Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 09:44:00
Advert
 
Enes Şen

Saldırının sorumlusu kim?

Pazar günü haftalık yazımı gazeteye gönderdikten sonra haberleri takip etmeye başladım.

Ekranda ‘’son dakika’’ bandı ile Ankara Çubuklu’da şehit cenazesine katılan CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’na saldırı yapıldığına yönelik bir haber geçti.

Haberin yayınlanmasından sonraki bir kaç dakika ayrıntılar verilmeden önce sözlü saldırı olduğu düşüncesinde idim.

Sonrasında öğrendim ki saldırı fiziki bir saldırı ve Kılıçdaroğlu darp edilmiş.

Meselenin özüne elbet gireceğim ama başta kurmamız gereken realist cümleyi kurayım.

Şiddet hiçbir şekilde hoş karşılanacak bir davranış biçimi değildir.

Bu klişe cümleyi kurduktan sonra işin duygusal ve vicdani yönünü konuşalım.

16 Ocak 2018 tarihinde ‘’İttifak Kimin Yararına Olacak?.’’ Başlığı ile kaleme aldığım yazıda Cumhur İttifakı’nın seçimde ipi göğüslemesi durumunda toplumun en azından belli bir süreliğine ‘’Bağımsız Türkiye yapısını korumuş olacak’’ demiştim.

Hemen bir gün sonra yani17 Ocak 2018 tarihinde değerli gazeteci büyüğüm Osman Saraç yapımcılığını üstlendiği programda konu hakkında yorumlarını değerli izleyenler ile paylaşırken yazımızın içerisinde geçen ''Bağımsız Türkiye yapısını korumuş olacak söylemimizden duyduğu rahatsızlığı ifade ederek ''Cumhur ittifakı dışındaki partilerin Türkiye'nin bağımsızlığı istemediklerini söylemek ötekileştirmedir'' demişti.

Seçim süreci tamamlandı ve CHP  ve İyi Parti, özellikle İstanbul’u AK Parti içerisindeki ‘’ders vermek’’ çabasında olan seçmen kadar HDP’nin resmi olmayan desteği ile kazandı.

Millet İttifak’ının adayı Ekrem İmamoğlu’nun tıpkı genel başkanı Kııçdaroğlu gibi HDP’yi eleştirmeyip üstüne üslük sevecen yaklaşımlar sergilediğini biliyoruz.

Hal böyle olunca Türkiye Kılıçdaroğlu’nun cenazesine şehidin katıldığı operasyonun haberini iktidara yakınlığı ile bilinen Güneş Gazetesi ‘’Mutlu musun Ekrem?’’ başlığı ile defnedildiği günden yanılmıyorsam bir yahut iki gün önce duyurmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde darp edilmesi olayının medyaya düşmesinden sonra herkes atılan bu başlığı ve dolayısı ile gazeteyi hedef tahtasına oturttu.

İşte bu durum bana çok komik geliyor…

Ne yani bir ülkenin ana muhalefet partisi ülkenin başına bela olan terör örgütüne ‘’terör örgütü’’ diyemeyerek bu da yetmezmiş gibi ‘’barış için mücadele ediyorlar’’ demesi normal karşılanıp gündemde yer almayacak,

Zamanında Erdoğan’ı ‘’teröristleri bizim başımıza bela ettin’’ diyerek eleştirenlerin şimdilerde HDP ile aynı dili konuşmaları konusunda tek bir kelime etmeyecek,

Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal tarafından kurulduğunu her fırsatta dilinden düşürmeyen CHP’nin ‘’bağımsız bir Kürdistan’ı inşa edeceğiz’’ diyenler ile kol kola gezmelerinde bir problem görmeyip üç maymunu oynaması normal karşılanacak ama Güneş Gazetesi’nin attığı başlık mı problem olacak…

Gerçekten inanılır gibi değil…

Hadi diyelim ki bu yapılan yaklaşımların hepsi doğru ya da tolere edilebilir.

Amma Kılıçdaroğlu’na yapılan darp işlevini Güneş Gazetesi’ne bağlıyor olmak büyük bir mantıksızlık…

Mantıksızlık da bir kenara Millet’in aklı ile alay etmektir.

Diyelim ki Güneş Gazetesi bu manşeti atmadı toplumun farklı bir şey mi düşüneceği tahmin ediliyor?

Öyle tahmin edildiğine göre meseleyi daha net ortaya koymak adına yine CHP’ye tıpkı HDP gibi örtülü destek veren başka bir partiden örnek vereyim.

Hem de ilimizden...

Başiskele ilçemizde Millet İttifak’ının örtülü destekçisi olan HDP ve‘’milli görüşçü’’ SP bir araya gelmedi mi?

Bu olay yaşanmışken gerçek anlamda ‘’milli görüş’’ şuuruna sahip olan bir seçmen SP liderine tepki göstermesi için bir medya kuruluşunun yönlendirmesine gerek var mı?

Burada suç Kılıçdaroğlu darp edilince ‘’Bu Türkiye’ye atılmış bir yumruktur’’ deyip 15 Temmuz 2016’da vatanını savunmak için şehit olan 251 vatan evladı ve 2153 gazimiz varken bu yaşananlara ‘’tiyatro’’ ve ‘’Yerim sizin destanınızı’’ diyenlerdedir.

İşte görüldüğü üzere mesele bu kadar açık ve net!

 

Sizce haklı olan taraf var mı?

Güneş Gazetesi’nin manşeti sonrasında konuşulan ikinci bir husus daha  var.

Ayrımcılığa sürüklemek ve yandaşlık…

Manşet toplumu ayrımcılığa yöneltiyormuş…

Güler misin ağlar mısın?

Anlaşılan o ki bu iddiayı ortaya atanlar kendi yaptıklarını göz ardı edenler olsa gerek.

Evet, ayrımcılık denen bir olgu var.

Kimi kesim CHP’nin terör örgütü ve HDP’ye olan yaklaşımını normal olarak yorumlarken kimi kesimde tepki gösteriyor.

Ben şahsen tepki gösteren taraftayım.

Güneş Gazetesi’ni yandaş olarak tanımlayan CHP medyasının da iktidara destek olan medyaya taş çıkaracak kadar maşallahı var.

Herkesin bildiği üzere kurulduğu günden itibaren adeta CHP’nin resmi yayın organı gibi hareket eden bir gazete var.

Adı Sözcü Gazetesi.

Ankara’da şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı ‘’Alçak Saldırı!’’ manşeti ile duyururken aynı gazete Erdoğan’a yapılan hakeretleri ise ‘’Tayyip’e Öfke!’’ şeklinde vererek küçümser bir tavır takınıyor.

CHP medyası yine aynı şekilde ‘’Teröristlerin ülkeye girmesini sebep olan Erdoğan’dır’’ haberini yaparken teröristlerin siyasi bağlantısı olan HDP ile kol kola gezmesini normalleştirmiştir.

Kısacası özellikle ayrımcı ve yandaşlık konusunda iki kesimde bu konuda kendisini haklı çıkartamaz.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Enes Şen yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA