Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 06.06.2020 SAAT 13:11:27
Advert
Advert
 

Tahir Hoca’nın yönetim anlayışı

 

Tahir Büyükakın’ı nasıl bilirsiniz?

-Entelektüel…

-Tecrübeli…

-Uzlaşmacı ve sakin…

Değil mi!..

 

TARZI DEVAM EDECEK Mİ?

Genel Sekreterliği ve valiliği dönemi için bunları söylemek kolay.

Peki nasıl bir Büyükşehir Belediye Başkanı olacak?

Başkanlıktaki tarzı ne olacak?

Entelektüel bilgisi ve tecrübesini elbette kullanacak ama sakin ve uzlaşmacı tarzı devam mı edecek?

 

BELEDİYEDE KADRO ÇOK HIZLI DEĞİŞİYOR

Bu sorulara cevap vermek için Tahir Hoca’nın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra olan gelişmelere bakmak lazım.

BİR- Kadrosunda hızlı bir değişiklik beklenmiyordu.

Ama oluyor.Bazı isimler ile yollar çok hızlı ayrılıyor.

Örnekler çok.

Karaosmanoğlu döneminin üç etkin ismi hızla görevlerini bıraktı ya emekli oldu ya da başka göreve gitti.

- Başkan Danışmanı Ömer Polat emekli oldu.

- 12 yıl görev yapan ve projelere çok müdahil olan genel koordinatör Adnan Bilgiç, ayrıldı.

- Tahir Büyükakın’ın Bilecik Valisi olması sonrası İSU Genel Müdürü iken Kocaeli Büyükşehir Genel sekereterliği görevine getirilen İlhan Bayram da Samsun’a gitti. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri oldu.

Dahası var Abdullah erol ve Nermin tol da artık yok.

Bu isimlerin bırakmasını bekliyordum ama bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum.

Demek ki Büyükakın kadrosunu yenilemeyi sandığımızdan çok daha hızlı yapacak

 

OTORİTER TAVIR

İKİ- Meclis performansı ve muhalefete tutumuna bakalım.

İlk mecliste şunlar yaşanmış.

CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, "Geçmiş dönemde İbrahim Karaosmanoğlu en azından bir muhalif üyeyi encümen komisyonuna alıyordu. Siz neden almadınız? Bu kenti birlikte yöneteceğiz demiştiniz. Ne oldu? Bu mantıkla kenti nasıl yöneteceksiniz" diye sorunca Tahir Büyükakın, "Encümen muhalefet etme yeri değildir. Bu konudaki grup kararımız böyledir" demiş.

Bu da benim için  ikinci önemli bir ipucu…

 

BENİM YORUMUM

Büyükakın köşeli, kararlı, ve çekim alanı oluşturacak bir siyaset ve yönetim dili kullanacak.

Buna kentin alışması gerekir.

 

Karakoz’a yeni  bir görev daha…

 

İnternet sayesinde yazılarımız Türkiye’nin dört bir yanından kolaylıkla okunabiliyor. Bu nedenle zaman zaman köşemde başka illerle ilgili bazı notları da aktarıyorum.

Görev yaptığım illerde –şükür- çok sayıda dost biriktirdim.

İki yılımı geçirdiğim Aydın’da da böylesi dostlar var.

Sevgili Evrim Karakoz ile ilgili daha önce de yazı yazmıştım; Aydın Büyükşehir Belediyesi başkan vekilliği görevine geliş sürecinin her aşamasını birlikte yaşadık. Evrim Karakoz tekrar Aydın Büyükşehir Meclisi’ne girdi. Belediye başkan vekilliği devam ediyor. Ama ikinci döneminde yeni ve önemli bir görev daha üstlendi. Karakoz, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekilliği görevine de seçildi.

Tebrik ediyorum.

İlgiyle izliyorum.

 

Kısıtlı seçmen iddiasını dört gün önce yazmıştım

 

Maltepe’de sayım bitti…

Ben bu satırları yazarken henüz mazbatasını almamış olsa da Ekrem İmamoğlu’nun seçim sonuç tutanağını almasının önünde bir engel kalmadı.

Ancak…

Ak Parti İstanbul’u öyle kolay bırakmayacak. Maltepe’de sayımın bitmesine saatler kala AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi ile ilgili YSK’ya 'olağanüstü itiraz' başvurusunda bulundu.

 

AK PARTİ’NİN YSK’YA İTİRAZ İDDİALARI

Hepimiz biliyoruz ki maddi temellendirme olmazsa Ak Parti’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi isteği kabul görmez.

Bunu Ak Parti’nin hukukçuları da bildiğine göre hangi gerekçeleri sunmuşlar, bir bakalım

AK Parti'nin ekleri hariç 44 sayfadan oluşan itiraz dilekçesinde, seçimin iptali ve yenilenmesine ilişkin bazı gerekçeler şöyle sıralanıyor:

BİR- 5 bin 338 adet mühürsüz, 694 adet imzasız, 214 adet boş, 498 adet eksik, 901 adet rakam belirtilmemiş, bin 115 adet sayısı eksik oy sayım ve döküm cetvelinin söz konusu, toplam 8 bin 848 adet usulsüz düzenlenmiş oy sayım ve döküm cetveli var. 1 milyon oyun akibeti belli değil.

İKİ- Oy kaydırmaları yapılmış.

ÜÇ- Birçok geçersiz oyun, neden geçersiz olduğunu tutanaklarda belirtilmemiş. 320 bin civarı geçersiz iken itirazlar sonrası geçersiz oyların sayısı 314 bin 243'e düşmüş.

DÖRT- AK Parti'ye verilen ve geçerli sayılması gereken bir kısım oy geçersiz sayılmış.

BEŞ- Oy kullanan seçmen sayısı ile sandık sonuç tutanaklarına işlenen oy sayıları arasındaki farkın da iptal gerekçesidir. 12 bin 410 sandıkta rakamsal olarak tutarsızlıkların olduğu ve eşitliğin sağlanamadığı görülmektedir.

ALTI- 31 bin 280 sandık başkanından, 6 bin 539'unun kamu görevlisi olmayanlar, yine bu sandıklarda görev yapan sandık kurulu üyesinin de 13 bin 84'ünün kamu görevlisi olmayanlar arasından seçilmiş. Bu rakamın toplamı da 19 bin 623…

 

EN ÖNEMLİ İDDİA: KISITLI SEÇMENLER

Sadece dört gün önce “Bence Ak Parti’nin İstanbul Taktiği Şu…” başlıklı bir yazı yazarak AK Parti’nin seçim iptal ettirme taktiğinin “kısıtlı seçmen” ile ilgili olacağını Büyükçekmece ve Maltepe’nin oyalama taktiği olduğunu vurgulamıştım:

Bence AK Parti sol gösterip sağ vuracak… Ak Parti yapılan sandık sayımlarında oy farkını düşürebildiği kadar düşürecek sonra seçim sonucunu etkileyebilecek kadar kısıtlının oy kullandığı yönünde bir yaklaşımla İstanbul’da tekrar seçim isteyecek.”

Yapılan başvuru sonunda gördük ki Ak Parti’nin YSK’ya İstanbul seçimlerini iptal ettirme gayretinin temelinde kısıtlı seçmen var.

 

ÖLÜLER, TUTUKLU  HÜKÜMLÜ, ENGELLİ

AK Parti dilekçesinde, iptale gerekçe olarak, 'kısıtlı, ölü, tutuklu ve hükümlü' kişilerin oy kullandığına dikkat çekiliyor.

Dilekçeye göre "2 bin 308 kısıtlı seçmen, bin 229 yerine oy kullanılan ölü seçmen, 10 bin 290 hem cezaevinde hem de başka seçmen listesinde kayıtlı seçmen, 5 bin 287 İstanbul seçmen listesinde kayıtlı hükümlü seçmen, 236 İstanbul'da yerleşim yeri adresi cezaevi olan seçmen kaydı" tespit edildi.

AK Parti, bu şekilde kullanılan oy miktarının 19 bin 350 olduğunu iddia ediyor.

İstanbul'un 39 ilçesinde zihinsel engeli bulunan 18 yaş ve üstü toplam 21 bin 782 kişinin seçmen listelerinde yer aldığı ve sandıklarda oy kullandığı belirlendiği de iddialar arasında.

 

FATURASI AĞIR OLABİLİR

İlk altı maddeden bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Kısıtlılar ile ilgili iddiaların ise titizlilikle araştırılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu önemli bir gerekçedir.

Son olarak fikrimi söyleyeyim

Hazırlığa bakılırsa İstanbul’da yeni bir seçim daha göreceğiz.

Ama vurgulayayım, Ak Parti için İstanbul’u vermemenin faturası vermekten ağır olacak.

 

Muhalefeti  birleştiren  üç kelime

 

BİR- Erdoğan…

Recep Tayyip Erdoğan’a muhalif olmak beş benzemez denilen muhalefeti bir arada tutuyor.

İKİ- Adalet

Aynı adlı yürüyüş ile Kemal Kılıçdaroğlu kendini öteki ve mağdur hisseden herkesi “adalet” kavramı etrafında toplamayı başardı.

ÜÇ- Mazbata…

İstanbul seçimleri sonrası yaşanan mazbata krizi muhalefet bileşenleri arasındaki ilişkiyi güçlendirdi.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA