Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 17:24:09
Advert
Advert
 

Başkanlar, partizanlık meselesine çok dikkat etmeli

 

Dile kolay, 30 yıldır bu mesleğin içindeyim…

Bu 30 yılın yarısı aktif gazeteci yöneticiliği ile geçti; diğer yarısında ise farklı partilerden belediye başkanlarına basın müdürlüğü ya da basın danışmanlıkları yaptım.

Yetmedi, belediyelere hizmet veren bir ajansın da iki yıl koordinatörlüğünü yaptım.

Yani, bu medya- belediye meselesinde masanın dört bir tarafında oturdum ve herkesin nasıl baktığını- bakması gerektiğini gördüm, öğrendim ve yönlendirdim.

 

PARTİ ROZETİNİ ÇIKARTMALI

Görev yaptığım süreçlerdoe belediye başkanlarına en büyük tavsiyem, siyaset şapkasını, gerekmedikçe giymemeleri oldu.

BİR- Siyasi duruşu, belediye başkanı eğer kendisine politik- demogojik bir saldırı varsa savunma amaçlı kullanmalıdır.

İKİ- Siyasi dil, seçim zamanı, kampanyası yürütülürken –eğer gerekirse- kullanılmalı.

Bunun dışında belediye başkanı parti rozetini çıkarıp öyle devam etmeli.

 

İHTİMAL VERMEMİŞTİM

Neden bunları yazıyorum…

Bu hafta İzmit’te böyle bir olay gerçekleşti.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Durhasan köyündeki 660 dönüm tarım arazisinin küçük sanayi çevrilmesi ile ilgili eleştirilerini CHP İl binasında düzenlenen basın toplantısında yaptı.

Basın toplantısı öncesi gazetede arkadaşlar, böyle bir ihtimali söylemişlerdi:

-Abi toplantı CHP İl binasında olabilir

Çok ihtimal vermemiştim.

Ama öyle oldu.

 

GÜNEY FIRSATI KAÇIRMADI

Bu toplantı ses getirecek ama içeriğiyle değil, yapıldığı yer” ile diye düşünürken AK Parti bu fırsatı kaçırmadı. AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, bu siyasi pası alıverdi. O da bir basın toplantısı yaptı ve açtı ağzını yumdu gözünü.

Güney belediyedeki yolsüzlük iddialarının mahkemeye taşınmasını isterken “CHP il binasında basın açıklaması yapıp şov yapacağınıza belediye başkanını makamında açıklamanızı yapın. Bu davranış aynı zamanda Millet İttifakı’nı da ortadan kaldırıyor. Sizin elinizde belge varsa buyurun mahkeme orada” deyiverdi.

 

MEDYA DAHİL OLDU

Konuyu medya da yazmaya başladı:

Kocaeli Koz’da Gökhan Karabulut, “Bir belediye başkan adayı eğer koltuğa başkan olarak oturduysa tarafsız olmak zorunda. Kimsenin, hiçbir partinin adayı olmadığı mesajını vatandaşa vermeli. Bir belediye başkanı seçimi kazandığı partisine ait hissedebilir ve hissetmelidir de, lakin insanların gözünün içine soka soka da olmaz! 17 yıldır zaten kentimizde iktidarın yerel yöneticileri tarafından partizanlık yapılıyor. Bari siz yapmayın” diyor.

Sabahattin Aydın da, “Bir belediye başkanının partisinin il binasında basın açıklaması yapması bence de yanlıştır. AKP’li seçmene, “Ben sizin de belediye başkanınızım” deyip CHP il binasında basın açıklaması yapmak ikircikli bir tavırdır” diye yazmış. Aydın bu konuda AK Partili belediye başkanlarının da geçmişte çok hata yaptığına dikkat çekiyor.

 

DERS ALMAK ÖNEMLİ

Uzatmayalım.

Hata yapılır.

Mesele ders almaktır.

Bu konuda hassas olmakta fayda var. Belediye başkanları hangi partiden olursa olsun parti rozetlerini yeni bir seçime kadar çıkartmalıdır.

 

Grev aşamasına gelmemeli

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili 81 ilde miting yapabileceklerini söylemiş.

Haklarıdır.

İşçiler son kalelerini korumak istiyor, eyvallah…

Ama  Ergün Atalay, kıdemde duruşlarının çok net olduğunu belirterek, bu konuda Türk-İş’in genel kurulunda alınan “genel grev” kararı olduğunu da hatırlatıyor.

 anımsattı. Atalay, kamu sözleşmelerinde hükümetin masaya oturmamasına tepki göstererek, “Sendikalara günü doldurun alın grev kararlarını diyeceğim” diyor.

İşte bu söz, son sınır olmalı.

Bu mesele iyiden iyiye ele alınmalı.

Grev aşamasına asla gelinmemeli.

 

Mannesmann çok daha güzel olacak!

Kocaeli’nin markalaşmasında en önemli meselelerden biri endüstriyel dönüşümdür.

Kocaeli’nin sanayi şehri kimliğini kültür, sanat ile buluşturma meselesinde eski sanayi kuruluşu binaları lokomotif görev oynamalı.

Harika bir sentez olur.

 

MANNESMANN

Bu konuda en iyi örnek, Mannesmann…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, bu projeyi çok önemsiyor. Genel Sekreterlik görevinin son günlerinde yaptığımız bir görüşmede uzun uzun anlatmıştı.

Proje hızla ilerliyor.

Mannesmann Boru Fabrikası 1955 yılından 2011 yılına kadar boru üretimi yaptı. Yakında aynı anda 2 bin kişilik konferans salonu, fuaye alanları, toplantı salonlarının olacağı bir kongre merkezi olarak açılacak.

 

ÖRNEK DÖNÜŞÜM

Süriye haberinde “Bu örnek dönüşüm hikayesi, ülkedeki kentsel ve endüstriyel dönüşümlere örnek olacak” demiş.

Çok doğru…

Başta Kartepe Zirvesi olmak üzere, yeni kongre merkezi çok işlevsel işlere imza atacak.

Şimdiden bu güzel eserin son halini merak ediyorum.

 

Bu tramvay harika dostum!

Tramvayın ilk hedefi neydi: Günlük 14 bin yolcu…

Yani 14.000x30= 420.000 aylık yolcu kapasitesi hesaplanmıştı.

Peki Akçaray şu anda kaç yolcu taşıyor biliyor musunuz?

Bir ayda 1.200.000 yolcu…

Yani planlanan 3 katı.

 

KONFORLU VE RAHAT ULAŞIM

18 tramvay, 14 istasyonlu güzergahta vatandaşlara 06:00 – 24:00 arası hizmet veriyor. Tramvayın konforu da şehir içi ulaşım araçlarına göre çok daha yüksek ve büyük zaman tasarrufu sağlıyor. İki uç istasyon olan Otogar ve Eğitim Kampüsü istasyonu arası yolculuk süresi ortalama 35 dakika sürüyor.

Günlük en fazla yolcu sayısı da 41 bin 625’ten 47.790’a çıktı.

Haftalık en fazla yolcu sayısını da 253.000’dan 273.300’e çıktı.

Akçaray gidiş dönüş günlük 304, haftalık 2014 ve aylık 9000 sefer gerçekleştiriyor.

 

ÇOK KEYİFLENİYORUM

Tramvayın yapımı zorlu bir süreçti.

Ne eleştiriler ne eleştiriler…

Ancak herkesin çok bağırdığı o dönemde bile tramvaya sahip çıkan gazetecilerden biriyim.

Bugün bu sonuçları gördükçe çok keyifleniyorum.

 

İstanbul seçim sonuçları ne olur?

DW Türkçe bu konuyu kamuoyu araştırma şirketlerinin yöneticilerine sormuş.

İşte cevaplar:

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 31 Mart'ta oy veren seçmenin kanaatinde bir değişiklik olmadığına, bu nedenle sandığa gitmeyen yüzde 17’lik seçmenin tercihinin seçim sonuçlarını belirleyeceğine inanıyor.

Kulat, bu kitlenin Esenyurt, Küçükçekmece, Bağcılar, Sultanbeyli gibi muhafazakâr Kürt ve mütedeyyinlerin yoğun olduğu ilçeler olduğuna dikkat çekiyor.

ANAR Başkanı İbrahim Uslu da, seçmenini sandığa götürmeyi başaranın seçimleri kazanacağını ya da avantajlı olacağı görüşünde. Uslu, "Bu seçimde tepki olarak sandığa gitmeyen 1 milyon kişinin yarısı AKP seçmeni. AKP'nin sandığa gitmeyenleri, sandığa götürmeye çalışması anlamlı bir strateji” diyor.

Gezici Araştırma’nın yöneticisi Murat Gezici ise 31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmenin yüzde 60'dan fazlasının AKP’li olduğunu ileri sürerek, "Seçimin kaderini, mütedeyyin Kürtlerle, biraz muhafazakâr, milliyetçilik dozu yüksek, gelir düzeyi 2200 TL'nin altındaki seçmen belirleyecek" yorumunu yapmış.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA