Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.09.2019 SAAT 17:30:32
Advert
Advert
 
Şükran Gül ABUŞKA

Kanseri artıran ve azaltan besinler

Son günlerde kanser nedenli ölümlerde ciddi bir artış söz konusu. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki bazı besinler kanser riskini arttırırken, bazı besinler bu riski azaltıyor hatta iyileştirici yönde katkı sağlıyor

SEVGİLİ okurlarım merhabalar...
Bu haftanın konusunu ani bir karar ile değiştirmek zorunda kaldım.
Bir hafta içinde aldığım üçüncü genç kanser vakası haberi ile hem üzüldüm yıkıldım hem de kendimi okurlarımı bilinçlendirme konusunda sorumlu hissettim.
Üç hafta sürecek yazı dizisinin birinci kısmını bugün okumanızı haftaya daha derin detaylarını bulacağınız kanser ve iyileştirici besinleri sizlere aktaracağım.
Çağın illeti dediğimiz kanser 200 türün üzerinde ve bu 200 tür kendi altında maalesef kollara ayrılıyor. Ve Türk halkında nerdeyse tüm çeşitleri görülüyor.
Kanser hücreleri normal vücut hücreleri gibi gelişmeye başlar. Zararlı ve yabancı maddenin biri vücut hücresine girdiği zaman onu değişme uğramış bir vücut hücresine dönüştürme riski var. Bu mutatlı hücre zamanla gelişir ve büyümeye dağılmaya başlar.
Konunun detaylarına inmeden önce önemli bir noktayı ifade etmek istiyorum. Kanser enfeksiyon ajanı olmadığı için, aile bireylerine veya temas eden kişilere ulaşmaz. Kalıtım yoluyla çocuklara geçmez.
Kanser bulaşıcı değildir. Kanseri, kanserli ya da kanser geçirmiş bir bireyden almayız. Dolayısıyla ailenizin kanserli üyesi veya arkadaşınıza bu süreçte sevgi ve ilgide lütfen uzak kalmayın, hatta bu hassas dönemde mutlaka yanlarında olmaya çalışın.
Nasıl ki, bir arabanın farklı hız aralıkları var kanserli hücrelerinde farklı hız aralıkları mevcut. Yeni bir kanser hücresi oluştuğunda, bu hücre bölünerek yavaş yavaş daha başka kanser hücrelerinin oluşmasına yol açar. Bu aşamada tehlikeli değildir. Erken müdahale ile kanserli alan cerrahi işlem ile alınabilir veya ilaçlarla yok edilebilir. Kanserin 5 evresi vardır.


1- Çok yaş büyüme – Çoğu zaman kolayca iyileşir
2- Yavaş büyüme – Tedavi edilebilir, muhtemelen iyileşir
3- Hızlı büyüme – Tedavi edilebilir, iyileşmesi oldukça güç
4- Çok hızlı büyüme – İyileştirilmesi çok zor
M – Metastaz – iyileştirilmesi hemen mümkün olmayan

NELER YOL AÇAR?

Toksik kimyasal maddeler - %66 - %80
Radyasyon %3 - %5
Hormonlar %3 - %5
Genetik %10 - %12
Virüsler %3 - %5
Fiziksel yaranmalar ve genel enfeksiyon %3 - %5

RİSKİ AZALTABİLİRSİNİZ

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bazı besinler kanser riskini arttırırken, bazı besinler bu riski azaltıyor hatta iyileştirici yönde katkı sağlıyor.
Yağlı koyun, sığır, keçi eti, yağlı tavuk etleri, domuz eti, sucuk, sosis, salam, kızartılmış besinler, tuzlanmış besinler, tütsülenmiş besinler, nitrat ve nitrit eklenmiş besinler, doğrudan ateşte pişen besinler(ızgara, barbekü vb.) riskleri arttıran besinlerken,
Vitamin ve mineral bakımından zengin olan tüm sebze ve meyveler, kurubaklagiller, saklanma koşullarına dikkat edilen ve kesinle tuzlanmayan fırınlanmayan kuruyemişler, tam tahıllar, hayvansal ürünler yumurta, çökelek, yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, peynir.
Kanserin insanın yeme alışkanlığı ile ilinti son yıllardaki çalışmada daha da netleşti. Yediklerimizi hem miktar hem besleyicilik anlamında kontrol edebilirsek kanser riskini azaltabiliriz.
Yemek için değil, yaşamak için yemek amacını gütmeliyiz.
Zevk için yemek yemek günün birinde hiç bir şey yiyemez duruma getirmesin.
Gençliğinde hiç hastalanmayacak gibi fütursuz beslenmek 35- 40 yaş aralığında sonra sağlık sorunları yaşamaya başlarız.
Doğanın bize sunduğu her tür besini yeme imkânımız olmadığı gibi yememize gerekte yok.
Önemli olan hangi besinin hangisinin yerini tuttuğu, katkılarını hangisinin kanseri azalttığı, hangisinin arttığını bilmek.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Şükran Gül ABUŞKA yazıları
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6973 TL 5.6745 TL
Euro
EURO
6.2955 TL 6.2703 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA