Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 15.12.2019 SAAT 00:16:47
Advert
 

Tahir Büyükakın’ı iftar sofralarında gördünüz mü?

Görmediniz.

Şehit ve gaziler ile eski belediye başkanları ve meclis üyeleri ile yapılan iftar dışında ben bir program hatırlamıyorum.

İyi de Tahir Büyükakınvatandaşın iftar sofralarına konuk olmadı mı?

Sorunun cevabını vermeden biraz anlatayım.

 

GÖNÜLLERE GİRMEK

Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz.

Bayrama çok az kaldı.

Ramazan ayları aynı zamanda belediye başkanları için vites büyüttükleri bir dönem oluyor. Vatandaşa ulaşmakta sahura kadar kullanılabilecek yeni bir zaman dilimi kazanılıyor.

İftar ile sonraki zaman dilimi ve sahur, tam bir vatandaşla buluşabilme dönemi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çat kapı”, “Gönül belediyeciliği” kavramları ile açıkladığı ve belediye başkanlarına “vatandaşların gönlüne girin” talimatı verdiğini hatırlarsak Ramazan ayının dini, manevi anlamının ötesinde belediyecilik adına da ciddi bir fırsat sunduğunu görüyoruz.

 

BAŞKANLAR İYİ KULLANDI

Peki, belediye başkanları bu dönemi iyi kullanabildi mi?

İzmit özelinde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, seyyar satıcılara gösterdiği esneklik ile oldukça tartışıldı. Ramazan’da tatlıcısı, meyve- sebzecisi, işportacısı bu esnekliği İzmit’in göbeğini Perşembe Pazarı’na çevirmek için cesurca kullandı.

Bunun dışında Hürriyet Ramazan ayını vatandaşlarla buluşmak için bir fırsata çevirdi.

Yapılan haberlerden birçok belediye başkanının da bu dönemi iyi değerlendiğini söylemek mümkün.

 

SESSİZ SEDASIZ

Ancak vatandaşla buluşmalarını medya ve sosyal medyaya taşımayanlar da var.

Tahir Büyükakın, her akşam bir ilçede bir ailenin iftar sofrasına oturdu.

Medyada gördünüz mü?

Yok.

Çünkü medyaya haber servisi yapılmasını istemedi. Muhtemelen bu satırları yazacağımı bilse bana da o ziyaretlerin gündem olmasını istemediğini söyleyecekti.

 

REKLAM YAPMADI

Uzatmayalım, Tahir Büyükakın partisinin son seçimdeki sloganı  “Samimiyet, tevazu ve gayret” ile Ramazan ayında vatandaşın gönül kapısını çaldı.

Büyükakın, her şeyin reklam yapmak olmadığını bilerek iftarda vatandaşların gönül sofralarına misafir oldu.

O bilinsin istemiyor ama benim gazetecilik refleksim bunu yazmak gerektiğini söyleyince yazdım.

Sağdan soldan fark etmez; abartılı ya da ekstra yoksulluk içeren görüntülerle bizi muhatap etmediği için de ayrıca tebrik ediyorum.

 

 

 

Metin Feyzioğlu, yargı paketi ve Türkiye İttifakı

 

2019 Yargı Reformu Paketi açıklandı!

Yargı Reformu Paketinde neler var, biliyor musunuz?

Bilmiyorsunuz, çünkü yine sadece sosyal medyanın büyüteç tuttuğu bir anlık görüntünün üzerine yapılan linç kampanyasının detaylarını biliyoruz.

Neymiş Metin Feyzioğlu, yeşil pasaport verilmesi meselesini çılgınca alkışlamış.

Acaba öyle mi?

Yıllardır yeşil pasaporta sahip bir Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın sadece yeşil pasaport hakkını çılgınca alkışladığını söylemek ne kadar doğru?

 

PAKET DE NELER VAR

Başa dönelim…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Yargı Reformu Strateji Paketini açıkladı.

2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi; yargı bağımsızlığının geliştirilmesi, hukukun güçlendirilmesi, makul sürede yargılanma hakkının gözetilmesi çerçevesinde hazırlandı. İki temel perspektif, 63 hedef ve 256 faaliyet bulunuyor.

Dikkat çeken başlıklar şöyle:

BİR-İfade özgürlüğüne ilişkin kararların istinaf aşamasından sonra Yargıtay tarafından incelenmesi sağlanacak. Tutuksuz yargılanma ise asıl yöntem olarak görülüyor. Bir internet sitesinin tamamına değil, belli sayfaların erişiminin engellenmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

İKİ-Hakim ve savcılar için coğrafi teminat getirilerek, hakim ve savcıların isteği olmaksızın başka yere tayin edilmesinin önü kapanıyor. Mülakat kurulunda HSK ile yüksek mahkemelerden temsilciler bulundurulmasını amaçlanıyor.

ÜÇ-Hukuk fakültelerinin eğitim süresi ve başarı ölçütü yeniden belirlenecek. Eğitim süresinin 5 yıla çıkarılması, kontenjanın azaltılması gibi düzenlemeler yapılacak.ÖSYM tarafından yapılacak sınavda belli puan alanlar avukatlık stajına başlayabilecek. Hakim, savcı ve noter olabilmek için de özel meslek sınavlarına girilmesi gerekecek.

DÖRT-Hakim ve savcı yardımcılığı müessesi getirilecek. Mezun olanlar önce yardımcı olacaklar, ardından yeni bir sınavla mesleğe geçecekler. Mesleğe kabuller yardımcılar arasından yapılacak.

BEŞ-Performans ölçütü üzerinde durulan pakete göre, HSK bünyesinden performans ölçüm ve takip merkezi kurulacak. Uzun süren davalar bu sistemle takip edilecek.

ALTI-İstinaf mahkemelerini güçlendirilerek,11 istinaf mahkemesine ek olarak 4 bölge adliye mahkemesi daha faaliyete geçecek.

YEDİ-Savunma hakkının etkin kullanımının sağlanması amaçlanarak, avukatların bilgi ve belge temini için yetkileri geliştirilecek. Kira ve eser başta olmak üzere belirli değerin üzerindeki bazı sözleşmelerin, bağış ve ölüm gibi işlemlerin avukat yardımıyla hazırlanması zorunlu olacak.

SEKİZ-Mesleki kariyerleri gelişen avukatlara, yeşil pasaport hakkı vererek uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmak amaçlanıyor.

DOKUZ-Cumhuriyet Savcılarının yetkileri genişletilecek.

ON-Soruşturmaların kalitesinin artırılması için hukuk fakültesi mezunlarının adli kollukta istihdamın önü açılacak.

ON BİR- Bazı ağır suçlar hariç olmak üzere 15 yaşından küçük çocuklar özel mekanizma içinde değerlendirilecek. Yaşlı, hamile ve çocukların cezalarının evde infazı sağlanacak.

ON İKİ- Yargılamanın sadeleştirilmesi ve etkinliğinin artırması amacı ile bin liranın altındaki tebligatların hızlı bir sürede çözümü sağlanacak.

ON ÜÇ- Şiddet içermeyen uzlaşmalarda aile ara buluculuğu getirilmesi sağlanacak. Açılan dava hakim tarafından ara buluculara havale edilecek.

 

İLGİNÇ YORUM

63 hedef ve 256 faaliyeti kapsayan bu belge nasıl hazırlandı?

Yargı Reform Paketi, hukuk fakültelerinden barolara kadar geniş bir yelpazede yapılan istişareler sonucu ortaya çıktı.

Feyzioğlu da o isimlerden biri…

Alkışın sebebi de Barolar Birliği’nin isteklerinin de pakette yer alması

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 9 başlıkla açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni "Türkiye ittifakının en önemli yol haritası" olarak nitelendirmiş.

“Strateji belgesini son derece olumlu bulduk. Bugün 50'nin üzerinde baro başkanı buradayız. Tüm Türkiye burada diyebilirim. Arkadaşlarımızın ortak görüşü, beklentilerimizin büyük çoğunluğunun karşılandığı yönünde, kalanlar da elbette süreç içerisinde olacaktır. En önemli konulardan birisi ifade özgürlüğünün güvenceye kavuşturulacağına dair başlık... Hepimiz açısından, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkes açısından bu önemli. Bu, Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'Türkiye ittifakı' söyleminin de altını dolduran bir husus. Ben bugün açıklanan belgeyi sadece reform belgesi olarak görmüyorum. Türkiye'nin o büyük kucaklaşmasının adı olarak nitelediğim, Türkiye ittifakının ittifak yol haritası olarak görüyorum çünkü 82 milyonu aynı paydada buluşturacak tek unsur adalettir, güvenilir yargıdır."

 

TÜRKİYE İTTİFAKI

Türkiye İttifakı kavramına verdiğim önemi Erdoğan kavramı ortaya atar atmaz yazmıştım.

Önemli

Çok önemli…

Toplumun her kesiminin ortaklaştığı hedefler, siyasi partilerin ve STK’ların desteğiyle hayata geçirilse bu ülke gerçekten şaha kalkar.

 

 

 

Bayramda baklavadan ve sarmadan uzak duracağım

 

Gazetecilerin de tatili olduğunu yazmıştım. Başta Nurettin Kolaylı bir girişim yapmıştı. Onu Gazeteciler Cemiyeti takip etti. Biz zaten geçen sene bu durumu test edip bayramda tatil yapmıştık.

Sonuç ilk iki gün evdeyiz.

 

BİR DİLİM BAKLAVA BİR SAAT YÜRÜYÜŞ

Ama bayram benim için bir sınav da…

Kilo verme kararlılığındayım.

Ancak Ramazan’dan çıkınca evlerde sofralar iyice şenlenecek. Ben Baklava ve sarmadan uzak durmaya çalışacağım. Çalışacağım çünkü bu çok kolay olmayacak. Diyetisyenim günlük iki dilim baklava üstünde tüketime karşı. Her bir dili fazla baklava için bir saat yürüyüş istiyor.

 

TAVSİYELERE UYACAĞIM

Pekiuzmanlar ne diyor?

Kulak verelim:

BİR-Oruç tutarken uzun saatler aç kalınmasının acısı çıkartmak istercesine bayramda yemeğe yüklenmek hem çeşitli sağlık sorunlarını hem de fazla kiloları beraberinde getirebilir.

İKİ-Şeker bayramında şeker ve tatlı her zamankinden daha çok tüketilen bir besin olacaktır. Her ziyarette kabul edilen yağlı besinler, yüksek miktarda çikolata ve tatlı tüketimi; hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarına hatta tansiyon yükselmesine neden olabilmektedir.

ÜÇ-Bayramda bilinçsiz ve yanlış gıdaları tüketme özellikle şeker ve kalp hastaları için tehlikeli olabilmektedir.

DÖRT-Bayram ikramlarını doyana kadar yemek yerine sadece tadımlık olarak yenmesi sağlık açısından en doğru davranış olacaktır. Şerbetli tatlı, çikolata gibi yiyecekler konusunda mutlaka ölçülü davranın. Gün içinde evinize sizi ziyarete gelen misafirlerinizin her biri ile karşılıklı yemek yemekten ve şekerli içecekler tüketmekten kaçının.

BEŞ-Ramazan boyunca metabolizmanızın yavaşlaması ve gün içerisinde düzensiz saatlerde yemek yemeniz ve fazlaca hareketsiz kalmanız nedeni ile aldığınız fazla kalorileri yakmak için yürüyüşler yapılabilir.

ALTI-Özellikle Ramazan döneminde meydana gelen su kaybını tamamlamak için gün içinde bol su içmeye özen gösterilmelidir. Kahvaltıda; reçel, bal, kaymak, yağlı peynirler, omletler tercih etmek yerine; birkaç dilim domates, peynir, az yağlı beyaz peynir,  haşlanmış yumurta, taze sıkılmış meyve suları veya 1 porsiyon meyve tercih etmek daha ideal olacaktır.

Ben tavsiyelere uyacağım.

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7917 TL 5.7685 TL
Euro
EURO
6.4716 TL 6.4458 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA