Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 07.07.2020 SAAT 02:17:03
Advert
Advert Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Sibel Gönül’ü konuşuyor, Hürriyet’i tartışıyoruz

Eğri oturup, doğru konuşmak gerekirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Ocak’ta Yahya Kaptan Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda Azize Sibel Gönül’ün ismini açıkladığında, İzmit için en doğru aday olduğunu düşünen çok az insan vardı.

Sibel Gönül’ün son 5 yıldır yalnızca İzmit’e uzak kalmasını bir kenara bırakın, siyaseti bile rafa kaldırmış görüntüsü bunun başlıca nedeniydi. İyice araştırılsa belki son birkaç seçimde sandığa gidip oy atmak dışında siyasetle ilişiği kalmamıştı.

Sibel Gönül bir zamanlar AK Parti’nin en zirve noktasındaydı. Bugün genel merkez yönetimine girmek çok popüler, önemli bir şeymiş gibi görülüyor ya, Sibel Gönül AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı yapmıştı. 

AK Parti’nin büyümesinde, tabanını genişletmesinde kadınların rolünü düşünürsek, yaptığı görevin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Bu nedenledir ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmit’te ismini açıklarken kendisine “Yol arkadaşım” demişti. 

Ama gözden ırak olan, gönülden ırak olur demişler. Boşuna söylenmiş bir söz değildir bu.

Sibel Gönül’ün 5 yıl şehirden ve siyasetten uzak kalması ismini unutturmuştu.

Bu nedenle İzmit adayı olarak adı açıklandığında herkes şaşırmıştı.

Sibel Gönül’ün sahadaki rakibi CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet.

Yine kabul etmeliyiz ki, Fatma Kaplan Hürriyet hem adaylığı daha erken açıklandığı için hem de milletvekili olarak kentten hiç kopmadığı için yarışa Sibel Gönül’den bir hayli önde başlamıştı.

Adı daha çok biliniyor, geniş bir kesim tarafından tanınıyordu.

Sibe Gönül, bu açığı hemen gördü. Başlarda biraz bocalar gibi oldu. Özellikle Vanlılar kahvaltısında Fatma Kaplan Hürriyet’e sataşması daha kafadan bu işi eline yüzüne bulaştıracak izlenimi verdi.

Ama siyasette tecrübe farkı. Durumu çabuk toparladı. Özellikle son dönemde sırtına kırmızı bir mont giyip taksici abla olması, Trabzonlular gününde başında keşanlı fotoğraf vermesi, şalvarı giyip köylerde çapa yapması bir anda isminin çok konuşulmasına neden oldu.

Belki bazıları bu fotoğafları komik, yersiz, abartılı buluyordur. 

Hiç yakıştı mı diyordur. Ama Sibel Gönül, reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek son 5 yılda unutulan ismini yeniden gündeme getirmeyi, konuşulmayı başardı.

Bir ay önce Fatma Kaplan Hürriyet çok konuşulan, adı bilinen bir adaydı. Karşısında AK Parti’nin adayı kim diye sorulsa belki de İzmit’in yarıdan fazlası bilmezdi. Ama şimdi Hürriyet kimle yarışıyor, AK Parti’nin adayı kim herkes ezberledi. Sibel Gönül’ü duymayan kalmadı.

Sibel Gönül, arayı kapatırken Fatma Kaplan Hürriyet yalnızca polemiklerle gündeme geldi.

Kocaeli Barosu binasındaki afiş krizinden sonra sponsor olduğu genç güreşçinin İzmit Belediyesi ile sözleşmesinin feshedilmesini tartışmaya açtı. 

Hürriyet, belki adını duyurmaya ihtiyaç görmedi. Sonuçta herkes biliyor diye düşündü. Ama AK Parti’nin çifte standart uyguladığı iddiasıyla ortaya çıkardığı polemikler de çok fazla işine yaradı, ciddi bir mağduriyet yarattı diyemeyiz. 

Bana göre Fatma Hanım’ın eskiye dönmesi, yine seri programlara ve halkla iç içe olan görüntüler vermesi gerekiyor. Sibel Gönül bu yoldan giderek ciddi mesafe aldı. Belki de kalan günlerde Sibel Hanımı eşofmanı giyip futbol maçı yaparken, tezgah başında simit satarken, elinde fırça boya yaparken göreceğiz. 

Fatma Hanım bu pozlara karşılık yine polemikle cevap vermeye kalkarsa, Sibel Gönül’ü konuşup, Fatma Kaplan Hürriyet’i tartışmaya devam ederiz.

 

 

Usta kimin oylarını bölecek?

 

AK Parti’nin en granti gördüğü ilçelerin başında herhalde Başiskele geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 seçimlerinde %68, milletvekili seçimlerinde AK Parti %57 oy aldığına göre bu şekilde düşünülmesi de gayet normaldir. Kaldı ki, AK Parti bir önceki yerel seçimler olan 2014’de yine %55’e yakın oy almıştı.

Başiskele’de AK Parti’nin en yakın rakibi Saadet Partisi. Geçtiğimiz yerel seçimlerde SP %23, 3.sıradaki CHP %10 oy almıştı. Yine MHP’nin yaklaşık %10 oyu vardı.

MHP oyları İYİ Parti’ye kayar mı bilinmez. Ama tablo ortada.

Başiskele’de yönetimin el değiştirmesi için AK Parti’nin oy kaybetmesi, karşı bloğun da bölünmeden tek bir aday etrafında birleşmesi gerekiyordu.

AK Parti’de Yasin Özlü gibi deneyimsiz bir ismin aday gösterilmesi şüphesiz tepkilere neden oldu. Yasin Özlü için bu görevin henüz erken olduğunu düşünenler, adamcılık yapıldığı için partiye küsenler olacaktır.

AK Parti tabanı için Saadet Partisi kötü bir alternatif de değildir. Ama karşı blokta beklenen bütünlük sağlanamadı.

Saadet Partisi Adayı Zafer Mutlu, temiz, dürüst, çalışkan bir siyasetçi. AK Parti tabanından da oy çekebilir. Zafer Mutlu, muhalefet bloğunda etrafında birleşilebilecek bir adayken İYİ Parti ile CHP’den oluşan Millet İttifakı Ali Rıza Usta’yı 3. aday gösterdi.

Şimdi herkes eline kağıt kalemi almış hesap yapıyor. Usta’nın yarışa son anda dahil olması kimin oylarını bölecek ve sonuca nasıl etki edecek, bulmaya çalışıyor.

Usta, hem MHP hem de AK Parti tabanına yakın bir isim olarak öne çıkıyor. Diğer bir ifadeyle Zafer Mutlu’nun Saadet Partisi dışında talip olduğu oylara ortak olacak görünüyor. Bu durumda Zafer Mutlu’nun daha da güçlenmesini engellemiş olacak.

Bu durumda Yasin Özlü’nün şansı elbette yükselecektir.

Siyasette 2 kere 2 eşittir 4 etmediğini biliyoruz. Bizim yaptığımız bu hesap mutlaka doğru çıkacak diyemeyiz. Ancak Ali Rıza Usta’nın yarışa dahil olmasıyla, AK Parti’nin Başiskele’de kazansa bile eskisi kadar çok oy alması da zor görülüyor. AK Parti’den kaçan oylar için artık iki alternatif birden bulunuyor.

 

Hüseyin Ayaz bu işlere girmemeli

 

Hüseyin Ayaz için Başiskele’yi uçurdu diyenlerden değilim. Yedi yıldız diye bir slogan yarattı. Herkese yıldızları saydırırken doğa harikası Başiskele’nin onlarca sorununu, talan edilen sahillerini millete unutturdu.

Hüseyin Ayaz, aday gösterilmeyen belediye başkanları arasında halefine en fazla arka çıkan isimlerin başında geliyor. İnsanın bazen oğlu olsa bu kadar sahiplenmez diyesi geliyor. AK Parti’nin yeni başkan adayı Yasin Özlü’yü yere göğe sığdıramıyor ki, bunun altında birşeyler arar duruma geldik.

Hüseyin Ayaz, çıkarsız ve hiçbir beklenti içinde olmadan bunları yapıyorsa, komplekslerini yendiği, kişisel hırslarını aştığı için kendisini kutlamak gerekir.

Yalnız, geçen hafta Başiskele’de ilginç olaylar oldu. 

İYİ Parti İlçe Başkanı Şaban Gencer ve yönetimi aniden istifa etti. Bu istifanın sebeplerinden biri de İYİ Parti’nin son anda aday çıkardığı isim Ali Rıza Usta’nın hem AK Parti Adayı Yasin Özlü, hem de Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’la görülmesi olarak belirtildi.

Ali Rıza Usta’nın Ayaz’la görüşmesine bir grup CHP’li de şahit oldu deniyor. Elbette herkes herkesle görüşebilir. Ama seçim sürecinde bu görüşmeleri çok masumane saymak mümkün değil. 

Hüseyin Ayaz, Yasin Özlü’ye seçim kazandıracağım derken işi iyice abartmış, olur olmaz yerlere götürmüş olabilir.

Bana göre Hüseyin Ayaz’ın mevcut belediye başkanı olarak bu tür dedikodulardan kesinlikle uzak durması gerekir. Şurada bir ay kadar zamanı kalmış, siyasetin kirli yüzüne bulaşmadan bu dönemi tamamlaması gerekir.

Siyasette pazarlıklar her zaman olmuştur. Kimin ne yapacağını bilmek zor. Ama Ayaz’ın bu pazarlıkların içindeymiş görüntüsü vermesi, bunu hissettirmesi bile hiç yakışmaz. Bu haberler çıkalı neredeyse bir hafta olduğu halde ne Ayaz’dan ne de Özlü’den açıklama veya yalanlama gelmemesi de çok şaşırtıcı. 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8693 TL 6.8419 TL
Euro
EURO
7.7611 TL 7.7302 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA