Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 18:51:56
Advert
 

İş’te Kadın Olmak

Ben de evde oturup kurabiye ve çay yapabilirdim ama mesleğimi yapmayı seçtim.. Bu şekilde diğerlerinden çok daha erkenden toplumsal hayatta rol aldım.. Hillary Clinton
 
İş dünyasında birçok önemli pozisyon bir bir kadınların eline geçiyor.. Yöneticisi kadın olan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.. Dünyada durum daha iyiye giderken, Türkiye’deki oranlar pek iç açıcı değil..

Türkiye genelinde, birçok sektörde kadın çalışanların oranı yükselirken, yönetici pozisyonundaki kadın oranı yalnızca yüzde 16,7 ..

Kadın halinle tek başına mücadeleni verirken, bir de yöneticisin! Allah yardımcın olsun kadınım.. O koltuğa oturdun bir kere, sözünü dinletmek için epey bir uğraşacaksın..

Önce seni takmayacaklar.. Ta ki sen masaya yumruğunu vurana kadar..

Üzgünüm, oyunu kurallarına göre oynayacaksın bebeğim.. Merhametli ve adaletli olman senin için bir gurur kaynağı ama ekibin için suistimal sebebi..

Olsun, hayat tecrübelerin toplamı.. Baskıya her daim hazırlıklı olmalısın..

Üstelik bunu sadece patronların yapmayacak..“Kadın başına yapamazsın” en sık duyduğun cümle değil mi? Bu psikolojik baskı resmen.. Belki fiziksel olmayacak ama gözler ve sözlerle taciz edileceksin..

Psikolojik tacize maruz kalacaksın.. Evlenirken ya da anne olmaya hazırlanırken hep aynı korkuyu yaşayacaksın: Ya işten çıkarırlarsa? Evliysen “Zaten seyahat edemez!” önyargısıyla sana teklif bile etmeyecekleri projeler olacak..

Sabırlı olmak iş hayatında meziyetken öyle çok zorlayacaklar ki, sabır taşın ortadan çatlayacak.. Oje sürerken telefonla konuştuğunu, aynı anda yandaki arkadaşına talimat verdiğini ve göz ucuyla Instagram’dan stalk yaptığını gördükçe sana daha çok yüklenecekler..

Ama SÜPER KADIN olduğunu unutuyorlar şekerim.. Bir de yalakaların olacak, aman ha onların tuzağına düşme! “Sen harikasın, mükemmelsin” Bunun sana katkısı yok..

Gerektiğinde seni eleştirebilecek insanlara ihtiyacın var.. Ama bunların tam tersi şeyler de oluyor ve olmaya devam edecek! Bir kere kadın arkadaşlarına “Ben de yaparım” cesaretini vereceksin..

Ne kadar büyük bir haz değil mi? Kadının toplumdaki yeri için ne kadar kıymetli oturduğun koltuk bir bilsen? Yönetici olana kadar geçtiğin engelleri şimdi yaşadığın sıkıntılarla kıyaslayınca gülüyorsun değil mi? Seni öldürmeyen şey güçlendirir ya, şimdi daha güçlüsün! İşini keyifli yaptığın için keyifle çalışacağın ekip arkadaşların var.. Sıkıcı erkek yöneticiler ne yaptığını bırak anlamayıversin..

Performans oranlarını görünce nasılsa anlayacaklar.. Kadın eli değen her yer güzelleşir ya, güzelleştireceksin gittiğin bütün şirketleri.. Gücünü hisset ve harekete geç! “Kadın yönetici değil, yönetici” dediklerinde bitecek bu fırsat eşitsizliği..

Ve tuzun olacak bu çorbada.. Afiyet olsun kadınım.. Bu lezzet hepimizin..

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA