Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 11:16:39
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Günümüzdeki futbol

Bizim dönemimizde antrenman bilimi henüz gelişmemişti, emekleme dönemindeydi,özellikle Avrupa'da bu konuda çok önemli çalışmalar yapılıyordu. O dönemler bizden en az 20 yıl ilerdeydiler Derwall'in ülkemize gelmesi,yine rahmetli Yılmaz Yücetürk’ün  1985 yılından itibaren federasyonda “antrenör eğitimlerinden” sorumlu olmasıyla beraber Türkiye yavaş yavaş Avrupa ile arasındaki farkı kapamaya başladı.1985 yılında açılan ve 90 kişinin ki bunların içinde Şenol Güneş, Rasim Kara, Özer Yureri, Osman Arpacıoğlu, Şevki Şenlen,Ender Konca gibi futbolumuzun önde gelen insanları,ilimizden de Güvenç Kurtar ,Mahir Danabay ,Necip Öztaş  ve ben bu grubun içindeydik.

 

Gerçekten o zamana kadar yapılamamış yeterlikte ve düzeyde mükemmel bir kurs dönemi geçirdik.Hiç duymadığımız,görmediğimiz bilgiler edindik. Yine o güne kadar olmayan sürede bir süre eğitim gördük. Kurs iki aşamalıydı,ilk aşamada 7 günlük “Oyun Kuralları “ (hakemlik)” kursu görüp 3 maçta orta,6 maçta yan hakemlik yapıp geçer not alarak 30 günlük gerçek kursa gittik.Almanya'da o seviyedeki (C kursu) kurs içeriğinin aynısı,yine o ülkeden gelen Türk hocalar tarafından verildi.Takip eden yıllarda bu kaliteli kurslar devam etti,hatta 1990 yılındaki kurslar bizzat Derwall ve Piontek tarafından verildi. Bizde bu kurslara katılan şanslı insanlardandık.

 

Bu girişi neden yaptım? Türkiye'de futbol o dönemden sonra yavaş yavaş Avrupa'ya yaklaştı ve sonunda UEFA şampiyonluğu, Avrupa ve Dünya üçüncülüğü gibi süreklilik olmasa da önemli başarılar aldık. O dönemlerde futbolumuzu yön verenlerden ki bence en önemli insanlar Derwall ve Piontek’'dir. Avrupalı bakışları,bilgi ve donanımları,ciddiyetleri ile futbolumuza çok önemli hizmetler yaptılar. Sonraki yıllarda Popülizm rüzgarı öyle bir estirildi ki yıkmadığı doğru,yıkmadığı değer kalmadı,yayın gelirinin de umulmadık miktarlara çıkmasıyla da ortalık iyice karıştı ,bu büyük pastadan en çok pay alma kavgaları başladı.

 

Federasyonların basiretsiz,yanlı ve bilgiye,gelişime,eğitime önem vermeyen uygulamaları ile bu günlere geldik.Bu ortamda kimin gerçek kahraman,kimin sistemden beslenen çıkarcı olduğu birbirine karıştı. Geldiğimiz nokta da içler acısı  ,bir sürü kulübümüz kapanmış,kulüplerimizin neredeyse tamamı içinden çıkamadıkları  borç batağında,her maç sonrası futbolun konuşulmadığı sadece  hakem kararlarının konuşulduğu tartışma ortamları. Basının  reyting baskısıyla bu durumu körüklediği,taraftar profilinin tamamen sonuca endeksli  hale geldiği ve hala bunun farkına varılamadığı rezil bir durumdayız.

 

Hal böyleyken,futbolu nasıl konuşalım? ama konuşmak zorundayız, Dünya futbolu ile aramızdaki fark yeniden açılmaya başladı. Bugünkü futbol artık eskisi gibi değil. Atletik değerler yeteneğin önüne geçti, artık her futbolcu en az 12 km koşmak zorunda,düşünmek için 1 saniye bile zamanı yok,Fiziği üst düzeyde olmalı,artık 1,85 m’lik bekler,en az 1,90 lık forvet ve defans oyuncuları öne çıkıyor.

 

Topu daha hızlı hareket ettiren, rakip kaleye en kısa sürede giden,topsuz oyuncuların sürekli hareket halinde olduğu,her oyuncunun oyun içerisinde her görevi üstlenebildiği ,kalecilerin de aktif oyuna katıldığı takımların başarılı olduğu bir dönemdeyiz. Hal kısaca böyleyse, yapılacak birinci iş , Daha en fazla 7 yaşında itibaren ,yetenekli çocukların belli bir plan doğrultusunda seçimlerinin yapılması,eğitimlerinin de kısaca anlattığımız kriterlere uygun yapılması şarttır.Maalesef ülkemizde bunu gerçekleştirmek şu an için mümkün değildir. Zira futbol eğitiminin olmazsa olmaz şartları oluşturamamıştır.

 

Tabii bunu söylerken “ İstisnalar kaideyi bozmaz “” sözünü unutmayalım. Daha önceki yazılarımda TV deki konuşmalarımda sıklıkla bu konuları detaylandırdığım için burada tekrara gerek duymuyorum. Kamu kurumları ,özellikle de belediyeler, profesyonel transfer harcamaların takımların finanse edeceklerine,bu sektörün eğitim alanına yatırım yapmalı bu alanı maddi manevi desteklemelidir.Zaten bu konu da onların asli görevlerinden olmalıdır.Zira yönettikleri bölgedeki yetenekli gençlerin yeteneklerinin gelişmesine,onların ülkemizi temsil edecek düzeye gelmesine,Dünya'da başarılı olmasına yardımcı olmak hizmete talip oldukları görevlerdendir.

 

Ancak realite böyle değildir. Popilizm rüzgarı onları da belki de istemedikleri yönlere savurmakta.Kocaelispor’un ve Kocaeli’nin içinde bulunduğu durumda böyledir.Burada en fedakar kesim amatör futbola gönül,mesai ve kaynak veren kesimlerdir. Aslında toplumun sağlıklı spor yapmasına,kötülüklerden uzak durmasına,rehabilite edilmesine çok önemli katlıları vardır.Bütün bunları kısıtlı imkan ve kaynaklarla yaparlar. Popilizm onların alanına uğramadığı için şanslılardır aslında.Hizmet etmenin,üretmenin,gençleri kötülüklerden korumanın, sosyal sorumluluk almanın hazzını yaşarlar.Takdir edilesi camiadır amatör spor camiası. Bu camia ile profesyonel takımları bir araya getiremedikten,birlikte hareket etmelerini sağlayamadıktan sonra beklenen gelişmelerin olması, tesadüfler hariç imkansızdır.Bütün bu anlatmaya çalıştığımız belki de okuyana uzun gelecek,aslında çok çok kısaltılmış bu gerçekler ve tespitler bu gün Dünya'da futbolun geldiği noktaya ulaşmamızın önündeki bir kısım engellerdir.Bu durum ancak bir proje üzerinden İnsan ve maddi kaynakların  işin ehli olanlar tarafından tüm aktörlerin katılımıyla kullanılması ile mümkündür.

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA