Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 17:53:06
Advert
Advert
 

Halkevi yerinde kalmalı ve acilen restore edilmeli

 

Halkevi binası İzmit’in göbeğinde yakın tarihin en önemli eseri olarak harap ve bitap biçimde duruyor.

Onarılması- restore edilmesi sürekli gündemde ama hareket yok.

Halkevi öyle duruyor.

Halkevi öyle durunca da tabi sık sık medyada haber oluyor.

Kamuoyunda Halkevi’nin bir an önce restore edilmesi ve kente kazandırılmasıyla ilgili beklenti yüksek.

 

FİKRİ IŞIK’TAN İLGİNÇ ÖNERİ

Bu hafta farklı bir ses çıktı.

Eski Başbakan Yardımcısı ve Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ilginç bir öneri sundu. Özgür Kocaeli gazetesinde yer alan bu öneride Işık şöyle diyor:

Bu binayı restore etmek, güçlendirmek çok zor ve pahalı. Halkevi Binasının bulunduğu

alan İzmit’in en hareketli, en sıkışık bölgesi. Bir önerim var. Kentin bütün kesimlerinde

tartışılsın, karar verilsin istiyorum. Tarihi Halkevi binasının aynısını, bir başka uygun yere yeniden yapalım. Örneğin Sekapark alanı olabilir. Bütün birimleri, bütün işlevleri ile faaliyetine devam etsin. Bugünkü Halkevi binası ömrünü tamamlamış görünüyor. Binayı yıkalım. Yanındaki akaryakıt istasyonunu da yıkalım. Geniş bir alanda yer altı otoparkı yapalım. Üzerinde de büyük bir meydan ve bahçe oluşsun.

 

“KALBİMİZİ SÖKÜP ALMAK GİBİ…”

Fikri Işık “Kentin bütün kesimleri bunu tartışsın” demiş.

Öyleyse söylenenlere bir bakalım.

Biz İzmitiz Platformu’nun Sözcüsü Hüseyin Erol, “yıkılmasın onarılsın” demiş. Son üç yılda defalarca restorasyonu gündeme getiren Erol,  “Halkevi binasını yıkmak, kalbimizi söküp almaktır. Yıkılmasın, onarılsın” demiş.

Güzel demiş.

 

BEN DE KARŞIYIM

Son cümleden hareketle benim fikrim de anlaşılmış oluyor ama biraz izah edeyim. Fikri Işık’ın samimiyetinden ve kente nefes aldırma gayretinden hiç şüphem yok.

En azından önümüze tartışılacak bir fikri sundu.

Ama ben Halkevi binasının başka yere götürülmesine karşıyım.

Bunun çok doğru nedenleri var.

 

ÜÇ ÖNEMLİ NEDEN

BİR- Halkevi’nin binası kadar bulunduğu nokta da çok önemli. Başka yere taşınırsa anlamını yitirir.  Halkevi binası ilk cumhuriyet dönemi eseri. Hemen karşısında ise Osmanlı döneminin önemli eserlerinden Fevziye Camisi var. Türk ve Osmanlı tarihine dair müthiş bir birliktelik yanyana. Bu bozulamaz bozulmamalı.

İKİ- Fikri Işık, “Bina yıkılsın ve Eski Balık Pazarı, Halkevi ve petrol istasyonunun bulunduğu alan otopark üstü çay bahçesi olsun” diyor.

Ancak bölgede ciddi altyapı var. İSU’nun hatları var. Daha önemlisi tramvay hattı var. Tramvay hattı yapılırken “Uzun yıllar buralar kazılmayacak” dendi. Çünkü tramvay hattının altyapısı çok hassas. Hadi bu aşıldı. Otopark yapılırken ulaşım aksamayacak mı? Bugün tramvay kentin önemli şehir içi ulaşım aracı…

Işık’ın İzmit’in Batısında bir otopark ihtiyacını dillendirmesi doğru ama yer yanlış. O yer Merkez Bankası binasının olduğu yer olmalı. Eğer transfer edilecekse o bina edilmeli, altı otopark  üstü temapark olmalı. Temapark diyorum çünkü karşıdaki tarihi duvarda eğreti duran eserlerin minyatürleri yapılıp oradaki parka konulmalı.

ÜÇ- Kapanca Sokak’tan aşağıya doğru gelen Tarih Koridoru’nun bir ucu Tarihi İzmit İstasyonu’na inerken bir ucu da Fevziye ve Halkevi’ne iniyor. O paftada bina transferi yapmak yerine kaybedilmiş bazı eski eserleri bile yeniden yapmak gerekir.

Sonuç olarak Halkevi yerinde kalmalı ve bir an önce restore edilmeli.

 

 

Çözüm sokak değil sandıktır

 

YSK İstanbul seçimlerini iptal etti.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı açıklandı.

225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmadığı, bu sandıklarda kullanılan oyların da aradaki farkı etkiler nitelikte olduğu sonucuna varılmış.

Başkan Sadi Güven’in de dahil olduğu 4 üyenin karşı oyuna  rağmen 7 oyla bu karar alınmış.

Kulislere göre 2 üyenin son süreçte tavır değiştirdiği iddia ediliyor.

Bilemem.

YSK, Büyükşehir belediye başkanlığı seçimini iptal ederken, ilçe belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlık seçimlerini neden iptal etmemiş.

Bilemem- Anlayamam.

Bildiğim ve anladığım 23 Haziran’da İstanbul’da yeniden seçim var. İmamoğlu’nun mazbatası alınacak ve geçici bir başkan belirlenecek.

 

CUMHUR İTTİFAKI KARARDAN MEMNUN

Elbette Cumhur İttifakı bileşenleri- aktörleri bu işten memnun:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: İstanbul seçimlerinin yenilenmesine dair YSK kararının, seçim sonuçlarının milli iradeyi doğru biçimde yansıtmasına yönelik bir çaba olarak görülmesi gerekir. Bu çerçevede verilen karar, demokrasimizin bir zaferidir…

MHP: MHP; Yüksek Seçim Kurulunun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararını saygı ile karşılamaktadır. Ülkemizin yararına olduğunu düşündüğümüz bu kararın her türlü tartışmaya son vermesi memnuniyet vericidir.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: YSK, birinin elinden alıp da bir başkasını galip ilan etmiyor. Seçimi yenileyin, usulsüzlükler var, ‘milletin iradesine yeniden başvurun’ diyor.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım: İstanbul'a, İstanbullulara hizmet etmek için bu yola girdik, inşallah bu kararımız yenilecek seçimlerde de devam edecek.

Cumhur İttifakı cephesine bakılınca Türkiye’de demokrasi işledi, hukuk gereğini yaptı ve seçim yenileniyor.

Pembe bir tablo var.

Binali Yıldırım da sanki adaylıktan çekilmeyecek gibi.

 

MİLLET İTTİFAKI KIZGIN AMA UMUTLU

Millet İttifakı’nda durum nasıl ona da bakalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Çok güzel şeyler olacak. Kimse merak etmesin. Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Bizim mücadelemiz demokrasi için…

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: İstanbul seçimlerinin anamın ak sütü kadar helal olduğunu biliyorum. Bu millet bizi seçmiştir. Şu anda size bir söz söyleyeceğim, Biz adalete susamış, demokrasiye inanmış Türk gençliğiyiz. Bu millete özgürlüklerine, demokrasisine kimse ama kimse engel olamaz. Bu ülkede karar vericiler, gaflet, dalalet hatta ihanet içinde olabilirler. Ama biz asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü ben biliyorum ki, bu yolu yürürken ben asla yalnız yürümeyeceğim. Ben 16 milyon İstanbullu ile yürüyeceğim.

CHP ve Millet İttifakı tepkili ama aynı zamanda yapılacak seçim için çok umutlu.

 

TENCERE TAVA SESLERİ

Buraya kadar olan siyasilerin tepkileri. İki ittifakın bileşenlerinin tepkileri…

Ya diğerleri?

YSK'nın iptal kararının ardından CHP'nin kalesi olarak görülen ilçelerden tencere tava sesleri yükseldi.

Yani sokakta tepki ortaya çıktı.

TKP, yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde aday çıkarmayacaklarını duyurdu. Boykot çağrısı yapılan açıklamada, “Siyasi, ideolojik ve sınıfsal bir karşıtlığımız olsa da, İmamoğlu’nun meşru Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu daha önce açıklamıştık” ifadelerine e yer verildi ve TKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu’nun 23 Haziran’da yapılacağı duyurulan oylamada hiçbir biçimde aday olmayacağı duyuruldu.

DSP cephesinden ilk açıklama ise İBB adayı Muammer Aydın'dan geldi. Aydın, 31 Mart seçiminde 30 bin 817 oy almıştı. Aydın, "DSP, YSK eliyle yapılan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmayacak kendine düşeni ve gereğini yapacaktır. Tüm halkımız bundan emin olmalıdır" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Twitter'dan yaptığı paylaşımda hukukun önemine dikkat çekerek "Aksi takdirde tuttuğumuz oruç bizi kurtarmayabilir" dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ise “31 Mart yerel seçim sonuçları açıklanmadan evvel vurgulamış olduğumuz gibi, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmamız gereken bu dönemde, seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir" açıklamasını yapmış.

 

DEMOKRASİ İÇİN…

Gelelim benim yorumuma…

İçimize sinsin sinmesin YSK’nin kararını saygıyla karşılamayız.

Çünkü başka seçeneğimiz yok.

Ağır aksak devam eden demokrasinin en büyük silahı seçim ve onunla ilgili kurullar üzerinde bile bir tartışma açarsak işin içinden çıkamayız.

Sadece ve sadece demokrasimiz için bu süreç kurallar içinde işlemeli.

Çözüm sokak değil sandıktır.

Herkes de bu sorumluluğunu bilmeli.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA