Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.02.2020 SAAT 00:46:15
Advert
 

Ben değil Lastik İş marka olacak

 

Alaaddin Sarı, Lastik İş’te zor bir görevi Abdullah Karacan sonrası üstlenmiş durumda

Sarı artık seçilmiş genel başkan…

Bu dönemde medyatik olmayacaklarını ve sendikal mücadeleye odaklanacaklarını söylemişti.

Öyle de yapıyor.

 

 

Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ile uzun bir aradan sonra sohbet etme şansımız oldu. Sarı, gazeteye ziyaretimize geldi. Sevgili Niyazi Genç ve Kadir Genç ile birlikte Alaaddin Sarı ve Genel yönetim Kurulu Üyesi ve Mali İşler Daire Başkanı Nejdet Ulusoy’u ağırladık.

Sarı’yı kararlı, moralli ve sınıfsal mücadeleye odaklanmış gördüm.

Önce not almadım ama baktım çok farklı şeyler söylüyor hemen kağıda kaleme sarıldım.

İki saate yaklaşan sohbetimizde önemli satır başlarını buraya almak istiyorum. İşte Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın anlattıkları:

 

İŞÇİLERİN RAKİBİ ARTIK ROBOTLAR

“Fabrikaları dolaşıyoruz. Yeni dönemi, yeni yönetim anlayışımızı anlatıyoruz. Asıl ve önemli meselelerimizi anlatıyoruz. Eğitimin önemini anlatıyoruz. Endüstri 4.0 ile dönüşen üretim modellerini ve yeni dönemde işçi sınıfının en büyük rakibinin robotlar olduğunu anlatıyoruz. Yöneticilerle omuz omuza verimlilik için mücadele edilmesi gerektiğini anlatıyoruz.”

 

KOLEKTİF AKIL İLE YÖNETECEĞİZ

“Biliyorsunuz biz ilk genel başkanımız Rahmetli Rıza Kuas’tı. Kendine has bir sendikal mücadele tarzı vardı. Son genel başkanımız rahmetli Abdullah Karacan’ın da öyle… Kuas bizim onursal başkanımızdı. Karacan da tarzıyla ikinci onursal başkanımız oldu.  Lider karakterli isimlerdi. Biz bu yeni dönemde kolektif bir yönetim anlayışını benimseyeceğiz. Ortak akılla sendikamızı yöneteceğiz. Ben değil Lastik İş marka olacak, marka olarak kabul görecek.”

 

SENDİKAYI ZAAFA UĞRATTIRMAYIZ

 “Doğal olarak sendikamızı da sendikal mücadelemizi de en iyi şekilde koruyacağız. Eğer bu mücadeleyi zaafa uğratmak isteyen olursa bizi karşısında bulur. Gereğini yaparız. Yapacağız. Disiplin kurulunu da çalıştıracağız. Hiç kimsenin tüm işçilere, Lastik İş’e ve sendikal mücadelemize zarar verme hakkı yoktur.”

 

KARACAN ÇOK ŞEY KAZANDIRDI

“Rahmetli genel başkanımız Abdullah Karacan, bu sendikaya ve lastik işçisine çok şey kazandırdı. Özel sigorta, bireysel emeklilik, eşit işe eşit ücret, esnek çalışmaya izin vermemek ve ötesinde sosyal sendikacılık anlayışını Lastik İş’e birer kazanım olarak o getirdi.”

 

TOPLU SÖZLEŞMEDE TAVİZ VERMEYECEĞİZ

“Biliyorsunuz 2020 yılında toplu sözleşmemiz var. Bu kazanımlarımızın hiçbirinden taviz vermeyeceğiz. Tüm haklarımızı koruyacağız. Lastik İş bunun için var. Hep birlikte haklarımızı sonuna kadar koruyacağız.

 

HERKES HAK ETTİĞİ YERDE ÇALIŞACAK

“Herkes hakettiği gibi çalışacak. Elbette işçilerimiz için pozitif ayrımcılık yapacağız. Emekli olanın yerine kendi çocuğunun girmesi için çalışacağız. Ama işe girdikten sonra yok Alaaddin Başkanın adamı, yok emeklinin çocuğu, yok yönetimin adamı gibi yaklaşımlar olmayacak. Hak eden hak ettiği yerde çalışacak. İşçilerin kendi performansları bunu belirleyecek.”

 

AYNI SENDİKA ÖRGÜTLENMELİ

“İşçilerin çok sorunu var. Mesela EYT. Emeklilikte yaşa takılmak ciddi bir hak ihlali. Kıdem tazminatı işçiler için gerçek bir beka sorunudur. Diğer taraftan sendikal dünyanın da çok sorunu var. Maalesef Türkiye’nin sadece yüzde 5’i sendikalı. Bu çok düşük bir rakam. Sektör bazında da sorunlar var. Aynı sektörde çalışan fabrikaların bazılarında sendika var bazılarında yok. Haksız bir rekabet ve işçilerin mağduriyeti ortaya çıkıyor. Oysa bir sendika ülkede aynı sektördeki tüm fabrikalarda örgütlü olmalı. Ve tek kalemde tüm işçiler için sözleşme yapılmalı.”

 

 

LASTİK ÜRETİMİNDE GÜVENİLİR LİMAN

Türkiye’nin lastik üretimi için iyi bir merkez olduğunu düşünüyorum. Yatırım yapmak için gelenlerin hepsi mutlu. Ben yatırım yapmayı düşünen uluslar arası her yetırımcıya da seslenmek istiyorum.’Türkiye lastik üretimi için güvenilir bir limandır. Buraya gelin, yatırım yapın.’ Herkes bilsin ki biz Lastik İş olarak katkı sunarız.”

 

Böyle fiyat olur mu? Böyle hesap olur mu?

 

Türkiye bir ekonomik bunalımın içinde

Çıkın İzmit’te çarşıya, dükkanlar kapanıyor, fahiş kiralar nedeniyle bildik markalar bildik mekanlarını terk etmek zorunda kalıyor.

Çivisi çıkmış ekonomik kriz, artık buhran seviyesinde…

Sadece İzmit ve Kocaeli değil Memlekette de işler iyi değil.

Memlekette işler bu kadar kötü insanların alım gücü bu kadar azalmışken gördüğümüz bazı örnekler yüreğimi dağlıyor.

 

KANSER HASTASINA BU YAPILIR MI?

BİR- Meclis’te dile getirildi; Küba’da sadece 1 dolar olan kanser aşısı Türkiye’ye de getirildi. Biz de fiyatı kaç para biliyor musunuz: 2 bin 800 dolar…

Bir kanser hastası bundan 5 adet olması gerekiyormuş.

Vicdansızlığa bakar mısınız?

Küba’da 1 dolar…

Türkiye de aynı ürün 2 bin 800 dolar.

Yaşam hakkının kutsal olduğuna inanıyorum. Bir kanser hastasına maliyeti artı karı dahil gerçek fiyatı 1 dolar olan bir ürünü 2 bin 800 dolara satmak nasıl bir ticari çılgınlıktır?

Türkiye Cumhuriyeti bu vicdansızlığa “dur” demelidir.

 

BU NE BİÇİM SİMİT HESABI

İKİ- AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, bir simit hesabı yapmış, inanmak mümkün değil. Akbaşoğlu, 2 bin 20 lira alan bir asgari ücretlinin dört kişilik ailesini simit ve çay ile beslerse eline de bin 120 lira para kalacağını hesaplamış.

Akbaşoğlu’nun hesabına göre bir çay ve simit 2 lira…

Oysa simit 1 buçuk, çay da en az bir lira…

Yani 2 buçuk liradan aşağıya böyle hesap yapılmaz.

O yapmış 900 liraya aile beslenebiliyor.

Geriye kalan bin 120 lira ile de “vur patlasın çal oynasın yaşayabilirsiniz” demeye getiriyor.

İyi ki kendisini herhangi bir bütçenin başına oturtmuyorlar.

Kimse iki ay sonrasını bile göremezken; memlekette ekonomi bu haldeyken birileri Muhammet Emin Akbaşoğlu’na milleti çıldırtacak hesaplar yapmaması gerektiğini söylese çok iyi olur.

 

İSTEMİYORUZ

Türkiye ekonomik bir buhran yaşarken böyle örnekler görmek istemiyoruz.

İstemiyoruz.

 

Çok normal!

 

Ak Partili bir dostum kadro değişikliklerini eleştirdi.

Ak Partili bir başkandan Ak Partili bir başka başkana geçen belediyelerde neden bu kadar çok kadro değişiyor? Bu doğru değil”diyenlerin sayısı da az değil.

Muhalifler de, “Bak başarısız olduklarını biliyorlar, bu yüzden değiştiriyorlar” diye düşünüyor.

Hayır, hayır…

İki yoruma da katılmıyorum.

Yaşananlar çok normal…

 

HERKES GÜVENDİĞİ İSİMLERLE ÇALIŞIR

Her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır.

Aynı partiden diye aynı huy ve karaktere sahip değiller. Aynı şekilde hizmet etmeyi düşünmüyorlar. Üstelik güvendikleri yol arkadaşlarını seçme hakları da var.

O koltukta kim olsa daha güvendiği isimlerle çalışmayı tercih eder.

Meseleye böyle bakmak lazım.

Büyükşehir’de Tahir Büyükakın’ın ilçelerde yeni belediye başkanlarının yaptıklarına böyle bakmak lazım.

 

İSTİFA DEPREMİ DEĞİL YAPRAK DÖKÜMÜ

Çarşamba günü gazetede büyükşehirdeki istifa haberlerine başlık ararken şu öneriler de geldi:

İstifa depremi…

İstifa furyası…

Bunlar çok abartılı yorumlar.

Evet, bir dönem yaşandı ve bitti. Geçmiş dönemin önemli isimleri yeni başkana yeni çalışma arkadaşlarını belirlemek için yer açıyor. “Bunun adı olsa olsa ‘yaprak dökümü’ olur” dedim.

Öyle de yaptık.

 

Adam kazandı- Part two!

 

24 Haziran’da CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce seçim gecesi FOX Tv’den İsmail Küçükkaya’ya, Erdoğan’ı kast ederek “Adam kazandı” diye mesaj atmıştı.

Bu mesaj olay olmuştu.

Aynı İnce, Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilince Küçükkaya’ya bir daha mesaj atmış. Bu kez İmamoğlu’nu kast ederek “adam kazandı” demiş.

Müthiş bir hiciv.

Müthiş bir özeleştiri.

Müthiş bir eleştiri.

Bu tip hareketleri siyasette daha çok görmek istiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0551 TL 6.0309 TL
Euro
EURO
6.5651 TL 6.5389 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA