Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 06:14:43
Advert
 

Gazeteciler de ektiğini biçer

Bir gazeteci nelere dikkat etmeli?

Öncelikle okurun haklarını gözetmeli Yani;

BİR-Yalın, objektif, sıcak ve farklı olanı okura sunmalı.

Başka?

İKİ- Gazetenin çizgisine saygı duymalı.

Gerçekliğin öne çıkması gereken yönlerine yorumlarla dikkat çekmeli.

 

DENGELERİ KORUDUM

30 yıllık gazeteciyim, 20 yıldır gazetelerde yöneticilik yapıyorum.

Bir gazetecinin dikkat etmesi gereken hususlardan hiç sapmadım.

Bunun ötesinde genel yayın yönetmeni olarak “okurun beklentileri ile gazetenin imajı arasındaki dengeyi hep korudum.

Tabi bir de kendi imajımı…

İmaj çok önemlidir.

 

GÜVEN VE SAYGI

Gazeteci ve okur arasındaki bağın gücünü güven belirler.

Çok okunacağım diye manipülatif çizgiye kendinizi atarsanız, çok okunursunuz ama güvenilmezsiniz.

Tercih sizindir.

Kimliğimi, kişiliğimi hiç gizlemedim ama hep “güven” esaslı gazetecilik yaptım. Haber kaynaklarım da habere konu olan kişilerin de güven duyacağı bir isim olmaya özen gösterdim.

Bunun karşılığını da hep aldım. 30 yıllık meslek hayatım bana kazandırdığı hazine, okurlardan gördüğüm saygı ve gösterdikleri güvendir.

 

GÖRÜLMEMİŞ KARŞILAŞMA

Konuyu şuraya bağlayacağım:

Günlerdir İstanbul’da yenilenen seçimin iki güçlü adayı Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun birlikte canlı yayına çıkması konuşuluyor.

Her iki aday da “evet” dedi.

Uzun yıllardır görmediğimiz bir karşılaşma bizi bekliyoruz.

İyi de bu yayını kim yönetecek?

Benim aklıma gelen ilk isim Didem Aslan Yılmaz. Habertürk’te objektif sunumlarıyla dikkat çeken Yılmaz bu konuda çok istekli.

 

UĞUR DÜNDAR ÖNERİSİ

AKParti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, gazeteci meslektaşımız Candaş Tolga Işık’a CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile yapılması planlanan program ile ilgili, "Benim tercihim herhangi bir kanal yerine bir stüdyoda programın yapılması. İsteyen bütün kanalların bu programı İstanbullulara, vatandaşlara duyurması daha doğru… 'Yok bu kanal oldu, şu kanal olmadı' gibi tartışmalardan kurtulmuş olunur. Programı kimin yöneteceği konusu benim açımdan hiç fark etmez. Kim olursa olsun ama tecrübeli olması açısından Uğur Dündar'ı tercih ederim ama başka birini istiyorlarsa ona da eyvallah" demiş.

Şaşırtıcı gibi görünüyor, değil mi?

Çünkü Dündar son dönemde iktidara muhalif bir isim.

 

ŞAŞIRTICI DEĞİL

Şaşırtıcı olmadığı Uğur Dündar’ın paylaşımında gizli:

"Binali Bey'in durüstlüğüme duyduğu güvene ve böyle bir sorumluluğu üstlendiğimde adaletin terazisini asla saptırmayacağıma emin olmasına çok teşekkür ederim..."

Yarım asırlık mesleki birikimin sonucu bu.

Siz ilkeli, kararlı durursanız okur anlar. O prestiji de mutlaka yakalarsınız.

Uğur Dündar isminin zikredilmesine de böyle bakın.

Gazeteciler de ektiğini biçer!

 

 

Sorumsuzluk!

 

İsimleri vererek meseleyi kişiselleştirmeyeceğim ama İstanbul’da seçimlerin yenilendiği bir dönemde CHP Gençlik kolları üyelerinin İYİ Partili bir gençlik kolu yöneticisi ve babasına dönük saldırısını anlamak mümkün değil.

-Mesele siyasi değilmiş.

-Kız meselesiymiş.

Olabilir, mazeret mi bunlar?

Sorumluluk hissi nerede?

CHP’li gençlik kolu başkanı meselenin ayıranıymış.

Tamam ama böyle bir mesele hiç olmamalıydı.

 

 

 

Bu dünya sadece bizim değil

 

Çocukluğum kanarya dolu bir odada geçti.

Her güne onların ötüşüyle uyandım.

Ayakları ezilmiş bir kedim oldu.

Evimizde muhabbet kuşu da oldu köpek de…

Tavuğumuz “annem bastı” ile kurduğumuz özel diyaloğu da birkaç kez yazdım. O annem üzerine bastığı için büyümeyen tavuğun, ablam ve bana olan düşkünlüğü bir insanlık dersiydi.

Köpeklerim oldu bol bol…

Zeytin, Biber, Cango ve Alex…

Her birinin hayatımda önemli yeri var.

 

ORMANYA ÖRNEĞİ

Bir hayvansever olarak hayvanların da özgür olması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin insanların hareketini kısıtlarken hayvanların hareket etme alanını büyüten Ormanya çalışmasını son derece yerinde bulduğumu da söylemeliyim. Köpek Barınağı da son derece modern…

 

IŞIN ABİ YAZINCA

Uzatmayalım, hayvanları seviyorum ama buna rağmen şimdi alıntılayacaklarımı bilmiyordum.

Şok oldum.

Sosyal medyada duayen meslektaşım Işın Erşen’in paylaşımında okuyunca araştırdım.

Haziran ayı Türkiye’deki en büyük hayvan katliamlarından birinin yıldönümüymüş...

Sonrasında 1998’de Murat Bardakçı’nın bu konuda yazdığı yazıya da okudum.

 

BUNUN ADI CİNAYET

Bir hayvansever olarak 80 bin köpeğin Hayırsızada’da katledilişinin 109. Yıldönümünde Işın abinin alıntılarla desteklediği yazısını sizinle paylaşmak isterim:

“109 yıl önce, İstanbul sokaklarında tek bir köpek kalmamıştı. Hepsi toplanmış, açlıktan ve susuzluktan ölmeleri için üzerinde tek bir ağaç olmayan, su bulunmayan adaya sürülmüştü

3 ve 4 Haziran 1910..

O günlerde, İstanbul sokaklarından toplanmış ve bir adaya hapsedilmiş tam 80 bin köpek katledildi. Tarihin en büyük hayvan katliamıydı.

İstanbul, tarihin her döneminde köpeği bol bir kent oldu. Bu kenti köpeklerle paylaşmayı bilenler, onlarda bir arada, bölüşerek yaşayanlar da çoktu, zulmedenler de.

Köpek nüfusundaki artış dönem dönem fazla artınca yönetimler çare bulmaya çalıştı, bulunan çare genellikle köpekler için bir ‘‘toplama kampı’’ yapılması oldu ve kamp Marmara'nın ortasındaki Hayırsızada'da kuruldu.

Murat Bardakçı'nın verdiği bilgilere göre İstanbul köpekleri ilk toplu sürgünlerinden birini 19. yüzyılın ilk çeyreğinde, İkinci Mahmud zamanında yaşadı.

"Hükümdar İstanbul'da ne kadar köpek varsa yakalanıp adaya gönderilmesini buyurdu, birkaç gün boyunca şehirde belki de tek bir hayvan kalmadı ama İstanbullulardan hiç beklenmeyen tepkiler yükseldi: Halk ‘‘Hayvanlara eziyet etmek uğursuzluk getirir, başımıza iş açılır, köpekleri orada bırakmayalım’’ diye homurdanmaya başlayınca Hayırsızadaya'daki sağ kalan köpekler yeniden teknelere konup İstanbul sokaklarına salındı. Ama uğursuzluk da geldi: Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa'nın ordusu Kahire'den kalktı, Kütahya'ya kadar girdi... Mısır askerleri, Bursa taraflarına da şöyle bir uzanıp geri döndüler."

İstanbul'un dört ayaklı sakinleri için ikinci sürgün yılı 1910 oldu. İstanbul Belediye Başkanı Suphi Bey, artan köpek nüfusu "sorununu" çözmek için kolları sıvadı.

İstanbul'daki bütün köpeklerin toplanıp yeniden Hayırsızada'ya yollanmasını emretti. Sadece birkaç günde Hayırsızada'nın nüfusu 80 bin köpekten oluşuyordu. 4 Haziran'da İstanbul sokakları Belediye Başkanı Suphi Bey'in tam da gönlüne göre olmuştu: Köpek kalmamıştı.

Hayırsızada sadece kayaydı, ağaç yoktu, köpekler açlıktan, susuzluktan perişan durumdaydı.

Sahile yakın evlerde oturanlar sabaha kadar aç ve susuz köpeklerin haykırışını dinledi.

80 bin köpeğin bu çaresizliği birkaç gün sürdü. İstanbullular o günler boyunca bu korkunç ulumaları, havlamaları dinledi.

Giderek azalan sesler birkaç günün sonunda kesilmişti.

Çünkü açlıktan çaresiz kalan köpekler birbirlerini yemiş, geriye çok azı kalmıştı.

O günlerde İstanbul'da ardı ardına yaşanan depremleri halk bu olaya bağladı.

3 ve 4 Haziran 1910... Bu tarihin en büyük birinin yıldönümü olduğunu çok kimse bilmez ama son dönemde ada orada ölen 80 bin köpeğin anısına dikilen bir "anı taşı"na ev sahipliği yapıyor.”

 

UNUTMAYALIM

Bu dünya sadece bizim değil.

Hayvanların yaşam hakkı olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA