denilen 30 bin kişilik Alikahya’daki yeni stadı, “Şampiyon Kocaelispor” tezahüratlarıyla inletiyor.

Onların bu desteği devam ettikçe sırtımız yere gelmez.

Kulübün başında çok değerli isim, Bahri Yavuz var. Yıllardır hiç şikayet etmeden, laf değil, icraat üreterek Kocaelispor’un büyük bir marka olduğunu herkese hatırlattı. Kocaelispor’u siyasetten mümkün olduğunca uzak tutmayı sağladı, yıpratılmasına izin vermedi.

İşte bu doğru yönetim ve sahiplenmenin ardından geçen hafta başta sözünü ettiğim o güzel, moral verici gelişme yaşandı.

Alikahya’da üretim yapan otomobil fabrikası Güney Koreli Hyundai, Kocaelispor’u göğüs reklamı verdi.

Yıllardır hayalini kurduğumuz, olmasını arzu ettiğimiz bir gelişmeydi bu.

Çöküş dönemi başlamadan önce Kocaelispor formasında Ford’un, Tüpraş’ın reklamlarını görüyorduk. Onlar iyi günlerdi. Ama kötü günde Yeşil-Siyahlı ekibin yanında olan Hyrundai’nin verdiği destek daha anlamlı, daha değerli diye düşünüyorum.

Kocaelispor’un dikkate alınması, bu şehrin dikkate alınması demektir. Kocaelispor’a değer verilmesi, bize değer verilmesi demektir. Bu yüzden çok mutlu olduk.

Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’a minnet borçluyuz. Hatta en büyük teşekkürü kendisine ediyoruz. Öyle siyasetçiler var ki, yıllardır bizi anlamadı, bu konulara uzak durdu. Çözümden çok sorun üretti. Sayın Aksoy’un ilimize gelmesi iki yıl bile olmadan derdimizi, sıkıntımızı anladı ve çözdü. Hyundai’nin forma reklamı vermesinde en büyük katkıyı kendisi sağladı. İnanıyorum ki, bu destek bundan sonra da devam edecek, Kocaelispor için güzel günler başlayacaktır.

///

Diğer konu, tramvay. AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, Bilecik’e Vali olarak atanmadan önce bu şehirde çok güzel bir eser bıraktı: Akçaray. İzmit Otogarından başlayıp, Seka Park içine kadar gelen raylı toplu taşıma sistemi.

Çok değil, 3-4 yıl öncesinden bahsediyorum. Tramvay hattı için şehir içindeki en işlek caddelere ilk kazma vurulduğunda ne büyük sıkıntılar yaşamıştık. Birçok esnaf mağdur olmuş, iş yapamaz hale gelmişti. Araçyolları, yaya kaldırımları tıkanmış, kullanılmaz hale gelmişti. Az tepki verilmedi. Lanet okuyanlar oldu. Ama bittiğinde çok rahat ettik. Temiz, konforlu ve hızlı ulaşımın keyfini yaşadık.

Akçaray toplam 7 km’lik bir hat. Ama ilk yılında 1 milyona yakın yolcu taşınmış.

Geçen hafta bu hattın 2’nci etabı olan Seka Park ile Plajyolu’nun başlangıç noktası olan İzmit Nuh Çimento Eğitim Kampüsü (eski cezaevi) arasındaki bölümde ilk test sürüşü yapıldı. Bu hatla birlikte hattın toplam uzunluğu 10 km’yi buluyor. Açıkçası ikinci etap daha kısa olduğu halde, daha çok işe yarayacağını, özellikle son durak çevresindeki okullara ulaşımda rahatlama yaratacağını düşünüyorum.

Tramvay, hem ekonomik hem de çevreci bir toplu taşıma aracı. Yıllardır bu işin de hayali kuruluyordu. Şimdi bitti ve giderek büyüyerek hayatımızı daha kolay hale getiriyor. Bu işe emek harcayanları da tebrik etmek gerekir.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8693 TL 6.8419 TL
Euro
EURO
7.7611 TL 7.7302 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA