Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 05.12.2019 SAAT 21:13:08
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Vali Aksoy ve yeni devlet anlayışı

Yol, kavşak, viyadük, park, liman, hastane, okul, kısaca beton yapan devletten dev bir “sivil toplum kuruluşu” gibi davranan devlete dönüşmek hepimizin yararına…

Sorunlar öyle çok ki…

Sokaktaki çocuklar…

Uyuşturucu…

Kadına şiddet…

Vesaire…

Şimdi devlet, bu yakıcı sorunlara bir polis ya da savcı değil, bir psikolog titizliğinde yaklaşıyor önce…

Suç oluşmadan suçu önlemenin hayalinde…

Kanser memeye gelmeden tanıyı koyma hedefinde…

Kadın şiddet görmeden kadını kurtarma telaşında…

***

Vali Hüseyin Aksoy dün görevde bulunduğu 2 yılı anlatırken kulağımı verdiğim daha çok bunlar oldu.

Fizik elbette önemli…

Yani, yollar, kavşaklar, okullar…

Ama bir de ruh var.

İçini dolduranların içsel durumu…  

İşte Aksoy’un, bu yönde önemli çalışmalara imza attığını ifade edebilirim.

***

Ortaokulda – lisede başarısız ya da suça karışan öğrencilerin ortak özelliklerinin yüksek oranda devamsızlık olduğunu bizzat gördüm.

Gözden kaçan bir şeydir ama Valilik, devamsızlık oranını azaltmak için çok çaba harcamış.

Velilerle konuşulmuş, öğrencilerin okuldaki ortamına aidiyetinin güçlenmesi için çalışmalar yapılmış.

Vali Hüseyin Aksoy’un ifadesine göre, devamsızlık gün sayısında 3’e yakın iniş var.

***

Okur yazarlık için Kocaeli’de bir seferberlik başlatıldı.

Gelinen nokta:

Yüzde 99,98…

Yani, Kocaeli’de okuma yama bilmeyen neredeyse kalmamış.

***

Kocaeli’deki yeni güvenlik anlayışı ise bambaşka…

Artık polis vatandaşlarla toplantılar yapıyor, öğrencilere eğitimler veriyor, terörle ilgili bilgilendirmelerde bulunuyor, internet ve bilişimle ilgili vatandaşla birlikte çalışmalar yapıyor.

Örneğin “Gözün Arkada Kalmasın” projesi şu şekilde anlatılıyor:

“Yoksul, engelli, suça sürüklenme veya suç mağduru olma riski yüksek olan, aile içi şiddet mağduru, parçalanmış ailelerin çocukları, devlet koruması altında bulunan çocuklar ile şehit ve gazi çocuklarının sportif eğitimlerinin desteklenmesi, sunum-seminer etkinlikleri, il dışı gezi faaliyetleri, bilgilendirme-bilinçlendirme çalışmaları…”

“Geçmişin İzleri” projesi:

“Metruk binalarda alkol alan, uçucu, uyarıcı bağımlılık yapıcı madde kullanan, gayri ahlaki davranışlar sergilemek sureti ile problemli alan haline getiren, buraları mesken edinen kişileri bu yerlerden arındırmak maksadıyla metruk binaların tespiti, tespit edilen mekanların ilgili kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla yıkım işlemlerinin yaptırılarak kullanımını engelleyecek fiziki tedbirlerin aldırılması…”

“Korkma, Sinme, Şiddete Dur De” projesi:

“Jandarma personelinin kadına ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalığını ve bilgi seviyesini yükseltmek, kadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarını en aza indirmek, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Çocuk Koruma Kanunu’nun etkili bir biçimde uygulanması için Jandarma ve diğer ilgili kurumlar arasındaki karşılıklı işbirliğini güçlendirmek…”

***

Sosyal çalışmalar bu yeni “sivil toplum kuruluşu devlet” anlayışının en önmli göstergesi…

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi.”:

“Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ile ilimizdeki 15-69 yaş arası toplam 522.990 kadına eğitim verildi. Bu, oran, hedeflenen sayının yüzde 77’si…”

“Engelli Bilgi Bankası”:

“Engelli bireylerin engel nedenlerinin tespitinin yapılarak bu bireylere sunulan koruyucu-önleyici ve destekleyici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesini ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlamak…”

“Kadın İzlem Merkezi”:

“Sağlık Bakanlığı görüşü ile cinsel şiddete uğramış kadınların ikincil mağduriyetlerinin yaşanmadan adli sürecin tamamlanması ve tedavi sürecinin yürütülmesini sağlayan bir merkez…”

“Keşfedilmemiş Yetenekler Projesi”

“Proje kapsamında okullarımızdaki müzik, spor ve sanatsal etkinliklerinde yetenekli olan öğrenciler tespit edildi ve alanlarında gelişimleri sağlandı. Şimdiye kadar spor alanında 7.343, müzik alanında 4.115 ve sanat alanlarında 3.615 olmak üzere toplam 15.073 öğrenci belirlenerek özel eğitime alındı.”

***

Yazdıklarım, Kocaeli Valiliği’nin projelerinin bir bölümü…

Dediğim gibi:

Yol, kavşak, viyadük, park, liman, hastane, okul, kısaca beton yapan devletten dev bir “sivil toplum kuruluşu” gibi davranan devlete dönüşmek hepimizin yararına…

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7678 TL 5.7447 TL
Euro
EURO
6.3949 TL 6.3694 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA