Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 17:42:58
Advert
Advert
 

Kocaeli, kitap fuarına gönülden sahip çıktı

 

Bir kaç gündür araya başka yazılar girdi, yazamadım.

Bence yerelde son günlerdeki en önemli konu Kocaeli Kitap Fuarı’ydı.

Hakkını teslim etmemiz gereken bir organizasyondu. Çünkü kitap fuarımız artık Türkiye’nin en büyük kitap fuarı…

 

YETİŞKİNLER GELDİ

Fuar bu yıl 11. kez kapılarını kitapseverlere açtı. 27 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde ana teması “Roman ve Hikaye” olan fuarda 490 yayınevi ve 80 STK yerini aldı. Fuar boyunca 800’ün üzerinde söyleşi, konferans ve imza etkinliği vardı.

Kocaeli Kitap Fuarını 10 senede 4 milyon 604 bin kitapsever ziyaretçi sayısına ulaşmıştı.

Kocaeli Kitap Fuarı’nı bu yıl 855 bin 815 kişi ziyaret etti...

Bu bir rekor…

Toplamda ise bu sayı 5 milyon 459 bin 815’e ulaştı.

Ama hepsinden önemlisi bu sayı içindeki yetişkin oranı. Yetişkinlerin fuara gösterdiği ilgi geçen yıllarla kıyas kaldırmayacak kadar çoktu.

 

 

BEN DE REKOR KIRDIM

Bu yıl ben de kendi rekorumu kırdım.

9 gün içinde 5 kez kitap fuarına gittim. Başta Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin standı olmak üzere birçok yayınevinin standını gezdim.

Yazarlarla, gazetecilerle sohbet ettim.

Geçtiğimiz cumartesi günü ise ailece Kitap Fuarı’ndaydık. Kızım İpek, bu fuarda Rıfat Ilgaz kitapları ile tanıştı. Çınar Ege akıl oyunları, masal kitapları aldı.

Eşim Başak ile şiir kitaplarına ağırlık verdik.

 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER ANLAMLI ETKİNLİKLER

BİR- Onur Konuğu Ayşe Kulin olan fuar, ağaçların çiçek açması, arabada sinema etkinliği, Karikatür Atölyesi ve sergisi ile renklendi.

İKİ- Unesco tarafından ilan edilen Dede Korkut yılı nedeniyle fuar alanında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü tarafından bir sahne oluşturuldu. Burada Dede Korkut temalı tiyatro oyunları sahnelendi.

Bu da bambaşka bir renk oldu.

ÜÇ- Kitap kumbarasına ziyaretçiler tarafından atılan kitaplar, Gebze’de öğrencisi tarafından şehit edilen öğretmen Necmettin Kuyucu adına toplandı.

 

 

HERKESE HİTAP EDİYOR

Biz istediklerimizi bulduk ama herkesin de bulduğuna eminim. Çünkü Kitap Fuarı her görüşten insana hitap ediyor.

İlber Ortaylı, Ercan  Kesal, Beyazıt  Akman, Pelin  Çift-Erhan Altunay, Canan Karatay, Hatice Kübra Tongar, Nevzat  Tarhan, Serdar  Tuncer, Nurullah  Genç, Erol  Erdoğan, Sinan  Yağmur, Sultan  Tarlacı, Mete Yarar, Ataol  Behramoğlu, Melih  Tuğtağ, Mustafa Özel, Şermin  Yaşar, Hayati İnanç, Bahadır  Yenişehirlioğlu, Ahmet  Şimşirligil, Kahraman  Tazeoğlu, Ahmet  Ümit, Kelam  Sayar/Erol  Göka, Nedim Saban, Erhan Afyoncu, Ahmet Şerif İzgören,  Aret Vartanyan, Yusuf Kaplan, Cem Seymen, Nedim Şener/Ferhat Ünlü, Tarık Tufan, Abdullah Ağar, Erem Şentürk, Semih Kaplanoğlu, Ayşe Böhürler, Enver Aysever/Eran Aysan, Hakan Çelik, Canan Tan, Cem Kınay, Cansu Canan, Leyla İpekçi, Veyis Ateş gibi tanınmış yazar, gazeteci, akademisyen ve düşünürler fuarda okurlarıyla buluştu.

 

GÜCÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE

Kitap fuarı gücünü bu çeşitlilikten alıyor.

Kitap Fuarı bu gücünü var edilen özgürlük ortamından alıyor.

Kitap Fuarı sayesinde herkesin bir arada olabileceğine olan inancım artıyor.

Bu kentte yaşayan bir gazeteci ve kitapsever olarak başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın olmak üzere emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyor ve tebriklerimi sunuyorum.

 

Bir meydan önerisi…

 

Dün Halkevi ile ilgili yazımda bir noktayı eksik bıraktım.

Halkevi’nin binası kadar bulunduğu nokta da çok önemli olduğunu başka yere taşınırsa anlamını yitireceğini ve ayrıca bölgede ciddi altyapı olduğunu belirtirek “İSU’nun hatları var. Daha önemlisi tramvay hattı var. Tramvay hattı yapılırken ‘Uzun yıllar buralar kazılmayacak’ dendi” diyerek karşı olduğumu yazmıştım.

 

OTOPARK YERİ

Ama Fikri Işık’ın dediği gibi otopark ve meydan ihtiyacımız da var.

Otopark için şunları söyledim:

Işık’ın İzmit’in Batısında bir otopark ihtiyacını dillendirmesi doğru ama yer yanlış. O yer Merkez Bankası binasının olduğu yer olmalı. Eğer transfer edilecekse o bina edilmeli, altı otopark  üstü temapark olmalı. Temapark diyorum çünkü karşıdaki tarihi duvarda eğreti duran eserlerin minyatürleri yapılıp oradaki parka konulmalı.”

 

GAZİ LİSESİ

Gelelim meydan ihtiyacına…

Bence şehir merkezinde acil olarak yapılması gereken yer Gazi Lisesi’nin bulunduğu alan. Tarihi bina dışındaki yapılar yıkılıp 4 bin metrekare alanda butik bir kent meydanı yapılabilir.

Bu konuda İzmit Belediyesi geçmişte Kocaeli Valiliği aracılığıyla Milli Emlak’a bir başvuru yapmış ve yeri istemişti. Ancak bir sonuca bağlanmamıştı.

Okul sezon sonunda taşınacak. Orası meydan yapılmalı ve kültürel sanatsal etkinliklere, kitapseverlere mekan olmalı.

Bu işe oradan başlayalım.

 

Bizim halkımız mağduru sever

 

Öylesine kutuplaştık ki…

Öylesine ayrıştık ki…

Öylesine medyanın fabrika ayarları bozuldu ki ulusal bir gelişmeyi objektif takip etmekte zorlanıyorum.

İnanın biz Kocaeli’de çok iyi niyetli, çok gayerteli ve çok objektif gazetecilik yapıyoruz.

Ulusal basının hali perişan.

Sadece Habertürk kanalında karşılıklı fikirlerin çatışması- tartışması var. Başka kanallarda tek taraflı yayınlar yapılıyor.

Bu halkın haklı olarak istediği doğruyla yanlışı anlayabilmek için fikirlerin çatışmasını görmek ve kararını vermek.

Yok.

Olmuyor.

Bu yüzden bizi bize anlatan yabancı ajansların değerlendirmelerini dikkatle takip ediyorum.

Oralarda ölçü kaçması bizim medya mahallesine göre çok daha az.

 

YETKİN’İN ANALİZİ

Anlaşılan İstanbul seçimlerini epey konuşacağız.

Öyleyse sağlıklı analizlere ihtiyaç var. O yorumları da genelde bu ajanslardan okuyorum.

Usta gazeteci- yazar Murat Yetkin, DW Türkçe için İstanbul ile ilgili süreci değerlendirmiş.

Naif bir analiz.

Çarpıcı ifadeler var.

BİR- Hem AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hem de MHP lideri Devlet Bahçeli’nin son bir haftada dozu giderek artan, baskıya varan ısrarlı talepleri ardından YSK’nın 6 Mayıs toplantısında 4’e karşı 7 oyla seçimi iptal etmesi başka herhangi bir ülkede muhalefetin çökmesine yol açabilirdi.

İKİ- Muhalif cephede haberin ilk şoku, daha ilk saat içinde atlatıldı ve öfke yerini daha önce benzeri görülmemiş bir heyecan dalgasına bırakmıştı. Daha o saatte bu dalganın Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir tepki ortaklığına yol açacağı belli değildi.

ÜÇ- Erdoğan-Bahçeli ittifakının bu tabloya seyirci kalması düşünülemez. Mutlaka karşı tedbirler geliştirecekleri beklenmeli. Ancak yaşananların, iyisiyle ve kötüsüyle siyasi tarihte daha önce eşi pek görülmeyen gelişmeler olduğu kabul edilmeli. AKP-MHP doz aşımı 23 Haziran'da fena halde ters tepebilir.

 

AŞIRI GÜÇ KULLANIMI

O son cümleye dikkat.

Biliyorsunuz, futbolda aşırı güç kullanımı da penaltıya yol açar.

Faullü harekettir.

Benim anladığım kadarıyla “Bunun siyasetteki bir örneğini görebiliriz” diyor, Yetkin...

Öyleyse bir cümle de ben söyleyeyim:

-Bizim halkımız mağduru sever.

Tayyip Erdoğan’ı da lider yapan, başarılı bir belediye başkanı iken şiir okudu diye hapse atılmasıdır.

Unutmayalım.

 

Çorumlunun yaptığını bize kimse yapmaz!

 

Hadi Antalyaspor camiasını bir kenara bırakalım.

Orada bir kardeşlik hukuku var.

Ama bunun dışında bir takımdan Çorum’un yaptığını beklemezdim.

Bu yıl taraftarımızın deplasmanlarda neler çektiklerini biliyoruz. Oysa Çorumlular, deplasmanda 3-2 kazandığımız maçın sonrasında bile taraftarımızı uğurlamışlardı.

Şimdi de play off maçı için ayrılan kontenjan dahilinde tribina girecek Kocaelispor taraftarından bilet ücreti almayacaklarmış.

Helal olsun.

Küçük ama anlamlı jest!

 

Yorumsuz!

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Salı günü yaptığı grup toplantısı konuşmasında Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tabelasına TC yazdırmasıyla ilgili espirili olarak, “Bu da Devlet Bahçeli’ye kapak olsun” demişti.

Bir gün sonra Devlet Bahçeli partisinin grup konuşmasından cevap verdi:

“Bunlara zillet diyorsak boşuna değil, emperyalizme itirazları yok. İstanbul seçimlerine gölge düştüğü açıkça ortadaydı. CHP ve peşine takılanlar seçime hile karıştırmışlardır.

Günlerdir İstanbul seçimlerini konuştuk. İstanbul seçimlerine gölge düştüğü açıktı. Sandık yolsuzluğu YSK'ya sunulmuştu. Sandık kurullarının oluşumunda büyük sorun oluşmuştur. CHP yöneticileri pazartesi gününe kadar terbiye dışı ifadelerle tehdit etmiştir. Yüce Divan hatırlatması yapan, CHP'nin iflas etmiş sözcüsüdür. Ekrem İmamoğlu'nun T.C'yi eklemesinin bana kapak olacağını söylemiş, aferin çok güzel laf ettin. Sana çoktan kapak oldu da ya duymadın ya da duyurmadılar. Önce T.C tabelasını asarlar, arkadan tıkır tıkır işlerine bakarlar, Kandil'in destek mesajından mutluluk duyarlar. Önce T.C tabelası asarlar sonra 'YPG bize mi saldıracak' derler. Önde başka, arkada başkalar.

Yargıya çete diyen sözde bir partinin genel başkanı sıfatını taşıyan zat gel dokunulmazlığının kaldırılması için talep ver ilk oyu ben vermezsem namerdim diyorum.”

Bahçeli cevabı içinde mani tadında şeyler de söyledi:

Laf dedi döndü kasnak, söz söyledi buna eski çamlar bardak.

Kaynayan kazan kapak tutmaz.

Gazozuna oyun olmaz.

Kapak resmi sevilerek alınan kitap gibisin, dışın hoş gibi, duruşun loş gibi, için bomboş…

 

Rövanş…

 

Yıl 1985…

Borussia Mönchengladbach- Real Madrid Avrupa Kupalarında karşılaşıyor. Sanırım renklerinin Yeşil siyah olmasından kaynaklı Mönchengladbach’a o dönem büyük sempatim var. İlk maçı Münih’te Gladbach 5-1 kazandı ama ikinci maç, 4-0 ile Real Madrid’in oldu.

İnanılmaz bir eleme maçıydı.

Ve dün gece bir işçi kenti olmasından dolayı yakınlık duyduğum Liverpool’un takımı Barcelona’yı 3-0’ın rövanşında 4-0 yenerek Şampiyonlar Ligi’nde finale çıktı.

Resmen yağlarım eridi!

Benim için güçlülere karşı alınmış bir rövanş tadındaydı.

Hele son gol yok mu, unutlmazlar arasına şimdiden girdi bile…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA