Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 06.12.2019 SAAT 13:33:46
Advert
 

Artvin, Artvinliler ve Karbafed

Bilirsiniz! Memleketini seversen, orası dünyanın en güzel yeridir! Diye herkesin bildiği güzel bir söz vardır.

Bizler de iş, aş ve eğitim gerekçeleri ile memleketlerinden ayrılıp büyükşehirlere göçenlerden olduğumuz için, ne zaman hasreti burnumuzda tüten memleketlerimizden konu açılsa, aklımıza cennetten bir köşe gelir ve duygulanırız.

Taşını, toprağını, ağacını, çiçeğini, böceğini, havasını, suyunu anlatırken yere göğe sığdıramayız.

Elbette dünyada nice güzel yerler vardırama yine dememleketimizi dünyanın en güzel yeri ile bile kıyaslamak istemeyiz.

Çünkü; annemizin eli, babamızın alınteri, hatıralarımız, çocukluğumuz, arkadaşlarımız, umutlarımız vardır her karışında…

Allah için de cennet vatanımızın her bir köşesiayrı ayrı abartılmayı hak edecek kadar da,güzeldir hani.

****

Başkanlığını Mikail Kalyoncunun yaptığı Kocaeli Artvin ve Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu KARBAFED’in misafiri olarak gittiğimde anladım Artvinlilerin Artvin’i anlatırken abartmadıklarını!

Hatta mütevazilik yapıp eksik bile anlatmışlar diye düşündüm!

****

Erzurum üzerinden Yusufeli ilçesine girer girmez fark ettim karasal ilkimin bittiğini, kahverenginin yerini yeşil renge bıraktığını ve bu yeşillikte pay sahibi olan nehrin, meşhur Çoruh nehri olduğunu,

Her karışına hakim, tecrübeli ve misafirperver Yusufeli belediye başkanından öğrendimhalay ve horonun birlikte oynandığı, kemençe, akordeon, davul ve zurnanın birlikte çalındığı, neredeyse 4 farklı etnik kültürün bir arada uyum içerisinde yaşandığı Yusufeli ilçesinin, tıpkı Hasankeyf ve diğer antik kentler gibi baraj suları altında kalacağını.

Yeni yerleşim yerine taşınmadan “satırlarla ve makalelerle ifade edilemeyecek kadar güzel bu eşsiz Yusufeli coğrafyasını” görmek için belki de son birkaç senenin kaldığını!

****

Ve keşke gezi boyunca hep Yusufeli’nde kalsaydık duygusuyla ayrılıp koyulduk yola, Ardanuç’a oradan sırasıyla Artvin, Şavşat, Borçka, Murgul, Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa’ya…

Ve bu “keşke ayrılmasaydık” hissini, tüm ilçelerinden hatta en son dönüş yoluna geçerken Artvin’den ayrılırken de hissettiğimi belirtmek isterim.

****

Allah için gittiğimiz her ilçede çok güzel karşılandık, çok güzel misafir edildik, bölge hakkında bilgiler önemli aldık, vakti müsait olan ve o an orada bulunan yerel yöneticiler ve belediye başkanları tarafından…

Ancak konusuna çok hakim ve ilçesinin tanıtımını gerçekten önemsediği her halinden belli olanları daha bir hayranlıkla dinleyip önemli notlar aldık.

Yusufeli, Borçka, Artvin belediye başkanları ve sanki o topraklarda doğmuş ve büyümüş kadar Şavşat ile bütünleşmiş Kaymakam Musa Göktaş’tan.

****

Ardanuç’un cehennem deresi kanyonuna hayran hayran bakarak girdik Artvin’e, toprağın gayrı menkul değil menkul kıymet olduğu Artvin, tam bir kartpostal şehri gibiydi.

 

Her saniye fotoğraf çekmek yerine, gözlerimi kırpmadan hafızama kaydettim tüm doğal güzelliklerini, yamaçlara nasıl yapıldığını aklımın almadığı evleri ve dahi Artvin’in her yerinden gözüken 22 metre yüksekliğindeki Türkiye'nin en büyük ve en ihtişamlı Atatürk heykelini.

 

Rüya gibi geçen bir yolculuğun ardından Kafkasör yaylasına varıp yüzlerce yıllık boğa güreşlerini izlemeye koyulduk.

 

Rakibini süzerek güreş alanında kaslarını göstererek dolaşan, boynuzlarını yere sürterek hazır ve kararlı olduğunu gösteren, ayakları ile toprağı eşerek “rakibine” aklın varsa çek git dercesine tüm zekasını sergileyen boğaların, kendisine moral vetaktik veren sahibi ile sergilediği uyumu şaşkınlık ve hayranlıkla izledim.

 

Ve kazanan boğanın ve boğa sahiplerinin kazandıktan sonra yaptıkları kutlama ile kaybeden boğa ve boğa sahibine gösterdikleri saygı gerçekten izlemeye değer.

 

Şavşat’a girince kimseye belli etmedim küçük dilimi yuttuğumu, yeşilin koyu yeşil olduğu havası ve manzarası ile öldükten sonra muhtemelen cennete gidenlerin bir kısmının buraya geleceğini düşündüm efkar tepesinden o eşsiz doğal güzellikleri izlerken.

 

Borçka’nın Karagöl’ü, Macaheli, Murgul’un Delik kaya şelalesi enfes pidesi, Hopa’nın sahili, limanı ve ilçeye özel evleri ile…

 

Sarp sınır kapısında yer alan ülkemizin ticareti açısından önemli bir yeri olan Kemalpaşa ilçesinde misafir olduktan sonra anladım Artvin doğası, tarihi, yemekleri ve tabiat güzellikleri kadar insanı ile de tanınmayı hak eden bir şehir olduğunu.

 

 Her şey bir yana, gezi boyunca Gürcü’sünden, Ahıskalısına, Laz’ından, Hemşinlisine kadar ayrı ayrı güzelliklerini ve özelliklerini dinlediğim…

 

Karnım ağırıncaya kadar güldüğüm yöre fıkralarını eminolun ne kadar anlatsam eksik kalacaktır.

 

Sizlere ölmeden önce gezilmesi gereken 100 yerden birinin yapılması gereken 100 şeyden birinin Yusufeli’n den başlayarak karış karış tüm Artvin’i gezmek olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

 

Ve son olarak…

 

 Artvinli için siyaset ve partiler amaç değil araçtır, her şey Artvin ve Artvinli içindir, kim Artvin’e ve Artvinliye hizmet eder değer katarsa baş tacı ederiz diyen…

 

Tüm farklılıklarıyla bütünleştirip Artvin’ li lik vurgusu yapan, misafirperver, tüm enerji ve maddi imkanlarını seferber eden, Artvin’in bir turizm şehri olması için çaba harcayanArtvin gönüllüleri,

 

Kocaeli Artvin ve Batum Havalisi Dernekler Federasyonu başkanı Mikail Kalyoncu’ya, Kocaeli Yusufeli kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Ali Tokgöz’e, Kocaeli Artvin Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Musa Özcan’a, Başiskele Artvin Kültür ve dayanışma derneği başkanı Osman Özer, federasyonun basından sorumlu yöneticisi medya ve tanıtım başkanı kıymetli abim Selçuk Çelebiye ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cemal Kaplan’a ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

Hamdolsun Artvin’de geçirdiğim hiçbir günü zararda kapatmadım.

 

Ve kesinlikle en kısa zamanda ailem ile birlikte tekrar gideceğim.

 

Selam ve dua ile.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7678 TL 5.7447 TL
Euro
EURO
6.3949 TL 6.3694 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA