Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 19:11:15
Advert
Advert
 

Sibel Gönül söyleşisinin perde arkası ve izlenimlerim

 

Bir PR’cı dostum bu yerel seçim için “31 Mart gecesi bitmez” demişti…

“Neden” diye sorduğumda iki önemli gerekçe söyledi:

BİR- Bazı seçim bölgelerinde başa baş giden sonuçlar nedeniyle sürecin bir aya kadar uzayan süreç bekliyoruz.

Öyle oldu.

İstanbul seçimleriyle ilgili tartışma ben yazımı yazdığım saatte hala sürüyordu.

İKİ- Seçim sonuçları nedeniyle partiler teşkilatlarında hızlı bir yenilenme sürecine girebilir.

Öyle oldu.

Kızılcahamam kampı sonrası hızlı gelişmeler beklesek de Kocaeli’de AK Parti, hepimizin beklediğinden çok daha hızlı biçiminde bir değişime gidiyor.

 

 

GÜNDEMDEKİ İSİM SİBEL GÖNÜL

Kulislere, kamuoyuna bakılırsa değişimin sebebi İzmit…

İzmit’in kaybedilmesi nedeniyle AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un istifa ettirilmesi özellikle Sibel Gönül’ün yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

BİR- İddialara göre Eryarsoy’un görevden alınmasına Sibel Gönül’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği bir raporun etkisi vardı.

İKİ- Yine iddialara göre il başkanlığına Sibel Gönül atanacaktı.

Bu tartışmaların içinde en doğru bilgi muhakkak ki Gönül de vardı. Ancak ben Sibel Hanım’ın bu atmosferde bir söyleşi vermesini de beklemiyordum.

Sevgili Kadir Genç iletişime geçti ve Sibel Gönül de –sağ olsun- sohbet etmeyi kabul etti.

 

 

HUZUR DOLU MEKAN

Günlerden Pazar; henüz Ramazan başlamamış ve gazete henüz bitmişken Sibel Hanımın isteğimizi kabul ettiği bilgisi gelince Mevlüt Soysal ile birlikte Maşukiye’nin yolunu tuttuk.

Gönül ailesinin evi Maşukiye merkezde hemen eski belediye binasının arkasında yeşillikler içinde huzur dolu bir mekan. Gönül’ün projesini mimar olarak çizdiği evde oturuyorlar. Bahçede 145 yıllık aile köy evi de tüm eşyalarıyla korunmuş olarak duruyor. Sohbet sonrası bu tarihi evi de beraber gezdik.

Sonra arka bahçedeki farklı dünyaya da gittik.

Dalından erik topladık.

Söyleşiye gittik ama bildiğin “tatil modu”na girdik. Keyifli bir hafta sonu geçirdik. Yağan yağmur bile keyfimizi bozamadı.

Hatta öyle bir tatil moduna girdik ki Mevlüt Soysal ve Ramazan Yaman ile Sapanca Gölü kıyısındaki Sukaypark’a gittik.

Kartepe’deki bu güzel mekanın da dinlendirici ortamından faydalandık.

 

DOBRA DOBRA CEVAPLAR

Gelelim söyleşiye…

Uluç Bey ve Sibel Hanım bizi çok güzel ağırladılarİçinde 3 çeyrek asrı aşan ıhlamur ve bilimum meyve ağaçlarının bulunduğu bahçede bizim için küçük bir sohbet masası hazırlanmış. Kavrulmuş Karadeniz fındığı ve taze demlenmiş çay eşliğinde biz sorduk, Sibel Hanım cevapladı.

Öyle “onu sormayın, bunu sormayın” demedi…

Ne sorduysak dobra dobra cevapladı.

 

 

BUNLARI SORDUK

Peki ne sorduk?

Tabi ki üç önemli başlık vardı:

BİR- İzmit seçiminin analizini nasıl yapıyor?

İKİ- Teşkilatların alınmasıyla bir ilgisi var mı ve bu tasarrufu nasıl değerlendiriyor?

ÜÇ- Bundan sonra aktif siyaset yapacak mı?

Bakın Sibel Gönül ne cevaplar verdi:

 

GÖNÜL’ÜN CEVAPLARI

BİR- 12 ilçenin ortalamasını aldığımızda ise 8.23’lük bir oy düşüşü var. İzmit’te oy düşüşü ise yüzde 8.05… Ortalamaya baktığımızda İzmit olarak 5. sıradayız. Böyle bir tablo var. Bu sonuçları iyi analiz edip çalışmamız gerekiyor. Evet, 12 ilçenin 11’ini almışız ama bir yandan da böyle bir düşüş var.

Öte yandan, İzmit’te oy kaybı, Kocaeli ortalamasının altında. Bu yüzden İzmit olarak başarısız olduğumuzu düşünmüyorum. Elbette eksiklerimiz var. Bununla ilgili çalışma yapıp, analizler ortaya koyup, eksikliklerimizi gidermeliyiz. Dolayısıyla iyi analiz yapmak bu noktada önemli.

İKİ- Bizim genel merkezimiz bir grubun ya da bir kişinin yönlendirmesiyle karar almaz. Enine boyuna bir değerlendirme yapar. Analizleri inceler. Dolayısıyla, bu karar genel merkezin çok ayrıntılı incelemelerin ardından aldığı bir karar. Süreci hep beraber bekleyeceğiz ve göreceğiz. Ama gizlediğim bir konu değil. Seçimin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız beni aradı. Halimi hatırımı sorduktan sonra “Hayırlısı olsun” dedi. Ona, bir rapor hazırladığımı ve Ankara’ya iletmek istediğimi belirttim. Kendisi, bu raporun iyi olacağını söyledi. Ben de bir çalışma yaptım ve yolladım. Bu raporu il teşkilatımız da yapmıştır. Ben sadece İzmit özelinde yaptım. Bu da benim sorumluluğum. Benim raporumda kişileri baz alan, hedef alan bir başlık ya da analiz yok. Sadece analitik ve siyasi bir içerik var.

ÜÇ- İl başkanlığı ile ilgili benim bir talebim yok fakat birkaç gündür kamuoyunda bir dillendirme var. Bunun nedeni de uzun yıllar siyaset yapmam, davaya emek vermem… Benim böyle bir beklentim yok. Bunu arkadaşlarıma da ifade ettim. Bundan sonra genel merkez ne karar alırsa buna saygı duyarım. Bekleyip göreceğiz.

 

GÖNÜL’DEN DAHA ÇOK BAHSEDECEĞİZ

Gelelim benim izlenimlerime…

Sibel Gönül’ü, çok moralli gördüm.

Seçimin analizini mahalle mahalle yapmış. Kendisine dönük eksikleri de rahatlıkla ve doğallıkla anlatabiliyor.

Teşkilatların birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu ve sosyal medya ya da medya üzerinden konuşmaları doğru bulmadığının da altını çiziyor.

Benim en önemli izlenimim kendisinin de söylediği gibi Sibel Gönül’ün aktif siyaset yapacağını düşünüyorum.

Benim gördüğüm, Ak Parti içinde Sibel Gönül’den daha çok bahsedeceğiz.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA