Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 12:36:03
Advert
 

Nedir Bu Bitcoin? Kripto Paralar Güvenli mi?

Bitcoin rallisi yine başladı.

Yatırımcıların, yatırım yapmak isteyenlerin dikkatini çekti. Yaklaşık 2 ay önce 4-5 bin dolar bandında iken şimdi 10 bin dolar bandını aşan bitcoin sayesinde insanlar kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyor. Aklınızda “ kripto paralar güvenli mi, yatırım yapılır mı? “ soruları olduğunu biliyorum. Bu yazımda kripto paralara ve bitcoine değineceğim.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız veya sanal ortamada yaptığımız her işlemde yıllardır bu paraları kullanıyorduk aslında. Bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak paraları harcıyorduk ve bir bakıma bu paralar da kripto paralardı çünkü sadece sistemlerde rakamsal değişiklikler meydana geliyordu. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. Dünyadaki diğer para birimlerine nazaran bu kadar çok ilgi görmesinin ve sevilmesinin en temel nedeni ise organik bir yapıda olması. Yani herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor, henüz. Bu da, bu para biriminin daha güvenli olarak anılmasını sağlıyor.

Bitcoin Güvenli mi?

Kripto para, özellikle merkezi bir otorite ile yönetilemediği için temelinde güvenlidir diyebiliriz. Karşı karşıya oldukları en büyük risk ise fiziksel bilgisayarlarda yer alan madenleriniz yani kripto paralarınız, eğer sanal bir cüzdana aktarılmamışsa bu bilgisayarların çökmesi sonucu kaybolabilmesi. Bir başka tehdit ise hack'lenme. Milyar dolarları aşan işlem hacmi dolayısıyla kripto paralar çok fazla saldırı alabiliyor. Bu saldırılardan siz de zarar görebiliyorsunuz tabi ama bu risk hayatın her alanında karşılaştığımız riskler karşısında pek bir anlam ifade etmiyor bence. Kripto paraların güvenliğinin temeli ise "blockchain" adı verilen bir teknolojiye dayanıyor.

Yatırım Yapılır mı?

Paranızın nereye yatırılacağını seçmek, her fırsatta farklı getiri ve riskler sunan göz korkutucu bir görev olabilir. Bitcoin’in doğumundan bu yana, paralarını kripto para birimine koyan birçok yatırımcı var. Ancak, bu tür bir yatırım herkes için değildir ve bunun finansal ihtiyaçlarınız için doğru seçenek olup olmadığını dikkatlice düşünmeniz gerekir. Riskleri düşünün Herhangi bir yatırıma baktığınızda, riskleri ve risk iştahınızı göz önünde bulundurmalısınız. Düşük riskli kabul edilen bazı yatırımlar var, diğerleri ise yüksek riskli kabul ediliyor. Bitcoin aşırı oynaklık nedeniyle ikinci kategoriye giriyor. Bitcoin’e yatırım yapmak, bazı insanların bu piyasadan kazandığı önemli getirilerden dolayı çok cazip gelebilir. Bununla birlikte, yüksek risk toleransına sahip olmanız ve piyasada ve cüzdanınızla ne yapacağınızı bildiğinizden emin olmanız gerekecektir.

2019 yılındayız. Haziran ayında bitcoin 10 bin dolar seviyesini çoktan aştı. Ve 20 bin dolar seviyesine yani 2 yıl önce çıktığı seviyelere geri dönecek mi merak konusu ama güven tazeledi diyebiliriz. Bundan sonra piyasa takibi ile güzel kazançlar elde etmeniz mümkün olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Facebook yeni kripto parası LİBRA adlı parayı tanıttı. Bir çok kuruluş, büyük şirket bu oluşum içinde yer alıyor. Bu kadar büyük şirketler bu mecraya güveniyor yatırım yapıyorsa sizin çokta güvenliğini sorgulamanız gerekmez. Sadece tedbiri elden bırakmadan yatırımınızı yönetmeniz gerekiyor. Kripto paralar her ne kadar güvenli olsa da temel güvenlik önemleriniz almanız, yatırımınızı ona göre yapmanız gerekiyor.

Bitcoin veya kriptop paralar ile alakalı sorularınız için alpertunga.akkus@yandex.com bana ulaşabilirsiniz.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA