Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 27.05.2020 SAAT 16:19:22
Advert
Advert
 

KOTO toplantısı izlenimlerim

 

Kocaeli Ticaret Odası Yönetimi son 1 yılını değerlendirdi.

Bahar havası beni çarpar, üzerine bir de hiç gitmeyen grip nüksetti. Buna rağmen hesap verilebilirliği ve şeffaflığı önemseyen bir gazeteci olarak KOTO’nun toplantısına katıldım.

Burhan Kasım Meclis Salonu’ndaki programa basının ilgisi çok büyüktü. Programda konuşmacıların anlattığı gibi KOTO Kocaeli’nin önemli bir markası; 14 bin üyesi olan büyük bir meslek- sivil toplum kuruluşu. Çok sayıda gazetecinin de toplantıda olması normal kabul edilmeli.

 

 

ÖNEMLİ TOPLANTI

Evet KOTO kentin bir markası ve bu marka özellikle Türkiye’nin içinden geçtiği sancılı süreci en ağır biçimde yaşayan kurumlardan biri oldu. Ağır tahribat gördü.

Değişimi, toparlanması kolay olunmayan bir süreçten sonra göreve gelen Necmi Bulut ve yönetiminin işi hiç kolay değildi. Akın Doğan ve Necmi Bulut birlikteliğinin olumlu sonuçlar vereceğini düşünenlerdendim.

Bu nedenle de toplantıya ayrı bir önem verdim.

 

CEVABIMI ALAMADIM

Toplantıda cevabını çok önemsediğim iki soru- konu vardı.

BİR- KOTO o ağır ve sıkıntılı dönemi atlatmış mıydı?

İKİ- Ekonomik kriz ile ilgili KOTO ne yapıyordu?

İkisine de doğrudan cevap alamadım.

Hatta KOTO Başkanı Necmi Bulut, “2018 yılının ülkemiz ekonomisi açısından ne denli zor geçen bir yıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren ekonomimiz, yurt dışı kaynaklı ciddi müdahalelere maruz kaldı” diyerek krizin içsel nedenlerini de görmezden geldi.

 

BULUT ÖZET GEÇTİ

Ancak yapılan çalışmalara bakınca esnafın derinden hissettiği krizi hafifletmek için ciddi çaba sarf ettiği de anlaşılıyor.

Başkan Necmi Bulut kürsüde bunu özetle anlattı:

 “Ekonomi yönetiminin bu adımlarının amacına ulaşması için ‘biz de varız’ dedik ve gerek enflasyonla mücadelede, gerek istihdam seferberliğinde, gerekse iş dünyasına sağlanan destek, teşvik ve hibelerin yerine ulaşmasında olağanüstü gayret gösterdik. Önce yerel ticareti geliştirmek, üyelerimiz arasında mal ve hizmet alışverişini güçlendirmek zorundayız” diyerek cazip fırsatlar yarattık. İş Bankası ile hayata geçirdiğimiz KOTO Kart uygulamasıyla Türkiye’de bir ilke imza attık.”

 

 

BARIŞ GÜZEL KONUŞTU

KOTO’nun bir yıllık faaliyetini ise detaylı biçimde yönetim kurulu üyesi Murat Barış anlattı.

Uzun yıllar danışmanlık yapmış ve bu tip organizasyonları gerçekleştirmiş- planlamış biri olarak söylemeliyim ki Barış’ın konuşması iyi hazırlanmıştı.

Süresi uzun değildi.

Akıcı bir konuşma yaptı.

Kürsü hakimiyeti iyiydi.

Hepimizi güldüren “Burası çok önemli” esprisi dışında ‘pürüz’ yaratan bir cümlesi olmadı.

Barış, sunum için doğru bir tercih olmuş.

Peki, bu bir yıl içinde KOTO neler yapmış bir bakalım:

 

KOTO KART

Esnaf ve tüccarların birbirinden alışveriş yapması için İş Bankasıyla birlikte hayata geçirilen KOTO Kart projesinden 658 üye ve 41 üye işletme yararlanmış.

Bu karta sahip üyeler:

BİR- Kart ücreti ödemiyorlar,

İKİ- KOTO Kart’ı kullanımlarında üyelerimiz ekstra maxipuan kazanıyorlar,

ÜÇ- Havale ve EFT ücreti ödemiyorlar,

DÖRT- Anadolu Hayat Emeklilik planından avantajlı şekilde faydalanıyorlar.

 

KOBİ DESTEK VE NEFES KREDİSİ

Barış, “Üyelerimizin yaşadıkları mali sıkıntıları ortadan kaldırmak; üretim, yatırım ve istihdam artışına katkı sağlamak için tüm imkânları seferber ettik. Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve anlaşmalı bankaların desteğiyle

Nefes Kredisi ve KOBİ Destek Kredisi vermeye başladık. Dönemin şartlarında en düşük

ve adeta can suyu niteliğinde olan yıllık yüzde 9,90 faiz oranlı kredilerimizi, 100 bin Türk Lirası üst limitle ve 18 ay vadeyle Üyelerimizin hizmetine sunduk. Bankalarda yıllık kredi faiz oranının ortalama yüzde 20’lerde olduğu bir dönemde, biz üyelerimize yüzde 9,90 ile

yani faizin yarısı oranında kredi kullandırdık” diyor.

2018 Nisan ayında 607 üyeye, toplam 60 milyon 390 bin Türk Lirası Nefes Kredisi,

Ağustos’ta ise  237 üyeye toplamda 23 milyon 675 bin Türk Lirası KOBİ Değer Kredisi kullandırılmış.

Bu kredilerle KOTO’dan bankalara, 17 milyon Türk Lirası aktarılmış.

Genel toplamda ise kredi kullanan üye sayısı 844, kullanılan kredi miktarı da 84 milyon 65 bin Türk Lirası

 

ODANIN GÖREVİ TAM DA BU…

Barış en çok kredi kullandıran odalardan biri olduklarının altını çizerek “Üyemizden aldığımızın neredeyse tamamını, üyemize geri verdik” dedi.

Bence günün en önemli cümlesi buydu.

Çünkü bir odanın görevi tam da budur.

 

KONUT VE OTOMOBİL

KOTO Ziraat Bankası ile gerçekleştirdiği 0,98 faiz oranlı kampanya ile üye firmalardan, kolay konut sahibi olabilmenin yolunu da üyelerine açmış. Kampanya 31 Aralık 2019 tarihine kadar sürüyor.

Benzer bir çalışma otomotivde de var. Tıpkı inşaat sektöründe olduğu gibi,

otomotiv sektöründe de piyasayı canlandırmak için geniş kapsamlı kampanyalar yapılmış.

 

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

KOTO, 15 bin Türk Lirası bütçeli; ‘Kocaeli’de İşletmeler İçin Marka Olma Zamanı’ projesiyle, 50 üyeye 102 saatlik eğitim, 5 üyeye ise bire bir danışmanlık hizmeti vermiş.  

20 bin Türk Lirası bütçeli “Bilgi Teknolojilerinin Etkin ve Verimli Kullanımı ile işletmelere Rekabet Gücü Kazandırıyoruz” projesiyle de 30 üyeye 30 saatlik eğitim ve 5 işletmeye de danışmanlık hizmeti sağlamış.

 

DESTEK OFİSİ

Murat Barış “Güçlü kent ve ülke ekonomisi için daha çok ihracat yapılması değişmez bir gerçek. Bu amaçla Kasım 2018’de Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliği ile  16 ilde 25 Oda ve Borsada İhracat Destek Ofisleri kuruldu. Odamız bu konuda da farkını ortaya koyarak, önceden hizmete aldığı Destek Ofisi ile proje kapsamında kurmuş olduğu İhracat Destek Ofisi’nin entegrasyonunu kolayca sağladı” diyor.

KOTO Destek Ofisi uzmanları, bir yıllık süreçte, odaya başvuran üyelere hizmet verirken, diğer yandan 89 üyeyi de bizzat işyerlerinde ziyaret etmiş.

Destek Ofisi, 343 üyenin online taleplerine de yanıt vermiş.

İhracat Atağı Projesi kapsamında Temmuz ayından bu yana düzenlenen 7 ayrı seminere 618 üye katılmış.

 

ARTARAK DEVAM ETSİN

Uzatmayalım, KOTO toplantısından edindiğim izlenimi yazayım.

Doğrudan olmasa da cevabını merak ettiğim iki soru ile ilgili bir izlenim edindim.

BİR- KOTO toparlanmış.

İKİ- Krize karşı ciddi çaba sarf ediliyor.

Kocaeli’nin bu önemli markası gücünü üyesi lehine kullanmış. Kullanmaya da devam ediyor.

Çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum…

 
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA