Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 19:20:06
Advert
Advert
 

Eryarsoy’un istifasının kentteki yansımaları

 

Abdullah Eryarsoy’un istifası kenti salladı…

Siyasetin derinliklerini ya da Ak Parti’nin yapısını- Kocaeli gerçeğini bilenler için bu gelişme çok hızlı olsa da sürpriz değil.

Beklenmedik değil.

Ama kamuoyu için öyle değil.

Bir şaşkınlık havası var.

Tepki var.

Analizler var.

 

GÖNÜL FAKTÖRÜ KABUL GÖRDÜ

Analiz yapmayı tercih edenler, Sibel Gönül’ün güçlü bir siyasal figür olduğunu kabul ettiklerini görüyorum.

Şaşkın olanlar, “bu değişiklik ile Ak Parti Kocaeli’de başarısız olduğunu kabul etmiş oluyor. Bu doğru bir analiz değil” diyenler. Bu yüzden onlar için bu değişiklik onlar için sürpriz.

Bu genelillikle AK Partili de olsa siyasal yapıya çok yakın olmayan isimler.

 

HEMŞEHRİ DESTEĞİ

Ve tabi tepkili olanlar var.

Marmara Mardinliler Dernek Başkanı Ekrem Güneri zehir zemberek bir açıklama yaparak hemşehrileri Abdullah Eryarsoy’un Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığından istifa etmek zorunda kalmasını eleştirdi. Güneri diyor ki:

BİR- Abdullah Eryarsoy başarısız değil. 13 belediyeden 12’sini aldı.

İKİ- Aday tercihi doğru değil.

ÜÇ- İzmit’in faturası neden sadece Eryarsoy’a kesiliyor?

DÖRT- Bazı gruplar Abdullah Eryarsoy’un sadece kimliğinden dolayı istifasını istediler.

 

“TEŞKİLAT ADAMIYIM”

Ama asıl önemli olan Eryarsoy’un söyledikleri…

Dün yazımı yazdığım sırada Abdullah Eryarsoy henüz resmen açıklamamasını yapmamıştı.

Sorumluluğu üstlendiğini anlamıştık ama detaylar nelerdi?

Eryarsoy’un sosyal medyasında açıkladığı metni defalarca okudum.

Bakın Eryarsoy neler söylüyor.

Abdullah Eryarsoy, öncelikle 2003 yılından beri aktif olarak yönetimde görev yaptığının altını çizmiş:

Kuruluşundan itibaren millete hizmet yolunda gönül verdiğim ve teşkilatlarında görev aldığım partimde 2003 yılında il yönetim kurulu üyesi olarak aktif göreve başladım.

2004-2006 yılları arasında seçim işleri başkanı, 2008-2009 yıllarında halkla ilişkiler başkanı, 2009-2012 yıllarında il yönetim kurulu üyesi, 2015-2018 yılları arasında seçim işleri ve teşkilat başkanı ve 2018 yılındaki 6. Olağan kongre sonrası siyasi ve hukuki işler başkanı olarak görev yaptım.

İl başkanı arkadaşımız Şemsettin Ceyhan Bey’in milletvekilliği seçimlerinde aday olmak üzere istifası ile boşalan il başkanlığına Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 24,07.2018 tarihli ataması ile il başkanı olarak görevlendirildim.”

 

“KİŞİSEL İKBAL BEKLEMEDİM”

Eryarsoy, bu görevler sırasında kişisel siyasi beklenti ile hareket etmediğinin de altını çiziyor:

Partide görev yaptığım süre boyunca ne milletvekilliğine ne belediye başkanlığına ne de meclis üyeliğine aday olmadım. Hep teşkilat kademesinde kalmayı tercih ettim.

 

“İKİ SEÇİM YÖNETTİM BAŞARILI OLDUK…”

Eryarsoy başarılı olduğunu rakamlarla anlatmayı tercih etmiş:

İl Başkanı olarak görev yaptığım süre içinde Kocaeli’nde 2 seçimi teşkilatımla birlikte yönettik. 24 Haziran Seçimlerini yüzde 58,9 gibi rekor bir oyla tamamladık. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminde son dönemlerde yapılan en muhteşem mitinglerden birini yaptık.

Büyükşehir ve 12 ilçede oylarımızı artırdık.”


ERYARSOY’UN İZMİT YORUMU

Eryarsoy İzmit ile ilgili genel kanının aksine çok çalıştıklarını söylüyor:

11 ilçede ve Büyükşehirde milletimizin teveccühü ile belediye başkanlıklarını kazandık. İzmit Belediye Meclisini çoğunlukla kazanmamıza rağmen maalesef belediye başkanlığını kazanamadık.

Victor Hugo’nun ‘Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar.’ dediği gibi 31 Mart seçimlerine ilişkin yapılan değerlendirmelerde İzmit Belediye Başkanlığını kaybetmenin sorumlusu aranmakta idi.

Teşkilatın başı olarak bu sorumluluk bana aittir. 11 ilçede ve büyükşehir seçimlerindeki başarı hepimizin, İzmit Belediye Başkanlığı seçimindeki başarısızlık benimdir.

Sorumluluğunun bilincinde olan birisi olarak genel merkezimize istifa talebini ilettim ve bu talebim kabul edildi. Bu gün itibariyle Kocaeli AK Parti İl Başkanlığından istifa ediyorum.”

 

“MARMARA’NIN EN BAŞARILI İLİ”

Eryarsoy, tüm bunların sonunda başarılı olduklarını önemli bir tespitle belirtiyor:

Şahsım adına başarılı ve şerefli bir dönemi geride bırakıyorum. Hamdolsun.

Seçimlerde Kocaeli’ni Marmara Bölgesinin en başarılı ili yapan teşkilatımıza ve halkımıza şükranlarımı sunuyorum. Tüm Kocaelili hemşehrilerimden helallik istiyorum.”

 

BENİM YORUMUM

Kamuoyundan gelen bu tepkileri değerlendirdikten ben de yorumumu yapayım:

BİR- Düz bir mantık ile Abdullah Eryarsoy’un açıklaması ve onun istifa etmek zorunda bırakılmasına gelen tepkileri anlamak ve doğrulamak kolay…

Ancak AK Parti’de Kocaeli hep dominant il başkanları gördü. Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu, Mahmut Civelek, Fikri Işık ve Şemsettin Ceyhan teşkilatları yönlendiren ekstra hareketlendirebilen dominant başkanlardı.

Kocaeli bu yoğurt yiyişe alışık…

Eryarsoy böyle bir başkan olmadı. Kişiliği de uygun değildi.

İKİ- Evet Ak Parti bir belediye kaybetti ama o kaybedilen belediye İzmit. CHP geçmişte İzmit’e Sefa Sirmen gibi siyasal bir efsaneyi tekrar aday yapacak kadar önemsiyordu. Belsa da geri verilmemesi gereken psikolojik kale. Ak Parti Dilovası, Derince ve Karamürsel’i aynı anda kaybetse ama İzmit’i kazansa emin olun Eryarsoy’un istifası istenmezdi.

ÜÇ- Ak Parti’nin mevcut teşkilatları –yanlış anlaşılmasın- seçim artığı…

Yani seçim nedeniyle gerçekleşen istifalar, moral bozuklukları nedeniyle düşen performanslar yüzünden teşkilatların her koşulda yenilenmesi gerekiyordu. Yani bu değişim eninde sonunda olacaktı.

 

ŞİMDİ NE OLMALI

Bundan sonra olması gerekenlere de bir bakalım:

BİR-Bence, Ak Parti’de Abdullah Eryarsoy ile ilgili tartışmalar hafta başı itibarıyla son bulmalı. Ak Parti önüne bakmalı…

İKİ- Yeni yapılanma –her ne kadar teşkilat ve belediye ayrı da dense- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu çalışabilecek bir kadrodan kurulmalı.

ÜÇ- Yeni il başkanı Ankara nezdinde de güçlü ve kentte teşkilatı ekstra hareketlendirebilecek bir isim olmalı.

DÖRT- Tüm bu olanlar Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın rolünü biraz daha büyüttü. Sorumluluğunu da artırdı.

 

BEKLENTİM

Tüm bu karmaşık durumun netleşmesi çok zaman almamalı ve Kocaeli’nin büyük sorumluluğunu taşıyan Ak Parti’nin ve Ak Partili belediyelerin kenttin birikmiş sorunlarına odaklanması gerekiyor.

Kaybedecek zamanımız yok.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA