Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 11:13:50
Advert
Advert
 

Seçim analizi ve İzmit’i yaşamak

Ağırlıklı siyaset yazıyorum.

Çünkü, hayatımızın üzerinde siyasetin çok etkisi var.

Ama her şey de siyaset değil…

Hayatın küçük mutluluklarını da es geçmemek lazım.

 

ANALİZ YAPMADAN OLMAZ

Seçim için ‘sık sık bitse de gitsek’ diye yazdım. Çünkü gergin bir süreçti ve ister istemez biz gazetecileri de içine çeken ‘agresif’ bir hava vardı.

Bitti.

Bitti de biz siyaset yazmaktan vazgeçemedik. Şimdi de sandıktan çıkan sonucun analizi gerekiyor.

Onu da yaptık.

 

AKALTUN’DAN ÇARPICI SEÇİM ANALİZİ

BUPAR Yönetim Kurulu Başkanı Sevgili Erdal Akaltun’un çarpıcı yorumlarını dün uzun uzun aktardım.

Okuyamayanlar için özetleyeyim:

BİR- Cumhur İttifakı kaybetmedi.Oy kayıpları 24 Haziran’a göre sadece yüzde 1. Bunu da başarısızlık olarak okumak doğru değil.

İKİ-CHP başarılı oldu. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Bolu gibi illeri kazanmayı bildi. Ama oylarında bir artış yok. CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısı şu: CHP bu seçimde hayır bileşenlerini bir araya getirdi. İYİ Parti ile ittifak yaptı. Muhalif bir çekim alanı oluşturdu. Ak Parti kazanmasın isteyenler de bu bloğa doğru geldi.

ÜÇ-CHP’nin tercih ettiği adaylar, aday oldukları büyükşehirlerin seçmen profillerine hitap eden doğru siyasi aktörlerdi. Doğru ve başarılı oldukları da “hayır bileşeni oylarını konsolide edip kaybetmemelerinden görünüyor. 

DÖRT-Bu seçimin kazananı HDP ve İYİ Parti’dir. HDP stratejik olarak Ak Parti’ye kaybettirmeyi hedefledi. Meral Akşener ve İYİ Parti yönetimi de bu seçimi çok stratejik okudu. CHP’nin öncelik ettiği siyasal hava değişikliğine çok büyük katkı sundu. İYİ Parti adına tek talihsizlik Balıkesir’i az farkla kaybetmektir.

BEŞ-Konjonktür MHP’ye yaradı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle mutsuz AK Partililer, “beka” söylemiyle beraber tercihini MHP’den yana kullandı.

 

MUHALEFET ÇOK ÇALIŞMALI

Yakından tanımama rağmen Erdal’ın yaptığı bu farklı ve kritik analize, zafer duygusu yaşayan muhalif isimlerden itirazlar vardı.

Biraz da ben yorum yapayım:

Gerçekten de oyların dağılımına baktığınızda Cumhur İttifakı’nın oy kaybetmediğini görüyoruz. Ama CHP’nin başını çektiği muhalefet özellikle de büyükşehirlerde güçlerini birleştirerek belediyeleri kazanmayı bildi. Bu Kemal beyin ilk seçim zaferidir. Ama bu sonuçların yarın genel seçim olsa iktidarı devirmeye yeteceğini sananlar rakamlara bir daha baksınlar. Bu şu demek; Muhalefet iktidarı devirebilmek için kazandığı belediyelerde çok çalışması ve başarılı olması gerekiyor. Belki o zaman ilk genel seçimde bir fırsat ortaya çıkabilir.”

 

İZMİT DEĞERLENDİRMESİ

Akaltun, Kocaeli’de de uzun zamandır anketler yapan bir isim. 2004, 2009 yerel seçimlerinde de Kocaeli’de bazı seçim bölgelerini, başta İzmit olmak üzere çalışmıştı. 2014’te de Tahsin Tarhan’ın Büyükşehir Başkan Adaylığı sırasında da anketler yaptı. Son iki yıldır Selman Yıldırım ile İzmit’i çalışıyordu. Altı ayda bir anketler yaptı. Fatma Kaplan Hürriyet’in aday olmasından sonra da onunla PR çalışmaları yaptı.

Onun İzmit ve Kocaeli yorumu da şöyleydi:

BİR-Fatma Kaplan Hürriyet çok iyi bir stratejist. Yaptığımız anketlerde ortaya çıkan durum ile ilgili çok doğru hamleler yaptı.

İKİ-Son 15 gün yüzde 11 kararsız üzerinde de Fatma Hanım ve ekibi başarılı oldu. Farkı korudular. Çok başarılı bir seçim dönemi geçirdiler.

ÜÇ-CHP’nin Derince, Darıca, Gölcük gibi ilçelerde seçim alması mümkündü. Ancak bir seçim kazanmak için plan, proje, strateji, emek ve zaman gerekir. Erken çalışmaya başlamak gerekir. CHP hem İzmit’te hem de diğer ilçelerde başarılı olmak istiyorsa 2024 için şimdiden bilimsel bir çalışma yapmaya başlamalıdır. Anketlere bağlı SWOT analizleri ile çalışmak gerekir. Başarı kesinlikle tesadüf değildir.

 

HÜRRİYET’İN AĞIR YÜKÜ

Erdal’ın Kocaeli yorumu üzerine ben de bir yorum yapayım:

İzmit’i kazanarak uzun bir aradan sonra CHP İzmit merkezli Kocaeli’nde bir şans yakaladı. CHP adına İzmit’i kazanmak sadece bir belediyeyi kazanmak değildir. İzmit’i almak muhalefet adına başarılı bir performans göstererek kent için alternatif yaratmaktır. Fatma Hanımın omuzlarındaki tek yük ‘iyi belediyecilik yapmak’ değil. Hürriyet aynı zamanda muhalefeti bir arada tutarken fark yaratmak ve umudu yukarıya taşımak zorunda...”

 

HAFTA SONUNUN TADINI ÇIKARIN

Daha çok siyaset konuşacağız.

Ben başka PR uzmanları ile de analizler yapacağım.

31 Mart Yerel Seçimlerinden çıkartılması gereken dersleri çıkaracağız.

Ama siyaset yazsam da ben bu hafta sonunu biraz aileme vakit ayırarak geçirmek istiyorum.

Sabah Kandıra’dan gelmiş doğal köy yumurtası, Yalova- Tokmak’tan gelmiş doğal zeytin, Kars’tan gelmiş kaşar, köy domatesi ile yapılan güzel bir ev kahvaltısının ardından çocuklarımla sinemaya gideceğim.

Martın son günlerine egemen olmuş soğuk ve rüzgarlı hava yerini güneşe bırakmışken, bahar yavaş yavaş yüzünü gösterirken İzmit’in tadını çıkarmak istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA