Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 13:01:04
Advert
Advert
 
Ünal CANKURT

Kandıra’da siyasi hesaplar böyle

Kandıra’da tüm siyasi ve idarecilerle istişareler içerisinde sık sık bir araya gelir, görüş ve fikirlerini siz değerli okurlarıma gerek haber formatında gerekse köşe yazımda yorumlayarak paylaşırım.

Şu günlerde siyasetçilere ulaşmak, istişare etmek hatta ve hatta telefonla görüşmek bile mümkün olmuyor.

İlçe Başkanları ve partinin değişik kademelerinde görev alan siyasiler ve Belediye Başkanları, 31 Mart yerel seçimlere o kadar çok adapte olmuşlar ki çevresine, sevdiklerine hatta ve hatta bizlere bile zaman ayıramıyorlar.

Her gün onlarca mahalle ve köy gezerek seçmene hem partilerini, hem kendilerini hem de projelerini anlatıyorlar. Tabi ki siyasetçinin sermayesi halktır.

İttifak çatısı altında birleşen partiler, adaylarını Kandıra Belediyesi’ni alması için gece gündüz adayını seçmene anlatırken, bazıları ise tam tersini yapıyor.

 36 bin seçmenin oyları adaylara göre siyasiler tarafından paylaştırılıyor.  Her parti ittifakın adayına düşecek oyu ortalama 3 aşağı 5 yukarı tahmin ediyor.

Buna göre Kandıra’da Cumhur İttifakının Kandıra Belediye Başkan Adayı bin ya da bin beş yüz oyla belediyeyi alır deniliyor. Tabi MHP de tam destek verirse deniliyor.

 Millet İttifakı her kesime iniyor. Her görüşten siyasiye partisinden yer veriyor. Sağdan soldan büyük destek görüyor. Buna göre Ercüment Şahin kesin başkan deniliyor. Tabi ki CHP tam destek verirse.

Kandıra’da hesaplar şu günlerde bu tür yapılıyor. En iyi kararı tabi ki seçmen sandıkta verecek.

 

**********************************

Çiftçiler devletten destek bekliyor

Kandıra’da esnaf kendi derdine düşmüş, köydeki üretici ise seçimlerden bana ne çıkar, devlet bana ne gibi destek olur, nasıl bir müjde verir diye güzel haber bekliyor.

Kandıra’nın bilindiği gibi on beş bin Kandıra merkezde nüfusu bulunurken köylerde ise otuz beş bin nüfus yer alıyor.

Bu otuz beş bin nüfusun büyük bir çoğunluğu fındıkla geçimini sağlıyor. Fındık ise üreticinin yüzünü nedense birkaç dönemden beri bir türlü güldürmüyor.

Kandıra’da tarım bitti bitiyor. Daha çok üretici köylerde para eden sebze, meyve ve hayvancılığa yöneliyor.

***

Burada da istediklerini bulamayınca Kandıra’dan farklı il ve ilçelerine göç ediyor.

Kandıra’da tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerle ve üreticilerle küçük bir analiz yaptık.

 

Kandıra’nın 60 hanelik köyünde çiftçilikle geçimini sağlayan bir vatandaş köyünde yaşananları şu şekilde anlatıyor;” Köyümüz 60 hane, hiçbir hanede hayvan yok, tarım da tamamen bitti, sadece bahçelere genel ihtiyaçları olan sebzeleri ekiyorlar onun dışında tarlalar boş duruyor.

Köyümüzün büyük bir kesimi fındıkla geçimini sağlıyor. Gübre ve mazot desteklemesi yeterli değil, fındık fiyatı on beş liradan aşağı olursa üretici para kazanmaz. Sadece yevmiye sini çıkarmış olur” dedi.

***

Kandıra’nın yine farklı bir bölgesinden bir üretici; “Köyümüz 50 hane, 45 hanesi hayvancılıkla uğraşıyor. Herkesin tarlasında mısır, ayçiçeği, buğday yanı sıra hayvanları içinde arpa, yonca gibi ürünler ekilip biçiliyor.

Gübre aldı başını gidiyor. Mazot hakeza. Yemler desen uçuyor.

Üretici bunun altından kalkmak için gece gündüz çalışıyor.

Geçen yıl bir hayvan kestirdim 32 lira. Bu yıl ise, 30 liradan daha aşağılara düştü.

Geçen yıl sütün litresi 1 lira idi. Bu yıl ise, 1.20 kuruş.

1 yılda üreticinin gübreye, mazota, yeme gelen zama bakın üreticinin mahsulü yerinde sayıyor.

Üretici bu işin içinden çıkabilirse çıksın. Devletimizden Tarım ve Hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilere yeteri kadar destek vermesini bekliyoruz

Şunu da söylemeden edemeyeceğim, Gübreyi özel firmalar tarafından aldığımızda kendileri yüklüyor. Devletin Tarım Kredi Kooperatifleri ise biz gübre yükleyemeyiz diyor.

Düşünebiliyor musunuz 2-3 ton gübreyi bir kişi nasıl yüklesin. Buna da bir çözüm getirilmesini istiyoruz.

Sırf bu yükleme işi için gübreleri özel firmalardan alıyoruz. Hem de 3-5 lira pahalı olmasına rağmen” diyerek bizim aracılığımızla devlete sesini duyurmak istiyor.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ünal CANKURT yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA