Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 16.11.2019 SAAT 05:47:18
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Bir belediye için başarının yolu

 

KOCAMAN yolların, vızır vızır geçen tramvayların, milyonlarca metreküp haznesi olan barajların, Avrupa’da dahi eşi benzeri pek görülmeyen üst geçitlerin aksine, bir belediyeyi vatandaşın gözünde “başarılı” kılan, daha basit projeler oluyor. Vatandaş bir proje kendine dokunduğunda belediyeyi başarılı buluyor.

Misal, bir cemiyeti için belediye yirmi tane sandalye gönderdiğinde, cenazesinde yemek yaptığında, yolundaki kırık parke taşını hemen onardığında, vesaire… İşte o zaman vatandaş, “Belediye benim sesimi duyuyor” diyor.

Buna “bencillik” başlığında değerlendirmek yanlış… Vatandaş, “Belediye bana hizmet ettiği için başarılı” demiyor; vatandaş, yapılan hizmet karşılığında, birey olarak kendinin fark edildiğini düşünüyor.

Dahası…

Kendinden yola çıkarak, “Halkını önemseyen bir belediye var” diyor.

***

Nitekim bu “önemsenmenin verdiği mutluluk” hali, yalnızca birey – belediye ilişkisi içinde yok; bizler, yani insanlık, günlük hayatımızda da bizi fark eden ya da önemseyen birine daha sıcak ve daha sevgi dolu yaklaşmıyor muyuz?

Örneğin adımızı bilene…

Örneğin yaptığımız işlerin farkında olana…

Evet, onlara bakışımız farklı olmuyor mu?

Bu temelde, karşımızdaki kişiye, “İnsana değer veriyor” diyoruz.

Burada “insan” salt “biz” değiliz; burada “insan”, “insanlık”…

***

Dün gazetede, “Kimsesiz değiliz, biz geniş aileyiz” başlıklı haberi okuyunca düşündüklerim bunlardı.

Bakar mısınız habere:

“İzmit İlçesi Kaynarca Köyü’nde yaşayan 65 yaşındaki Mümin Karaaslan’ın evi hasar gördü. Oturamayacak durumda olan ev boşaltıldı. Kalacak yeri ve kimsesi olmayan Mümin Amca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yardım istedi. ‘Geniş Ailem’ projesi ile Mümin amcaya yardım elini uzatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kendisini Barınma, Konaklama ve Sosyal Yardım Merkezinde misafir etmeye başladı. Mümin Amca Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne yaptığı prefabrik yardım talebinin onaylanmasıyla beraber yeni evi bitene kadar Barınma, Konaklama ve Sosyal Yardım Merkezinde misafir edilecek. Kalp ve akciğer hastalığı bulunan Mümin Amca, düzenli olarak Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde kontrole gidiyor. Kimsesi bulunmayan Mümin Amca’ya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Engelliler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Geniş Ailem’ projesiyle yardım ediliyor.”

***

Düşünsenize…

Eviniz yanmış; belediye sizi sıcak bir yuvaya taşıyor.

Düşünsenize…

Yakınlarınız yanınızda değil; belediye sizi hastaneye götürüyor.

***

Eminim ki bu projeye ayrılan bütçe, kocaman Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için hiçbir şeydir.

Ve fakat karşılığı…

Paha biçilemez.

***

Yinelersem;

Başarının yolu, yollardan, köprülerden, barajlardan geçmiyor.

Başarı, “insan”dan geçiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu projeleri önemsemesi ve hatta arttırması dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7660 TL 5.7430 TL
Euro
EURO
6.3561 TL 6.3307 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA