Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 08.08.2020 SAAT 23:55:47
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Türkiye'de antrenör olmak

Ülkemizdeki futbol sektörünün başta gelen aktörlerinden biri de antrenörlerimizdir. Çok az sayıda olanların dışında genellikle karın tokluğu denilecek rakamlara ve hatta bir çoğu asgari ücretin de altında çalışan emekçilerdir onlar.

Binlercesi de diplomaları olduğu halde geçimini sağlamak için başka sektörlerde,başka işlerde çalışırlar.Yine bir çoğu geçimlerini sağlayamayacak durumdadır.

Bunlar genellikle futbolu bırakmış, futboldan başka mesleği olmayan,eğitimini tamamlayamamış eski futbolculardır.Yani ülkenin en gözde sektörünün en önemli parçalarından biri olan bu kesimin önde ve medyatik olan mutlu azınlığın dışındaki bölümü tam bir hayat mücadelesi verir.

Üzülesi, utanılası bir durumdur aslında.Milyon  euroların havalarda uçuştuğu bu sektörün arka bahçesinin bu hali pek konuşulmaz.Zira futbolsever kesim öyle yönlendirilmiştir ki onlar hep ufka bakarlar.

Galibiyet,şampiyonluk tek hedeftir onlar için.Sevinecekleri 3-5 günü onca kayba tercih ederler.Bu kesim asla tatmin olmaz.Zaten kulüpler,yazılı,görsel basın ve sektörü sömürenler tarafından öyle olmaları istenir.İnanın bu kesim bu yazıyı da okumaz zira gerçekleri görmekten,duymaktan sıkılır.

İşte özetlemeye çalıştığım ortamdır futbol piyasası . Bu piyasada varlığını korumak,kendini geliştirmek,eğitmek,yenilikleri takip etmek zordur. O nedenlerde antrenör kardeşlerim,meslektaşlarım saygınlıklarını korumakta zorlanırlar.Bir kısmı, alt yapılarda ,futbol okullarında çalışanlar velilerin oyuncağı olurlar.

Bir kısmı geçim korkusuyla,meslektaşlarının,arkadaşlarının görevlerine göz diker,oraya gelebilmek için her türlü uygun olmayan yollara başvururlar.Ne acıdır böylesi durum.İyi karakterli insanları bile zaman içerisinde tasvip edilmeyen tipler haline getirebilir.

Bu piyasada eğitime,bilgiye,birikime saygı da yoktur yer de yoktur. Popülizm üzerinden organize olan sektör kendi istediği aktörleri yetiştirir ve piyasa sürer. Onlar da arkalarından gelecek kimseyi istemezler. Egolar öylesine şişiktir ki onlara takılan kral, imparator gibi yakıştırmaların gerçek olduğuna inanmışlardır. Kendilerinin makamlarını tembihlemişlerdi  onları geçebilecek insanları yanlarında bulundurmazlar.Yanlarındakiler onlara muhtaç olan, biat  etmiş insanlardır.Dolayısıyla bu kişiler kendilerini de geliştirmeyi düşünmezler.O nedendir ki ülkemiz futbolu yıllardır 20-30 antrenör etrafında şekilleniyor.

Bunların bir çoğu eski ünlü futbolculardır ve sektörün hassasiyetlerini,beklentilerini,bu sektörde var olmanın şartlarını iyi bilen ve kendilerini bu sektöre göre şekillendirmişlerdir. Uzun lafın kısası Futbol alemi  her türlü olumsuzluğun yaşandığı bir alandır. Bütün bu yazdığım olumsuzluklara rağmen bu bataklıkta temiz kalmayı başarabilmiş insanlarda var elbette ama güzel bir atasözümüz var “İstisnalar kaideyi bozmaz”

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA