Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 11:11:43
Advert
Advert
 

Çözüm önerileri ve Sibel Gönül…

Seçimin en çekişmeli geçtiği ilçe kuşkusuz İzmit…

Millet İttifakı’nın öncelikli hedefi de İzmit’i almak.

Doğal olarak Cumhur İttifakı ve Ak Parti’nin kadroları da öncelikli olarak İzmit’e yöneldi.

Eğer seçimi bir meydan muharebesi olarak nitelersek o meydan İzmit...

***

Tablo bu…

İyi de adaylar ne yapıyor?

CHP, zayıf olduğu noktalara partinin ağır toplarını da sahaya indirerek basmaya başladı. Romanların Meclis’teki temsilcisi CHP Milletvekili Özcan Purçu ve Sefa Sirmen Romanlara gittiler.

Karşı hamle hemen Tahir Büyükakın ve Sibel Gönül’den geldi. Onlar da Kozluk’a gittiler.

Bu hamleleri kampanya süresi boyunca sık sık gördük.

***

İyi de durum ne?

CHP’liler iddialı.

Ak Parti cephesini ise çok merak ediyordum. Bu yüzden bizim Süriye’nin, Sibel Gönül ile yapacağı söyleşiye ben de gittim.

Maide Restoran Cumartesi günü çok kalabalıktı.

***

Sibel Gönül ile toplantı salonunda sohbet ettik. 

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül’ü çok moralli gördüm.

İddialı…

Gönül;

Kazanacağız” diyor.

Anketlere bakmıyorum çünkü gerçek anket sokakta” diyor.

 “Sokakta İzmitlilerin gösterdiği pozitif ilgi gücümüze güç kattı. Bu enerji ile göreve gelir gelmez projelerimizi hayata geçirmeye başlayacağız” diyor

 “Sıkmadık el çalmadık kapı bırakmıyoruz. Bu şehir genci olduğu kadar engellisi, yaşlısı olan bir kent. Bu nedenle dezavantajlı grupları önemsiyorum ve bu kenti onların da rahatlıkla yaşadığı, dezavantajlarının kalmadığı bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz” diyor.

***

Bence son günlerin iki önemli konusu var. Birincisi Gönül’ün okullar konusundaki çıkışı….

Gönül, “Okullarda temizlik personeli ihtiyacı çok fazla. Okul Aile Birlikleri bu konuyu dile getirdiler. Onlara söz verdik. Göreve geldiğimde gerekli olan her okulda yardımcı personel ihtiyacını mutlaka çözeceğiz. Mahalle ve ev gezilerimizde bazı aileler bize çocuklarının okulda tuvaletlerini dahi tutarak geldiğini söyledi. Benim içimi acıttı. Bir de okul aile birliği başkanı ‘Bizim okulda kırtasiye ve kıyafet ihtiyacı var’ dedi. Kıyafet ve kırtasiye eksikliği nedeniyle törenlere katılmayan, okulda sıkıntı yaşayan çocuğumuz olmayacak” diyor.

***

İkinci önemli konu da  Kentsel dönüşüm nedeniyle Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde yaşananlar:

Gönül,Veli Ahmet ve Hacı Hızır mahallelerimizle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da açıklama yaptı. Bu alan ile ilgili ‘Vatandaş ne istiyorsa o olacak’ dedi. Mahalle sakinleri neyin yapılmasını istiyorlarsa o yapılacak. Bir yenilenme isterse bölge halkı kira yardımı alacak, ruhsat ve tapu harçlarından muaf tutulacaklar. Hangi bölgede dönüşüm isteniyor, hangi bölgede istenmiyorsa buna vatandaş karar verecek. Vatanda istiyorsa yapılacak, istemiyorsa olmayacak. Derdimiz ne müteahhit ne o ne bu. Derdimiz İzmit’in sağlıklı yapılaşmaya ihtiyacı var. Yukardan manzara çok güzel. Aşağıdan baktığımızda ise manzara güzel değil. Birçok mahallede yaşam şartları çok zor. İtfaiye araçları dahi mahalle aralarına giremiyor. Mahallelerde sosyal donatı alanları, yeşil alanı, pazar alanı, park alanı yok. İzmit doğu batı aksında bir şehir. Bir makro kentsel yenilemeyi planlamak gerekiyor. Özellikle çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın olduğu mahallelerde bu yapılmalı. Biz mahallenin dokusuna, hikayesine göre eskiyi de koruyup yeniyi inşa etmek gerektiğine inanıyoruz. Yatay yapılaşmayı savunuyoruz ama orada sosyal alanlarda olacak. Tepelerden aşağı inecek akslar ve kavşaklar olmalı ki kentle bütünleşmeli. Kireçocakları’nı dönüştürmek lazım. Buraya da bakacağız. Kentsel yenilenmeye ihtiyacı olan bir yer bu kent. Bu ihtiyaca göre planlayacağız” diyor.

***

Sibel Gönül sohbetinde en dikkatimi çeken konu ise ekibiyle arasındaki iletişim dili…

Sıcak…

Samimi…

Bir abla tadında…

Çok hoşuma gittiğini söylemeliyim.

***

Toparlarsam, iddialı, moralli ve seçim kadar, çözüm önerilerine odaklanmış, bir Sibel Gönül gördüm.

İlginç bir seçim oluyor.

Sonucu merakla bekliyoruz.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA