Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 12:53:27
Advert
Advert
 

AK Partililer Adnan Pala’yı değerlendirmeli

İzmit Belediyesi’nde erk Ak Parti’den CHP’ye geçti.

Doğaldır ki mazbatasını alıp göreve başlayınca Fatma Kaplan Hürriyet kendisiyle uyumlu çalışacağına inandığı bir üst yönetim kadrosu oluşturacak.

Yani İzmit Belediyesi’nde ciddi bir yönetim değişikliğini zaman içinde beklemek yanlış değil.

 

İZMİT BELEDİYESİ’NİN YÖNETİCİLERİ NE OLACAK

Peki 15 yıldır İzmit’i yöneten kadrolar ne olacak?

Bence önemli sorulardan biri bu…

Ben büyük sıkıntılar çıkacağını düşünmüyorum, çünkü Ak Parti’nin kazandığı 12 belediyenin 11’in de de belediye başkanları değişti.

Yani, yeni başkanlar da kendine ekip kurmaya çalışacak. Bu durumda da İzmit Belediyesi’ndeki yöneticiler önemli hale gelecek.

 

DERİNCE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ADNAN PALA

Ancak…

Ak Parti bu karmaşık tablo içinde bazı isimleri ayrıca ele almalı.

Bir örnekle açıklamaya çalışayım:

Adnan Pala…

İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı…

Başarılı bir bürokrat, sevilen bir siyasetçi.

Pala 31 Mart Seçimleri öncesi Ak Parti Derince Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Ali Haydar Bulut’un yerine aday yapılacak isimler arasında favoru olarak gösteriliyordu. Hatta Sertif Gökçe’nin “En tehlikeli rakibim olur” dediği isimdi.

Ama Ak Parti Zeki Aygün’ü tercih etti.

 

AYGÜN İÇİN ÇOK ÇALIŞTI

Başta ilçede yaşayan Gümüşhaneliler olmak üzere Pala’nın aday yapılmamasına çok sayıda Derinceli de tepki göstermişti.

Pala, Aygün’ün seçimi kazanması için seçimin son döneminde ciddi çaba sarf etmişti.

 

MERAK EDİYORUM

Adnan Pala bürokrat olarak da sivrilmiş bir isim.

Şimdi merak ediyorum, Ak Parti Adnan Pala’yı nasıl değerlendirecek?

 

İstanbul seçimine Kocaeli karıştı!

İstanbul seçiminde yaşanan büyük kriz devam ediyor.

Ak Parti cephesinden yükselen “Seçim iptal edilsin ve yenilensin” yönündeki isteklere ise Millet İttifakı’ndan ise AK Parti’ye tepki, YSK’ya uyarılar var.

Çarşamba günü sabah saatlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener biraraya geldi.

Televizyonlar vermiyor- veremiyor.

Tesadüf Facebook’ta gördüm, dinledim.

 

NAMAZ KILDIRMADILAR SANDIK BAŞKANI OLDULAR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, YSK’yı 7 maddeyle uyarırken İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ise çok sert bir konuşma yaptı. Akşener sandık güvenliği ile ilgili düşüncelerini anlatırken Kocaeli’den örnek verdi.

Akşener şunları söyledi:

Millet iradesine saygıdan bahsedenler, milletin iradesini gasp etme derdindeler. Bu nasıl bir hukuk katliamıdır. Erdoğan, seçim akşamı İstanbul ve Ankara’da mutedil bir konuşma yaptı. O mutedil konuşmanın üzerine aradan geçen on günde, Erdoğan’ın kulağına kim ve kimler neyi fısıldadı ki bu noktaya gelindi? Sayın Erdoğan "Sandık görevlisi olan askerler var" diyor. Kocaeli'nde köylerde sandık başkanı olan imamlar var. Bunlar siz görevlendirdiniz. Namaz kıldırmadılar, sandık başında durdular.”

 

BEN SÖYLEDİM AMA…

Hemen İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ı aradım.

Yıldız’a “Bu bilgiyi Meral Akşener’e siz mi verdiniz?” diye sordum.

Şanbaz Yıldız, bu veriyi seçim günü fark ettiklerini söyleyerek, “Sadece köylerde değil, Körfez ilçede de çok sayıda İmam sandık başkanıydı. 50 sandıkta başkana mesleğini sordum 40’ı imamdı. Bu bilgiyi genel başkanımıza aktardım. Ama bilirsiniz onun istihbaratı daha geniştir. Benden önce o bize bu durumu yaptığımız toplantıda aktardı” dedi.

 

KİM DURACAK BU SANDIKLARDA?

Yıldız, imamdan sandık başkanı olmaz demek istemediklerini ama Erdoğan’ın asker ve belediye çalışanları sandık başındaydı sözüne atıf yapıldığına dikkat çekerek “Kim bu sandıkların başında duracak? Elbette öğretmen, imam, asker, belediyeci… Yani devlet memuru olanlar. Yani seçime gölge düşürmek için asker ve belediyecilere yüklenmek doğru değil. Çok sayıda imam ve öğretmen de sandık başkanıydı” yorumunu yapıyor.

 

NE KADAR SÜRECEK?

Gördüğünüz gibi İstanbul üzerinden yürüyen seçim tartışmasına Kocaeli de karıştı.

Bakalım bu tartışmaya daha ne kadar yapacağız.

 

CHP Kartepe’de ne oldu?

“Partiyi basıp sandalye fırlattı.”

İddia eden Kartepe İlçe Başkanı Şeref Kırmızı…

Sandalyeyi fırlattığı söylenen kişi CHP Kartepe Belediye Başkan Adayı ve eski İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar.

 

NELER YAŞANDI?

Şöyle baştan anlatayım.

İlk iddialar Salı akşamı haber sitelerine düştü. İddia şu:

Karakadılar geçtiğimiz Kartepe İlçe Başkanlık binasında gerçekleşen yönetim kurulu toplantısına girmek istemiş ona İlçe Başkan Yardımcısı İsmail Akbal tepki göstermiş. Sözlü tartışmanın yaşandığı ilçe binasında küfürleşmeler de olmuş.

Karakadılar'ın İsmail Akbal'a sandalye fırlatmaya yeltendiği, partililerin araya girmesi ile engellediği de iddia ediliyor.

Muş” diliyle yazıldığı için ciddiye almadım.

 

KIRMIZI: NİÇİN YAPIYOR BİLMİYORUM

Ancak Boran Kayalar, çarşamba günü ilçe başkanı Şeref Kırmızı ile görüştü ve onun anlattıkları gazetemize “Partiyi Basıp Sandalye Fırlattı” başlığıyla girdi.

Kırmızı şöyle diyor:

 “Yaşananlar doğrudur ancak il başkanı ile henüz görüşmedim. Seçimi kaybettiğimiz ilk günden itibaren Cumhur Karakadılar bana istifa et diye haber göndermeye ve baskı yapmaya başladı. Sözlü olarak tehdit etti. Ben de istifa etmeyeceğimi söyledim. Ancak genel merkez ve il başkanlığı beni görevden alabilir, ben istifa etmem dedim. Daha sonra yönetimdeki arkadaşlarımızı arayıp istifa etmeleri için uğraştı. Yönetimdekileri istifa ettirip yönetimi düşürmeyi hedefledi. Arkadaşlarımız da istifa etmeyince toplantıyı bastı. İlçeye geldi ve huzur bozmaya çalıştı. Amacı yeniden ilçe başkanlığı mı bilmiyorum. Kendisi için veya bir başkası için mi bunu yapıyor bilmiyorum. Ancak kesinlikle yanlış bir davranış.”

 

SANDALYE FIRLATMADIM

Bunun üzerine ben de iddiaların göbeğindeki Cumhur Karakadılar ile konuştum. Çünkü sadece onun görüşlerine medyada yer verilmedi. Bana da söylediklerinin yazılmasını istemediğini söyledi. Ancak Kırmızı da konuştuğuna göre onun ne dediği de artık önemli. O yüzden bir gazeteci olarak Karakadılar’ın söylediklerini aktarıyorum:

Kimseye sandalye fırlatmadım. Kimsenin üstüne yürümedim. Evet hararetli bir tartışma yaşadık ama işin içine ‘parti basma’ gibi bir iddia konulması doğru değil. Bu bir seçim değerlendirme toplantısıydı. Aday olarak benim de bir şeyler söyleme hakkım yok mu?”

 

KOLTUKTA GÖZÜM YOK

Karakadılar istifa baskısı iddiasına da cevap verdi:

“Beş yıl dolu dolu ilçe başkanlığı yaptım. Belediye Başkan adayı oldum. Kartepe’de benim için siyaset bitmiştir. İlçe başkanlığı koltuğunda gözüm yok. Ama bu seçimin ardından göründü ki çalışan var, çalışmayan var. Arkadan gelen gençler var. Sadece o gençlere fırsat verilmesi gerektiğini söyledim.”

 

NEDEN BÖYLE OLUYOR?

Kartepe’de bu tartışma neden yaşandığını anlamak için seçimin sonuçlarına bakmak lazım.

Millet İttifakı’nın adayı Cumhur Karakadılar “Kazanacağım” diyecek kadar iddialıydı ama ittifak adına en kötü sonucun alındığı yer Kartepe oldu.  24 Haziran Genel Seçimlerinde Muharrem İnce ve Meral Akşener’in toplamda yüzde 31 oy aldığı Kartepe’de iki partinin ortak adayı olan Karakadılar yüzde 28.35 oy alabildi. Kazanan Mustafa Kocaman, Karakadıların iki katından fazla oy aldı. Aradaki fark yüzde 29.58 oldu.

 

DSP’DEN DİKKAT ÇEKEN HAMLE

Ama asıl dikkat çeken şey DSP’nin aldığı oy. Biliyorsunuz Temel Ofluoğlu da CHP’den belediye başkan aday adayı olmuş ama CHP Genel Merkezi, Karakadılar’ı tercih etmişti. Ofluoğlu’da başta Köseköy olmak üzere bazı bölgelerde istişare yaparak aday oldu.

Ve bölgede adı sanı okunmayan DSP adayı olarak tam yüzde 7.36 oy aldı.

İşte bu çok önemli.

Oylar neden DSP’ye gitti?

 

CHP DOĞRU ANALİZ YAPMAK ZORUNDA

Doğrusu beni de şaşırtan bu çıkışın nedeninin CHP içindeki çatlak olduğu anlaşılıyor.

CHP bunun analizini doğru yapmak zorunda.

Ama böyle kavga gürültü ile anılacak şekilde değil.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA