Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 16.10.2019 SAAT 18:41:22
Advert
Dogu Temizlik
 
Mevlüt SOYSAL

Büyükakın ve fark ediş

Fark etmek başarıyı getirir hep insana…

Çünkü bir olgu, sizin bilincinizde yer ettiği sürece olgudur. Eğer fark etmemişseniz, o “olgu” yoktur.

Misal, trafikteki bir sorunu görmüyorsanız; o sorun değildir. Tepelere doğru üst üste binmiş binalar size “çirkin” gelmiyorsa, o binalar çirkin değildir.

Başarı olmak için eyleme; eylem için de fark etmeye ihtiyaç var.

Ve bu fark etme, yalnızca fiziki durumlarla alakalı da değil.

Örneğin, insan da fark edilmek ister.

Çevrenize bir bakın; değer verdiğiniz insanların büyük bölümü, sizi fark eden insanlardır. Bu fark ediş, sizin özelliklerinize dairdir.

***

Recep Tayyip Erdoğan’ın “büyük lider” oluşunu ilk fark ettiğim senenin üzerinden 12-13 yıl geçti sanırım…

Bir mitingdeydim ve Erdoğan, bana doğru bakmış ve “Gel” demişti. Sağıma baktığımda, çağırdığı kişinin ben olmadığımı hemen anlayıvermiştim. Erdoğan, en öndeki (ben basın bölümündeydim) gözleri dolmuş kadını çağırıyordu.

Evet, 50 bin kişi arasından gözleri dolan kadını fark edebilmek, bir meziyet… Ve bu meziyet, kişiden çıkıp insana doğru derinleşir. Kişiyi fark etmek, insanı fark etmeyi doğurur. İnsan, yani insanlık…

***

Dün Koz’da okudum.

“Büyükakın bir çocuğun hayatını kurtardı” başlıklı haberde, bir kadın yaşadığı durumu şöyle anlatıyor:

“Benim oğlum yaşıtlarına nazaran çok geç algılama eksikliği ve konuşma zorluğu var. Bir gün Tahir hoca ile karşılaştık ve kucağımda oğlum vardı. ‘Abla çocuğun rahatsızlığı mı var’ diye sordu. Ben de ‘evet başkanım’ dedim. ‘Ne hastalığı’ diye sordu, ben de durumu anlattım. Sonrasında, ‘abla söyle şu doktora git’ dedi. Neyse ben de ‘tamam başkanım’ dedim. Ne yalan söyleyeyim, aman çocuk işte geç meç açılır dedim pek umursamadım. Sonrasın da yine bir programda karşılaştık, ‘Abla ne dedi doktor, tedaviye başladınız mı?’ diye sordu, ‘başkanım götüremedim’ dedim. ‘Abla öyle şey olur mu, neden ihmal ediyorsun, ben sana irtibata geçeceğin kişiyi de söylemiştim’ dedi. Ben yine umursamadım. Son olarak yine karşılaştık ama ben köşe bucak Tahir Hocadan kaçıyorum ama yine o kadar kalabalıkta beni gördü yanıma geldi, ‘Ne yaptın abla’ dedi. Ben ezildim büzüldüm, ‘'Şey başkanım’ dedim. Bir bağırdı bana, ‘Abla bu senin evladın değil mi neden ihmal ediyorsun’ diye ve sonrasında ‘Tamam başkanım söz gideceğim’ dedim ve gittim. Sonrasında doktorun söylediklerinden sonra ‘Tahir Hocaya ömür boyu dua edeceğim’ dedim kendi kendime. Doktor, ‘Biraz daha geç kalsaydınız, çocuğunuzda kalıcı engel kalacaktı’ dedi. Hemen tedaviye başladık, şükür şu an tedavi çok iyi gidiyor. Allah ondan razı olsun, bir anne olarak ben bile evladımı ihmal ederken o ısrarla sordu.”

***

Fark etmek başarıyı getirir.

Kişiyi fark eden, insanlığı fark eder.

Ve bu fark ediş, “çözüm”ü doğurur.

***

Bütün kentler…

Koca insanlık…

Öbek öbek, bölüm bölüm, sorunlarını üst üste dizip çözüm aramıyor mu?

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9110 TL 5.8874 TL
Euro
EURO
6.5227 TL 6.4967 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA