Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 06:14:14
Advert
 

Kooperatifler anlaşamıyor diye vatandaşın suçu ne?

Bu kentin önemli sorunu ne?

Ulaşım.

Ulaşım sorununun iki ayağı var.

BİR- Trafik yoğunluğu.

Bu yoğunluğun alınan tedbirler, açılan alternatif yollar ve alternatif taşıma imkanları ile sürekli sürdürülebilir şekilde kontrol altında tutulması gerekiyor.

İKİ- Şehir içi ulaşımı

 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMINDA SORUNLAR ÇOK FAZLA

Şehir içi ulaşımında da sorunlar çok.

BİR- Şehir içi araçlarının yarattığı ekstra trafik.

İKİ-  Şehir içi araçlarının şoförlerinden kaynaklanan sorunlar.

ÜÇ- Yolculardan kaynaklanan sorunlar.

DÖRT- Güzergahlarla ilgili sorunlar

BEŞ- Kooperatifler arasındaki sorunlar- uyumsuzluklarından kaynaklanan sorunlar.

 

KOOPERATİFLER MESELESİ

Bu yazıda beşinci başlığın yarattığı keaşmekeşliği bir okur mektubu ile anlatacağım. Ancak öncesinde küçük hatırlatmalar yapayım. Karamürsel ve Gölcük otobüslerinde yolcu alma yüzünden yaşanan tartışmaları- kavgaları biliyoruz, hatırlıyoruz.

Ne görüntüler gördük.

Sopalı saldırılar…

İnen cam çerçeveler…

Benzeri Kartepe tarafında da geçerliydi. Köseköy ve Uzunçiftlik arasındaki sıkıntılar malum.

 

YAHYA KAPTAN’DA YAŞANAN  SIKINTI

Birçok şey aşılmış gibi olsa da öyle noktalar var ki bu kooperatiflerin farklılığı yüzünden ortaya çıkan sorunlar olduğu gibi duruyor.

Mesela Yahya Kaptan’ın güneyinin D-100 ile buluştuğu yan yolda bir durak var. Alparslan Türkeş Üstgeçidi’nin hemen altında. O durakta Kartepe’den gelen özel halk otobüsleri yolcu indiriyor ama alamıyor.

İlginçtir, Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri de indiriyor ama almıyor. Oradan sadece 23 ve 24 Nolu hatlara binerek şehre doğru gelebiliyorsunuz. Eğer Halkevi’ne gelecekseniz tek alternatif 23 nolu hat…

Tabi onların geçme sıklıkları da bazen şaşıyor.

Oysa o bölgede Symbol, Akademi, Ekcan, Köfteci Yusuf gibi büyük firmalar var.

Dün bir okur mektubu aldım, -isim ben de kalsın- küçük yazım hatalarını düzelterek mektubu sizinle paylaşıyorum. Bu mektubu kooperatiflerin başkanları ve Ulaşımpark yöneticileri iyi okusun; okusun ve  vatandaşın ne sıkıntılar çektiğini iyice anlasınlar:

 

DİKKAT ÇEKEN OKUR MEKTUBU

“Adem bey, yazılarınızı takip ediyorum. Kent sorunlarına sıklıkla yer veriyorsunuz. Ulaşım meselesini de bu kentin en önemli sorunu olduğunu söylüyorsunuz. Doğru söylüyorsunuz ama çok eksik söylüyorsunuz. Ulaşımda yaşanan sorunların en büyük mağduru biz yolcularız, araç sahipleri ya da kooperatif üyesi özel halk otobüsleri değil. 

Şehir içi güzerganlarındaki yanlış otoparklar bizim zamanızı çalar. Okul çıkışı- iş çıkışı gibi saatlerde tıkış tıkış otobüslerde ter kokusu içinde yolculuğu biz yapıyoruz. Üstüne üstlük şoförlerin sıcaklıktan yoksun kaba tavırlarına da katlanıyoruz.

 

“BU NE BİÇİM İŞ!”

Hepsi tamam ama kooperatifler arasındaki sorunlar nedeniyle yaşadığımız sıkıntıları anlayamıyorum. Sayın Turgut, işim gereği Yahya Kaptan’da Alparslan Türkeş Üstgeçidi’nin altındaki durağı İzmit’e gelmek için sık sık kullanıyorum. Ama oradan şehir içi otobüsüne binip Halkevi’ne gelmek ne kadar zor biliyor musunuz?

24 numara Adliye’nin oradan Sanayi’ye dönüyor. Kartepe tarafından dakika başı araç geliyor ama binmek yasak. Bazen kaçak göçek alanlar olursa şanslısınız. Yoksa orada ağaç olmaya mahkumsunuz. Biliyor musunuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin büyük otobüsleri bile yolcu almıyor oradan. Bu ne biçim iş? Bizim orada zamanımız çalınıyor.

 

45 DAKİKA BEKLEDİK TAM BİR REZİLLİK

Adem bey, bu hafta yaşadığımı size anlatmak istiyorum. Saat 09.30 gibi durağa geldim. Bir iki tane 24 nolu otobüs geçti, peşpeşe… Tabi Kartepe bölgesinden gelen çok otobüs oldu. Ama onlar kapılarını açmıyor. 15 dakikayı geçince Kartepe tarafından gelen Büyükşehir otobüslerine belki alırlar diye el ettim ama nafile. Benimle beraber iki kadın yolcu daha bekliyor. Artık herkes söylenmeye başladı. 45 dakika oldu, hala bekliyoruz. Tam 9 tane 24 nolu otobüs geçti ama 23 yok. Tam bir rezillik. Bu listeyi neye göre yapıyorlar?

Böyle bir şey olabilir mi? 

 

SESİMİZİ DUYURUN

İki kadın yolcu iyice çileden çıktı ve otobüsleri durdurmak istedi. Ama almadılar. Sonunda mecbur kalıp 50. dakikada hepimiz bir 24 nolu hatta binip Perşembe Pazarı’na kadar geldik. Şoför bize onlara verilen talimatlara uyduğunu söylemek dışında bir şey söylemediler…

Lütfen yazın. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve UlaşımPark yöneticilerine sesimizi duyurun.

 

BÜYÜKAKIN’A ÇAĞRI

Kooperatifler anlaşamıyor diye biz bu çileyi çekmeye daha ne kadar devam edeceğiz?

Koperatiflerin hakları hukukları var da biz yolcuların hakları hukukları yok mu?

Biz bu çileyi çekmeye daha ne kadar devam edeceğiz?

Lütfen çözün bu meseleyi…

Sayın başkanım. Sizin tramvay yapılırken gösterdiğiniz kararlılığı biliyoruz. Evet sıkıntı çektik ama bu gün 10 binlerce Yahyakaptanlı yararlanıyor. Şehir içi trafiğine dair yön çalışmalarınızı da biliyoruz. Bu kooperatifler meselesini de lütfen çözün.

İstirham ediyorum. Sesimizi duyun ve bize yardımcı olun.

Sayın Turgut, lütfen bu mektubumu yayınlayın. Sizlerin yazdıklarınızın daha kolayca yetkililere ulaşacağını düşünüyorum. Saygılarımızla…”

 

BENDEN AKTARMASI

Evet, benzer şikayetleri sözlü olarak da çok kişiden dinlemiştim. Ancak durumu iyi anlatan, vatandaşın mağduriyetini iyi özetleyen bir mektup olmuş.

Benden aktarması…

Kooperatifler de bu meselelere kayıtsız kalmasınlar.

 

 

 

Çalışanlar senin kölen mi?

 

İstanbul Beşiktaş’ta lüks bir mekanda yaşanan görüntüleri izlemişsinizdir.

Kısa boylu patron içeri giriyor. O arada ayağa kalkmayan iki gişe görevlisi var. Onları tokatlıyor.

Sebep:

-Beni görünce niye ayağa kalkmadınız!..

 

SAYGI GÖRMEMEK SENİN SORUNUN

Sonradan öğreniyoruz ki adam aslında oranın da sahibi değil. Binanın sahibi…

Ama belli ki küçük dağların sahibi olarak kendini görüyor.

Kardeşim emeğiyle çalışıyor diye senin kölen mi insanlar?

Eğer sen insanlarda seni görünce kalkacak kadar saygı uyandırmıyorsan onların sorunu değil ki?

 

HELAL OLSUN

Helal olsun tokat yiyen ama hakkını sonuna kadar arayan Gaye Akıl’a…

Helol olsun çalışanına sahip çıkan mekana…

O mekanın adı  Dorock XL.

Dorock XL sahibi Münir Atamer konuyla ilgili bir açıklama yapmış:

"Şahin Şeker’in mekan sahibi gibi algılandığını görüyorum. Şahin Şeker, Beşiktaş'ta kiralamış olduğumuz sahanın ve bu saha içerisinde bulunan otoparkın mülk sahibidir. Oğlu Doğan Şeker, Beşiktaş Dorock XL'daki ortağımız idi.

Şahin Şeker, sahada bulunan otoparkın hem sahibi hem de işletmecisi olması sebebiyle her zaman sahada bulunuyordu. Olay gecesi de yine bu yüzden oradaydı.

Gaye’ye ve yanında bulunan ajans personeline darp sırasında müdahale etmeyenler de Doğan Şeker ve otopark personelidir.

Ben olayı, mekanın üst katında çalıştığım esnada, personelin de uyarısıyla, güvenlik kameralarından gördüm. Aşağı indiğimde arkadaşlarımız kapıdan çıkmıştı.

Arkadaşlarımızı güvenli bir yere alıp, kendisini oradan uzaklaştırdıktan sonra; Gaye ile birlikte önce hastaneye sonra karakola gittik. Darp raporu aldık, hem Gaye ve diğer iki arkadaşımız hem de Dorock XL olarak Şahin Şeker’den şikayetçi olduk.

Ardından aynı gece mekana dönüp, tüm çalışma arkadaşlarımı toparlayıp mekandan çıktım. Dorock XL markasını geri çektik ve dava sürecini başlattık. Açtığımız dava yaklaşık 1 aydır devam ediyor.

Olayı yaşayan personellerimizin yanında olmaya ve dava sürecini sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz. Dava sonucunu hep birlikte izleyeceğiz.”

 

O DAVA BİTTİ!

Merak etmeyin, o dava toplum vicdanında çoktan bitti.

Çalışana köle muamelesi yapmak isteyenler o davayı kaybetti.

 

 

Satışlarda en öndeyiz

 

İnternet çıktı mertlik bozuldu.

Tıklanma meselesi gazeteciliği farklı bir boyut getirdi. Daha çok tık alma gayreti içinde manipülatif habercilik- asparagas haber patlaması yaşanıyor.

Okuyucu sansasyonel manüplasyon ile haberin fark yaratıcılığı arasındaki ince çizgiyi zamanla ayırt etse de rekabet böyle gayri ahlaki bir noktaya kilitleniyor.

 

TİRAJLAR ÖNEMLİ

Gazetelerin tirajı meselesi böyle bir gölge de kalsa da önemini hala koruyor. Çünkü sosyal medyanın dezanforme ortamı içinde kaybolmayanlar, eski kuşaklar esnaflar ya da kahvehane- kuaför  müşterilerileri hala gazeteyi kağıttan okuyor.

Bu durumun çok kısa zamanda değişmeyeceğini de öngürüyorum.

 

SEVİNİYORUZ

Neyse…

Gelelim sadede…

Son günlerde Demokrat Kocaeli’yi bayiden satın alanların sayısında ciddi artış var. Son raporda en çok okunan gazetenin Demokrat Kocaeli olduğu görülüyor.

Toplam satışlarda gerileme elbette var. Ancak basılı gazetenin etkisini böyle görmek de sevindirici.

Bizi okumaya devam edin.

 

 

Antep o hayali gerçekleştirdi

 

Biz şimdilik hayalini kuruyoruz. Gazişehir Gaziantep o hayali gerçekleştirdi. Düşüş büyümeden tekrar Süper Lige geri döndüler.

Aslında benim favorim Hatayspor’du. Ama maçın genelinde Gaziantep ekibini daha çok beğendim.

Antep öne de geçti.

 82. dakikada Hatayspor beraberliği yakaladı. Dönen topu iyi takip eden Mirkan Aydın, bekletmeden yaptığı vuruşla topu ağlara gönderdi.

Maç biterken Hatayspor ikinci gole çok yaklaştı. Neredeyse Süper Lig biletini alıyorlardı.

Korkishko'nun kullandığı kornerde ceza sahasında iyi yükselen Mirkan Aydın'ın kafa vuruşunda, Mehmet Erdem topu çizgi üzerinde göğsüyle çıkarttı.

İki takımın pozisyona girmekte zorlandığı uzatma bölümünde de eşitlik bozulmadı ve karşılaşma penaltılara gitti.

Penaltı atışları sonucunda Hatayspor'a 5-3 üstünlük sağlayan Gazişehir Gaziantep, Spor Toto Süper Lig'e yükselen taraf oldu.

Umut ediyorum bu satırları yeşil siyahlı ekibimiz Kocaelispor için de yazabiliriz.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA