Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 09:41:59
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Lastik-İş ve bundan sonrası

VEFATINDAN çok kısa süre çay içip uzun bir sohbete dalmışken şöyle dedi:

“Bazı zamanlarda yüzde 25’lik zam başarısızlık, bazı zamanlarda ise yüzde 0’lık zam başarıdır.”

Şaşırdım.

“Nasıl yani?”

“Sendika bir talepte bulunurken dünya ve ülkedeki ekonomik durumu, işverenin pozisyonunu ve enflasyonu dikkate alır. Yalnızca bir durumu, örneğin enflasyonu ele alırsanız, işveren tasını tarağını toplayıp ‘Ben buradan gidiyorum’ diyebilir. Bu, işçi için daha iyi mi olur? Ya da dünyadaki dengeler… Bazı dönemler bazı ülkelerde işgücü ucuzlar ve büyük şirketlerin yöneticileri bu ucuzlamadan faydalanmak ister. Oralara gitmek ister. Yani, öyle bir adım atacaksınız ki, hem işçiniz memnun olacak hem de işveren gitme düşüncesine kapılmayacak. Fakat toplu iş sözleşme süreçlerine kamuoyunun bakışını doğru bulmuyorum. Yalnızca zam üzerinden yaklaşıyorlar. Bu eksik bir bakıştır.”

Şaşırmıştım.

Toplumun gözünde bir “Anadolu delikanlısı” olan Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, meseleyi tıpkı bir “ekonomist” gözüyle anlatıyordu.

Sohbet uzuyordu…

Dünyadaki lastik fabrikalarının durumu… Maaşlar… Üretim… Disiplin… Vesaire… Karacan bir bir, sanki oralarda yaşıyormuş gibi anlatıyordu.

***

Diyeceğim şu ki; Abdullah Karacan yalnızca “masaya yumruğunu vurup işçisinin istediğini alan” bir lider değil, aynı zamanda ülkedeki ve dünyadaki ekonomik gelişmeleri çok iyi takip eden, çok iyi algılayan bir sendikacıydı.

Ve başarısının bir sebebi de işte buydu.

***

Öncelikle Lastik-İş’in genel kurulunda güven tazeleyen Genel Başkan Alaaddin Sarı ve yeni seçilen yönetimini yürekten tebrik edip şu ifadeyi kullanmak istiyorum:

Göreviniz çok zor…

Çünkü;

Bir: Türkiye’nin en büyük sendika liderinin ardından bu görevi yürüteceksiniz.

İki: Türkiye’de işveren için şartlar dünden daha kötü…

Yani, bir yandan güçlü bir liderin ardından o koltukta oturmanın güçlüğü var, diğer yandan cebinden her geçen gün daha çok para çıkan bir işverenle masaya oturacağınız gerçeği var.

Bu yolda, sizlere balarılar diliyorum.

Şartlar bu kadar çetinken, zoru kolaya dönüştürmenin de bir yolunun olduğunu düşünüyorum:

Birlik ve beraberlik…

Omuz omuza vermek…

Sendika içinde diyalog ortamını hep üst seviyede tutmak…

***

Bakınız Alaaddin Sarı’nın genel kurulda kullandığı şu ifadeleri çok önemsiyorum:

“Bizim bulunduğumuz bu makam, sendikamız bir arada tutuma makamıdır. Bir arada olmamız gerekir. Seçimlerden sonra oluşabilecek olumsuz durumlara karşı hep birlikte tek yumruk olmamız gerekir. Eğer birlikte hareket etmezsek Lastik- İş Sendikası diye bir sendika kalmaz. Biz burada birlik ve beraberlik içinde olmazsak üzerimize geleceklerdir.”

Bu yüzden Lastik-İş’in tüm mensupları, seçim sürecinde çıkan tartışmaları bir yana bırakıp, omuz omuza vererek geleceğe yürümelidir.

Ve bilmelidir…

Abdullah Karacan, başarı dolu sendikal hayatını yalnızca kendi gücüyle kurmadı; arkasına aldığı işçilerle, yöneticilerle, delegelerle başarılara imza attı.

Neredeyse kayyuma gidecek bir sendika…

Ve aradan geçen yılların ardından eşit işe eşit ücret alan işçiler, sosyal haklarda işçiyi memnun eden sözleşmeler, işçiler için sosyal tesisler, oteller…

Bu süreç, Lastik-İş’in bir ve beraber olmasıyla sağlandı.

Yeni başarıların yolu;

Yine birlik ve beraberliktir.

Tüm yöneticilere başarılar diliyorum.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA