Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 08:56:35
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Alaaddin Sarı’nın iki önemli yanı

O koltuk, ülkedeki en zor koltuklardan da biri… 

Öyle ki, Türk sendikal hayatının en güçlü karakterlerinden biri olan, kendine has özellikleriyle Lastik-İş Sendikası’nı kayyumdan alıp Türkiye’nin en iyi sendikalarından birisi haline getiren bir liderin koltuğu…
Bu yüzden, Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın çok zor bir görev yürüttüğünü görmek, bilmek gerek…
***
Neyse ki Sarı, Karacan’la çok uzun yıllar birlikte çalışmış olmanın, sendikacılığı çok iyi öğrenmiş olmanın avantajını yakalayarak kamuoyuna şu mesajı veriyor: 
“Karacan olmak yerine yönetimimle birlikte kendi tarzımızı – karakterimizi ortaya koyuyoruz.” 
Eğer Sarı tecrübeli olmasa, koltuğa oturur oturmaz bir “Karacan karakteri” yaratmak ister. 
Belki bu karakter bir süre gider.
Fakat orta ve uzun vadede tökezler. 
Çünkü temsilciler ve üyeler, liderinin “kendisi olmasını” ister. 
Ve çok net gördüğüm: 
Sarı, daha şimdiden “kendisi olmuş” bir lider… 
***
Sarı, daha genel kurul konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: 
“Bizim bulunduğumuz bu makam, sendikamız bir arada tutuma makamıdır. Bir arada olmamız gerekir. Seçimlerden sonra oluşabilecek olumsuz durumlara karşı hep birlikte tek yumruk olmamız gerekir. Eğer birlikte hareket etmezsek Lastik- İş Sendikası diye bir sendika kalmaz. Biz burada birlik ve beraberlik içinde olmazsak üzerimize geleceklerdir.”
Ve gördüğüm;
Bugün itibariyle bu birlikteliği sağlamış… 
Gazeteye genel yayın yönetmenliği görevimi kutlamak için geldiğinde, yönetim tarzıyla alakalı kurduğu birkaç cümle önemli:
“Yönetimle beraber mozaik bir anlayış ortaya çıkardık.” 
“Bizim için sadece siyah ve beyaz olmayacak. Gri çizgiye de hitap edeceğiz.”
Yani, yönetimi ve karakteri ölçüsünde “uzlaşmacı” bir yol izleyecek.
Nitekim sorduğumuz bazı sorulara karşılık, “Önce yönetimimle görüşmeliyim” demesi, ortak akıldan yana olan üslubunu da ortaya çıkardı.  
***
Kuşkusuz ki zor bir iş Lastik-İş Sendikası liderliği…
Nitekim sendikal sertliği, masaya yumruğu vurmayı da bir zorunluluk halini aldığı zamanlar da olacak… 
İşte orada Sarı, kendi tarzının oluşmasında büyük katkısı olduğunu düşündüğü Karacan’dan örnek veriyor:
“Abdullah Karacan’ın yanında yetiştik. Raconu da efendiliği de iyi biliriz.” 
***
İkisini harman edersem… 
İki tip bir tarz ortaya çıkıyor… 
Bir: İşçiye karşı uzlaşmacı…
İki: İşçinin hakları konusunda kararlı… 
Sarı, bu iki maddeyi hayata geçirecektir. 
***
Sarı ile ilgili bir başka konuya gelirsem… 
Fark ettim ki, dünyadaki gelişmeleri iyi analiz eden bir lider…
Örneğin…
Dünyadaki endüstriyel gelişmeler, insan yerine robotların tercih edildiği bazı fabrikalar, bu gidişin “işçiyi daha az önemli” haline getireceği gerçeği… Sarı, sadece kendisinin ve yönetiminin değil, işyerlerindeki temsilcilerinin, işyerlerindeki gönüllülerinin de geniş bir bilgi ağına sahip olmasını istiyor. 
Kısaca…
“Dünyadaki gelişmeleri izlemez ve bu gelişmelere ayak uydurmazsak geride kalırız” diyor. 
***
Lastik-İş’in açacağı okul meselesi…
“Bir okula gittim, eski tip araçların motorları üzerinde uğraşıyordu öğrenciler. Öğretmene dedim ki, ‘Neden hibrite geçmediniz? Bu öğrenciler mezun olduğunda böyle motorlar belki de olmayacak.’ Öğretmen haklı olarak müfredatın böyle olduğunu söyledi. Oysaki bizim açacağımız okulda öğrenciler yalnızca bugünü değil, geleceği de iyi yakalamalı…”
Bunları söyledi Sarı…    
***
Özetlersem…
Karacan’ın koltuğunda, Karacan’dan farklı bir karakter var. 
Ve fakat, Karacan’ın çıtasını daha da yukarılara taşıyacağına inancım tam.  

 

Küçükkaya’nın itirazı 

EKREM İmamoğlu’na oy veren kitlenin CHP seçmenine dönüşebilmesi için CHP’nin hem kendi aktörleriyle hem de dışarıdaki güçlü beyinlerle çalışma yapması gerektiğini ifade ederken, Adem Turgut’ın “CHP ANAP’laşmak zorundadır” ifadesini sütunlarıma taşımış, “Kütük gibi parti ilke ve programı varken… Ülkeyi kuran aydınlaşma felsefesinin siyasetteki temsilcisi olurken… Yolu, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu iken…  Deve dişi gibi örgütleri ve örgüt yöneticileri varken… ANAP’laşmak, kolay mı?” diyerek bunun imkansızlığından bahsetmiştim. 


CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, muhalefet olmayı bir yaşam tarzına dönüştürdüğünden, “Yazına katılmıyorum. CHP ANAP’laşamaz” dedi. “Ben de öyle yazdım. CHP ANAP’laşamaz” dememe izin vermenden anlattı: 
“ANAP’laşan CHP değil, tam tersin AK Parti’dir. AK Parti de ANAP gibi, ülke krizdeyken yönetime geldi. Onlar gibi birkaç eğilimi bünyelerinde topladılar. İlerleyen yıllarda ANAP’ta sadece liberaller ve muhafazakarlar kalırken, AK Parti’de ise muhafazakarlar kaldı. Her ikisi de ekonomi ve dış politikada büyük vaatlerde bulunurlarken, her ikisi de ülkeyi kriz ortamına getirdi. 


CHP ise geniş kitlelerden oy alsa da, ilkelerinden taviz vermedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu, ‘Ben Cumhuriyet projesiyim’ derken, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden her konuşmasında bahsetti. CHP ANAP’laşarak değil,  6 Ok’u özümseyerek, 6 Ok’u temel alarak iktidar olacaktır. Muhafazakar vatandaşlarımız, inançlara saygılı laikliğin onların inançlarını özgürce yaşamaları için var olduğunu bileceklerdir. Ülkücü kardeşlerimizi milliyetçilik ilkesinde hep beraber olduğumuzu göreceklerdir. Biz CHP olduğumuz sürece her kesimden oy alacağımız kesindir.”  
 
 

 
 

 
  

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA