Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 12:27:30
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Futboldaki kelime ve kavram kargaşaları

Futbolumuzun neresinden tutsak elimizde kalıyor.Yazılı,görsel,dijital basın,sosyal medya denilen kimin kim olduğu belirsiz mecrada kendini uzman zannedenlerin futbol ile ilgili yorumlarını dinlediğinizde hayretten şaşırıyorsunuz. Dizilişi taktik diye anlatanımı istersiniz,sürat ile çabukluğu aynı zanneden mi istersiniz,yeni yeni uydurulan “topun arkasına geçmek” v.b. kavramlarımı istersiniz.

 

Herkes anlamını bilmediği kelime ve kavramları bilmişcesine sıralayarak dinleyenlerin onu önemsemesini bekliyor. Bu beklenti, internet başından kalkmayan Türkçe kelime haznesi oldukça daralmış kelimelerin anlamlarını tam bilemeyen,okumaktan uzak sadece duyarak öğrenmeyi benimsemiş kolaycı kesim için geçerli olabilir.Ancak bu ülkede hala okuyan , araştıran,doğruların peşinde olan oldukça önemli bir kesim de var.Ne bildiği,ne kadar bildiği tartışılır isimlerin oluşturduğu azımsanmayacak kalabalık kulüp kararlarını dahi etkiliyor.Yazdığım bu profile bir çok kulübün bir çok yöneticisi de dahil. Her maç aslında üç aşamadan oluşur. Birincisi o maçın Stratejisidir.Yani hedeflenen sonuca varabilmek için yapılacak tüm uygulamaların planlanması bölümüdür.

 

İkinci aşaması ,bu uygulamaların kim ve/veya kimler tarafından,nasıl yapılacağının belirlenmesi bölümüdür ki biz buna TAKTİK diyoruz. Üçüncü ve son bölümü ise bu taktiksel uygulamaların yapılabilmesi için seçilen oyuncuların saha içindeki dağılımıdır ki biz buna da DİZİLİŞ diyoruz. Demek ki TAKTİK ve DİZİLİŞ çok ayrı şeylermiş 3-5-2,,4-4-2,,4-3-3 diziliştir. Bunu TAKTİK diye anlatan büyük büyük yorumcular, bu sektörden önemli paralar kazanıyorlar ve geniş kitleleri de etkiliyorlar.

 

Oysa yukarıda anlattığımız gibi hepsi farklı anlam taşıyan kavramlardır.Bu tipler önemli deneyim ve eğitimlerden geçmiş bir çok meslektaşımız antrenör arkadaşlarımızı da yerden yere vururlar. Cehalet diz boyu derler ya tam da böylesi bir durum yani. Yukarıda tarifler ışığında bir maç esnasında STRATEJİ, TAKTİK ve DİZİLİŞ değişiklikleri olabileceği de kesindir. Dolayısıyla kenarda bulunan antrenörlerin başarılısı, başarısızı bu değişiklikleri doğru yapmakla ortaya çıkar. Yani medyada öne çıkarılanlar değil bu değişiklikleri yapabilenler İYİ ANTRENÖRLERDİR.

 

Yıllardır yazılarımda ,yorumlarımda hep bunu vurgulamaya çalıştım. Kocaelispor'un geçtiğimiz sezondaki antrenörünü de bu anlamda eleştirmişimdir. Şampiyon olmaya kendi inanmadığı için Strateji,taktik ve diziliş konusunda sürekli hatalar yaptı bence şampiyon olunabilecek bir sezonda yarı finalde elendik. Aynı hataları DARICA'da da yapmıştı. Bence bu konuda ülkemizin en başarılı hocası Fatih TERİM'dir. Kendisini bir çok konuda eleştirmeme rağmen bu konuda benim için bir numaradır.Abdullah AVCI'nın bu konudaki eksiği Başakşehir'i iki defa şampiyonluktan etti. İnşaAllah demek istediğimi anlatabilmişimdir. Anlamak istemeyenlere lafım yok tabiî ki . Gelelim SÜRAT ile ÇABUKLUK farkına.

 

SÜRAT mesafe ile alakalı bir terimdir.Birim zamanda alınan mesafeyi ifade eder. ÇABUKLUK ise hareket ile ilgili bir terimdir ve birim zamanda yapılan hareket sayısını ifade eder. Yani bir oyuncu süratli olduğu halde çabuk olmayabilir veya tam tersi çabuk olduğu halde süratli olmayabilir. Futbol konuşurken ona ait sözcüklerin ve kavramların anlamlarını doğru bilmek önemlidir biraz dikkat lütfen.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA