Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 12:59:32
Advert
Advert
 

Akaltun: CHP başarılı ama Ak Parti de kaybetmedi…

BUPAR benim saha çalışmasına en güvendiğim kamuoyu araştırma şirketi.

Sahibi Erdal Akaltun benim yakın dostum.

Birçok projede de birlikte yer aldık.

Hani kazandığım seçim iddiaları var ya… İşte onları Erdal ile yaptığım istişareler sayesinde kazanıyorum.

 

BÜTÜN SONUÇLARI BİLDİ

Erdal Akaltun, saha çalışmalarının içindan gelen bir istatikçi…

Rakamları bir seçim başarısına dönüştüren virtüöz.

Onlarca seçim bölgesinde yaptığı çalışmaları bilirim. Nokta atışı sonuçlar verdi.  Mersin, Muğla, Aydın, İzmir, Yalova, Bolu, Balıkesir gibi illerde yaptığı çalışmalarda hep doğru sonuçları verdi.

Seçim yorgunluğunu atmasını bekledim. Onunla bir seçim analizi yapmayı çok istiyordum.

Aradan beş gün geçince uzun bir telefon görüşmesi yaptık. Ben sordum o anlattı. Noktası ve virgülüne dokunmadan sohbeti aktarıyorum.

 

CUMHUR İTTİFAKI OYLARINI KORUDU

-AK Parti’nin kaybetmesini neye bağlıyorsun?

AK Parti kaybetmedi ki. Evet, kaybettiğine dair bir inanç var. O da büyükşehirlerdeki sonuçlar. Buradan bakınca öyle düşünebilirsiniz ama rakamları şöyle okumak lazım. Cumhur İttifakı 24 Haziran’da milletvekilliğinde yüzde 53.66, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yüzde 52.59 oy aldı. 31 Mart’ta AK Parti yüzde 44,33, MHP ise yüzde 7,45 aldı. Yani Cumhur İttifakı’nın oyu 51.89 oldu. Aradaki farkı milletvekilliği seçiminden okursan yüzde 1.77; Cumhurbaşkanlığı seçiminden okursan yüzde 0.77 olur. İşte Cumhur İttifakının oy kaybı, bu… Bunu da başarısızlık olarak okumak doğru değil.

 

CHP HAYIR OYLARINI KONSOLİDE ETTİ

-Senin söylediğine göre CHP başarılı olamadı öyle mi?

Hayır CHP başarılı oldu. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Bolu gibi illeri kazanmayı bildi. Ama seçim sonuçlarını sadece bunun üzerinden okursanız yanlış olur. CHP bu seçimde yüzde 30.12 oy aldı. Muharrem İnce ise 24 Haziran’da yüzde 30.64 oy almıştı. Yani seçmen reaksiyonu hemen hemen aynı. Değiştiğini söylemeye yönelik bir rakam ortada yok. Yani rakamsal bir başarı var demek doğru değil.

-Öyleyse CHP’nin başarısı nedir?

CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısı şu: 16 Nisan Referandumunda bir gerçek ortaya çıktı: Ak Parti’ye oy vermek istemeyen ama bir araya gelemeyen, gelemeyecek olan bir seçmen profili var. Onlar hayır dediler. CHP bu seçimde hayır bileşenlerini bir araya getirdi. İYİ Parti ile ittifak yaptı. Muhalif bir çekim alanı oluşturdu. Ak Parti kazanmasın isteyenler de bu bloğa doğru geldi.

 

CHP ADAYLIK İÇİN DOĞRU İSİMLER BULDU

-CHP’nin adaylarının bu başarıya bir katkısı yok mu? Yani İmamoğlu, Yavaş ve Soyer’in var ettikleri algı önemsiz mi?

Tabi ki çok önemli. Onlar aday oldukları büyükşehirlerin seçmen profillerine hitap eden doğru siyasi aktörler. Doğru ve başarılı oldukları da “hayır bileşeni oylarını konsolide edip kaybetmemelerinden görünüyor.  

 

 

SEÇİMİN KAZANANI HDP VE İYİ PARTİ’DİR

-Şu ana kadar anlattıklarından anladığım kadarıyla bu seçimi herkesin yorumladığından çok farklı yorumluyorsun. Gelelim kaybedenlere HDP ve İYİ Parti’nin bu seçimleri kaybettiği düşünülüyor. Sen ne dersin?

Aksine, bu seçimin kazananı bu iki partidir. Herkes rakamlara ve kazanılamayan belediye başkanlıklarına bakıyor. Bu işin yüzeysel okumasıdır. Oysa bu seçimlerde HDP ve İYİ Parti’nin sonuçlarını stratejik okumaya tabi tutmak lazım.

-Öyleyse HDP’den başlayalım, sence neden başarılılar?

Başarılılar çünkü HDP stratejik olarak Ak Parti’ye kaybettirmeyi hedefledi. Rakamsal olarak oylarının düşük çıkmasını göze aldılar ve Batıda adaylar çıkartmadılar. Eğer HDP aday çıkarsaydı. İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin’i CHP kazanamazdı. HDP seçmenine izin verdi.

 

İYİ PARTİ STRATEJİK DAVRANIŞ GÖSTERDİ

-Peki İYİ Parti. Onları neden başarılı buluyorsun?

Meral Akşener ve İYİ Parti yönetimi de bu seçimi çok stratejik okudu. 24 Haziran’dan sonra pes etmedi. İYİ Parti, CHP’nin öncelik ettiği siyasal hava değişikliğine çok büyük katkı sundu. İYİ Parti adına tek talihsizlik Balıkesir’i az farkla kaybetmektir.

 

SEÇİM KONJONKTÜRÜ MHP’YE YARADI

-MHP hakkında ne söyleyeceksin?

Konjoktür MHP’ye yaradı. Cumhur İttifakı’nın söylemi “milliyetçi” bir söylemdi. Öyle olunca işin aslı varken kopyası tutmaz. Milliyetçilerin Orta Anadolu’da AK Parti’den MHP’ye yönelmesini de böyle yorumlamak lazım. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle mutsuz AK Partililer, “beka” söylemiyle beraber tercihini MHP’den yana kullandı.

 

HÜRRİYET İYİ BİR STRATEJİST

-Gelelim Kocaeli’ye… Uzun zamandır Kocaeli’de de çalışıyorsun. Bu seçim döneminde de bazı ilçelerde anketler yaptın…

Evet 2004, 2009 yerel seçimlerinde de Kocaeli’de bazı seçim bölgelerini, başta İzmit olmak üzere çalışmıştım. 2014’te de Tahsin Tarhan’ın Büyükşehir Başkan Adaylığı sırasında da anketler yaptım. Son iki yıldır Selman Yıldırım ile İzmit’i çalıştık. Altı ayda bir anketler yaptık. Fatma Kaplan Hürriyet’in aday olmasından sonra da onunla PR çalışmaları yaptık.

-Fatma Hanımın seçim başarısı için ne diyorsun?

Fatma Kaplan Hürriyet çok iyi bir stratejist. Yaptığımız anketlerde ortaya çıkan durum ile ilgili çok doğru hamleler yaptı.

-Bu sonucu görmüş müydünüz, ankette?

İki anket çalışması yaptık. Fatma Hanım ilkinde yüzde 5 ikincisinde yüzde 4.3 öndeydi. Son 15 gün kala yaptığımız “en kötü senaryo” smülasyonunda bile 2 puan Fatma Kaplan Hürriyet öndeydi. Son 15 gün yüzde 11 kararsız üzerinde de Fatma Hanım ve ekibi başarılı oldu. Farkı korudular. Çok başarılı bir seçim dönemi geçirdiler.

 

CHP DAHA ÇOK İLÇE KAZANABİLİRDİ

-Aslında düşüncelerini biliyorum ama herkes için anlatmanı istiyorum, başka ilçeler de kazanabilir miydi, CHP?

Kesinlikle. Derince, Darıca, Gölcük gibi ilçelerde seçim almaları mümkündü. Ancak bir seçim kazanmak için plan, proje, strateji, emek ve zaman gerekir. Erken çalışmaya başlamak gerekir. Bakın Aydın’da yüzde 25 oy alarak başkanlık koltuğuna oturan Özlem Çerçioğlu, bir önceki seçimde yüzde 44, bugün ise yüzde 54 oy aldı. Bunun tek sırrı çalışmaktır. Özlem Hanım seçildiğinin ertesi günü rakamları önüne alır ve bir sonraki seçim için çalışmaya başlar. CHP hem İzmit’te hem de diğer ilçelerde başarılı olmak istiyorsa 2024 için şimdiden bilimsel bir çalışma yapmaya başlamalıdır. Anketlere bağlı SWOT analizleri ile çalışmak gerekir. Başarı kesinlikle tesadüf değildir.

 

 

 

 

+++++++++++++++++++++++++++++

 

Muzaffer Bıyık’tan çok anlamlı duyuru

 

Mazbatasını alan ve Darıca Belediyesi’nde yapılan devir teslim töreninin ardından resmen görevine başlayan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ilk icraatı dikkat çekici…

Bıyık kendisine çiçek göndermek isteyenlere bır duyuru yaparak çağrıda bulunmuş:

Lütfen bana çiçek veya hediye göndermeyin. Lütfen bu gibi hediyeleri hayırlı bir işe çevirin ve bize tebriklerinizi Kocaeli Sevgi Evleri Derneği’ne bağış yaparak gösterin biz de buradan paylaşarak daha çok kişiyi bu hayr'a özendirelim."

Hesap Adı: Kocaeli Sevgi Evleri Derneği

Iban : TR73 0001 2001 2990 0016 1000 13

 

 

Çok kötü iki örnek

 

Partileri önemli değil.

Mazbata alımlarında iki tane kötü belediye başkanı örneği gördüm.

Biri Samsun'da diğeri İzmir'de...

BİR- Samsun'un 19 Mayıs İlçesinde 31 Mart Yerel Seçimlerinde belediye başkanı seçilen Osman Topaloğlu seçim sonrası yaptığı konuşmada, "Oyu veren en iyi hizmeti olacak, vermeyen en son alacak" demiş.

Ne diyorsun sen kardeşim.

Sen daha göreve başlamadan berbat bir belediye başkanı olacağını ilan etmişsin.

İKİ- İzmir Torbalı'da belediye başkanı seçilen İsmail Uygur, Cumhurbaşkanına "50 kanal televizyona çıkıp bu millete hakaret edemeyeceksin. Ayağını denk al" demiş.

Senin boyunu o işler aşar, kardeşim.

Sen ne hizmet edeceğini anlatsana...

Ha bir de derdini mahkemede anlatırsın.

 

 

Hukukun kimsenin beklentisini karşılamak gibi bir zorunluluğu yok

 

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin şöyle demiş:

"Seçime Ankara'da Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı olarak giren Sayın Mehmet Özhaseki'nin oyları bin 805 arttı. Bu, bizim beklentilerimizi karşılamaktan uzak bir sonuç. Bu nedenle hukuki süresi içinde bugün ve yarın Ankara İl Seçim Kurulu Başkanlığına yeniden müracaatlarımızı gerçekleştireceğiz."

Böyle bir şey hayatımda duymadım.

Hukuki mekanizmanın bir siyasi partinin hislerini karşılaması diye bir itiraz mekanizması mı var?

Hukuk, matematiktir.

Hukuk maddi temellere dayanarak hareket eder.

Hareket etmeli.

Arada 120 bin küsur oy farkının olduğu bir yerde bunun yapılmasının izahı yok.

 

 

Tunceli Seçim Kurulu: Bugün git yarın gel!

 

Tunceli'nin yeni belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'na mazbatasının verilmesinin geciktirilmesini anlayamadım.

Komünist diye mi?

Öyle olsa seçime sokulmazdı.

Neden “bugün git yarın gel” dendi.

24 saatte Tunceli Belediyesi'nde ne oldu ki?

Perşembe verilmeyen mazbata cuma neden verildi?

Aklımda deli sorular...

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA