Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 15.12.2019 SAAT 00:15:30
Advert
 

Bu şehirde çok iyi helva yapılacak malzeme var!

Gazeteci tren gibidir.

Ağır iş yaparsınız ama yavaş yavaş o tempoya alışırsınız ve yaptığınız işin yoğunluğunu bir süre sonra fark edemez duruma gelirsiniz.

Ta ki kısa da olsa bir tatil yapana kadar.

Demokrat’ın başına tekrar geleli üçüncü yıla girdik. Üçüncü yaz geldi. Ben toplamda 10 gün izin yaptım. Onda da dayanamadım köşe yazılarıma devam ettim. Yoksa tatil beni patlatacaktı.

 

KARAMÜRSEL TURU

Ama kısa molaların beklenmedik zamanlarda gelmesi de güzel.

Bu bayram öyle oldu. Gazeteler anlaşınca herkes iki gün tatil yapma fırsatı buldu. İlk gün el öpme ziyaretler ile geçti. Ancak ikinci gün kendimi acayip boşlukta hissettim.

Yazıp çizmeyince sudan çıkmış balık gibi oluyorum. Abimi, amca çocuklarını ve yeğenleri örgütledim, “Hadi şöyle bir Karamürsel’e doğru uzanalım” dedim.

O uzanış, Altınova’da çocukluğumda elma topladığım bahçelere kadar gitti.

 

GÜNEY MARMARA OTOYOLU ÇOK ÖNEMLİ

Bayram trafiğinin aksi yönünde hareket ettiğimiz için giderken trafik rahattı. Ancak çok sayıda ışık nedeniyle araç birikmeleri yine de vardı. En sakin zamanda gördüğümüz o tablo bende Güney Marmara Otoyolu için daha hızlı hareket edilmesi gerektiği kanısını pekiştirdi.

Bence D-130 artık bir şehir içi yolu… Öyle de kalmalı. İlçeler arası yolculuk yapanlar dışında kalanlar kullanmamalı. Ankara ve Karadeniz yönünden gelip Bursa’ya doğru gidecek tüm araçlar transtit yol olarak Güney Marmara Otoyolu’nu kullanmalı.

 

KÖFTEYİ FAZLA KAÇIRINCA…

Sohbet ede ede Karamürsel’e yaklaştık.

Bilgiçler’in köftesine bayılırım. Şöyle sakince bir köfte yiyelim istedim.

Ama nerede…

Bilgiçler ana baba günü. Bayramda herkes sokakta. O kalabalığa rağmen serviste bir kusur görmedik. Ama diyet yapan bendeniz biraz köfteyi fazla kaçırdı.

Hemen sahil yoluna girip bulduğumuz ilk boş yere aracı park ettik. Ve Karamürsel sahilinde iyi bir yürüyüş yaptık.

 

UN, ŞEKER, YAĞ…

Kandıra’yı bir kenara ayırıyorum, oranın konsepti başka…

Evet İzmit, Körfez, Derince, Başiskele, Darıca ve Gölcük’te de sahil keyfi yapmak mümkün ama bence Karamürsel ve Değirmendere sahilleri bir başka güzel.

Bir kültürün de işareti olarak o sahilleri görüyorum.

Karamürselliler sahile akmış.

Kalabalık çok ama dingin bir huzuru hemen hissediyorsunuz.

Yürüyüş sonrası kafelerin birine ağaç gölgesine kendimizi attık.

Deniz..

Serinlik.

Huzur ve sohbet.

Bayramın ikinci gününde tatilin ne demek olduğunu birkaç saatliğine de olsa hissettik.

Ne kadar güzel bir coğrafyada yaşadığıma bir kez daha şahit oldum.

Dağ, göl, yeşil, deniz mavi ve tarih…

Kocaeli’de her şey var.

Bu kent bu birikiminden çok iyi helva yapacak inanıyorum.

 

 

 

Ulaşım için güzel haber

 

Birinci gündemimiz hiç değişmeyecek.

Ulaşım.

İzmit ve çevresinin yeni konut alanları ağırlıklı olarak Kartepe tarafında.

Kartepe’de oturup İzmit ve batısında çalışan çok aile var. O ailelerin çocukları da ağırlıklı İzmit’e geliyor. Sosyal hayatın cazibesi de orada yaşayanları gün içinde şehir merkezine çekiyor.

 

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Uzatmayalım, Kartepe- İzmit ulaşımı önemli.

Bul bilgilerin ışığında bakılınca;

İzmit Salim Dervişoğlu Caddesi’nin alternatif bir yol olarak başta Köseköy’ün içi olmak üzere Kartepe’ye  kolay ulaşımda büyük önem taşıyor.

 

RAĞBET GÖRECEKTİR

Caddede 3. Etap çalışmaları devam ediyor.

D- 100 Karayoluna alternatif olarak hizmet verecek ve çift şeritli modern bir yol haline getirilecek cadde, iki kısım halinde toplam 4 bin 150 metrelik kısımda inşa ediliyor.

Şimdi o bölgede asfaltlama başlamak üzere.

Harika bir haber.

Bittiğinde  bulvara Kartepelilerin rağbet edeceği muhakkak.

 

 

 

Eşek, çatal- bıçak ve Türk Ordusu

 

Türkleri tanımlamak için kullanılan en yaygın kavram “asker millet”tir.

Orta Asya Türkleri için “At üstünde yaşarlar, at üstünde yemek yiyip uyuyabilirler, atla haraket halinde çok iyi ok atarlar. Korkusuz asker millettir” dendiğine yabancı Türkologları okurken çok rastladım.

Türk ordusu her şeye rağmen her zaman güvenilir bir kurum olmuştur.

 

ŞAMAR OĞLANINA ÇEVİREMEZSİNİZ

Bulunduğumuz  coğrafyaya ve 15 Temmuz sürecinde yaşadıklarımıza bakınca da ordumuzun sarıp sarmalanması gerektiğine hiç şüphe yoktur.

Ordunun sivil bir otoritenin emrine girmesi gerektiğini hep yazıp çizen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki ‘böyle olması TSK’nın şamar oğlanına’ çevirilmesi demek değildir.

Bu nedenle general rütbesine çatal bıcak, generallere eşek demek kimsenin harcı değil.

 

HADLERİ BİLDİRİLMELİ

Bakın ordumuz Irak’ın kuzeyinde operasyonda.

Pençe Harekâtı’nda 6 terörist daha etkisiz hale getirildi. Harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 40 oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe Harekatımız devam ediyor. Teröristlerin Pençe harekat bölgesindeki tüm inlerine girilecek. Orada en son terörist etkisiz hale getirilmeden de o bölgeden çıkmayacağız. Orayı teröristlerden arındıracağız” diyor.

Ordunun hakarete uğradığı bir yerde bu işler nasıl olacak?

Televizyona çıkıp ileri geri konuşan, “eşek” diyenlere hadleri bildirilmeli…

 

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER

Bakan Akar, o cevabı vermiş.

Hulusi Akar, "Birlikteliğimize bazıları yalan yanlış konuşmalarla zarar vermeye çalışıyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerine, komuta yapısına, generallerine, subaylarına, astsubaylarına dil uzatmak kimsenin haddi değil. Bu şekilde konuşanlar yargı önünde bunun hesabını verecekler. Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak yapılması gereken neyse hukuk çerçevesinde yapmaya devam edeceğiz. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Burada gece gündüz, dağ tepe demeden bu faaliyetleri takip eden, planlayan, komuta eden generallerimizle ilgili ileri geri konuşmak kimsenin haddi değil. Bunlar hadlerini bilecek, öğrenecekler. Yargı önünde hesabını verecekler" demiş.

İyi demiş.

Herkes Türk Ordusu ile ilgili konuşurken cümlelerini özenle seçmeli…

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7917 TL 5.7685 TL
Euro
EURO
6.4716 TL 6.4458 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA