Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.08.2020 SAAT 10:14:34
Advert
Advert
 
Enes Şen

Hakkımı helal etmiyorum!

Malumunuz bugün Pazartesi…

Yani 15 Temmuz…

Bu tarih kimileri için ‘’tiyatro’’ kimileri için Milli Bir Destan günü…

Adına ne derseniz deyin neticede ülke için kritik günlerden biri…

Hain ‘’darbe’’ girişiminde yaşananlar ülke adına hiçbir değeri dikkate almamıza katkı sağlamadı.

Halen yaşananların gerçekliliği tartışılıyorsa burada bir problem vardır.

Diyelim ki toplumun bir kısmı gibi her şey ‘’tiyatro’’ her şey düzmece…

Sonuç değişir mi?

Öyle bile olsa 251 şehit ve 2193 gaziyi hiçe mi sayacağız?

Böylesine bir tablo karşısında takınılan tavrın net olması gerekmiyor mu?

Neyse gelelim konumuza…

15 Temmuz resmi olarak milli bir bayram…

Alınan kararla 15 Temmuz günü tatil edilen bir bayram…

Birçok milli bayramda olduğu gibi konserler ve programların düzenlenmesi normal bir durum..

Planlanan programlar çerçevesinde birçok ilde belediyeler tarafından konser planlamaları yapılıp vatandaşlara duyuruları yapıldı.

Bu noktada bir şey dikkatimi çekti ve bu hususu bu hafta sizlerle paylaşmak istedim.

Duyurusu yapılan konserlerde tuhaf bir durum gözlemledim. Konser için teklif yapılan isimler hep iktidara yakın ve birçok siyasi konuda olaylara AK Parti penceresinden bakan sanatçılar…

Eğer ‘’eşitlik’’ ve ‘’adalet’’ kavramına dolu dolu hissettiğimizi ve önem verildiğini söylüyorsak işler böyle yürümemelidir.

Bu noktada sanatçıların iktidar gibi düşünmüyor olmamalarının bir kusur olarak görülmemesi düşüncesindeyim.

Sadece farklı düşünceler besliyor olmaları sebebi ile bu tip günlerde iktidar belediyeleri tarafından düşünülmüyor olması hiç mi doğru bir yaklaşım değildir.

Herkesin herkes gibi düşünmek zorunda değildir.

Yani ‘’demokratik’’ sistem ile yönetilen ülkelerde böyle olur diye biliyorum.

İnsanların görüşlerine katılmıyor olsam da görüşüne saygı duyarım.

Her şey bir yana bu bir erdemdir.

Bunlarla birlikte bir sanatçıdan da toplumun inançlarına, toplumun değerlerine ve acılarına saygı duymalarını beklemek kadar doğal bir şey olamaz.

Sözünü ettiğim değerlere karşı bir ‘’saygılı kişilik’’ sergilemeyen kişilere de milletin vergileri ile para kazandırılmasını da tasvip etmek mümkün değil.

Öyle ki bir sanatçı ülkemizin en büyük baş belası olan terör örgütüne yönelik bir sevicilik ve yapılan operasyon sonrasında ülkesini ‘’terör devleti’’ olarak görüyor ve toplumda bu yönde bir algı oluşturma çabasında oluyorsa…

Biri çıkıp Gezi Parkı gibi amaçlanan tamamen ülkede ayaklanma ve toplumu birbirine kırdırmak için çaba harcanan bir olaya destek çıkıyorsa…

Bir sanatçı 15 Temmuz ‘’darbe’’girişimini ‘’şov’’ diye nitelendirip hain girişimini normalleştiriyorsa…

Bir sanatçı çıkıp sosyal medya üzerinden ülkenin Cumhurbaşkanı’na alenen hakaretler ve tehditler yağdırma rahatlığını ve cüretini göstermekten itina etmiyorsa…

İşte bende bu isimlere belediyeler tarafından 15 Temmuz gibi güzide bir gündeki organizasyon teklifi götürülmesini tasvip etmem.

Ve daha net ifade edeyim.

En azından şahsi adıma söylüyorum; benim vergilerim ile o sanatçıların konser ücretleri ödeneceği için hakkımı helal etmem!

Bu kadar yazdıklarımdan sonra makalenin içeriğini kavramışsınızdır.

Kültür Bakanlığı 15 Temmuz’un 3. yıl dönümünde Sıla isimli şahsa konser teklifinde bulunmuş…

Hani hep şu internet olsun sosyal medya olsun iyi yönlerini ve kötü yönlerini tartışıp  dururuz ya…

Bu kez özellikle siyaset alanında iyi bir olaya vesile oldu.

Allah’tan ki sosyal medya var.

Kültür Bakanlığı’nın bu akıl tutulmasına neden olan girişimi hemen sosyal medyada yankı buldu.

Sosyal medyadan atılan binlerce mesajın ardından Kültür Bakanlığı açıklama yaparak ‘’Sesinizi duyduk, programı revize edeceğiz’’dedi.

Yaşanan bu olay size de çok enteresan gelmiyor mu?

Toplumun böylesine önem verdiği bir günün yıl dönümünde Türkiye’yi ‘’terör devleti’’ olarak lanse eden kişinin kimsenin onaylamayacağını bildiği halde, sanatçının ‘’terör devleti’’ gördüğü ülkenin Kültür Bakanlığı tarafından kimsenin etkisi ve baskısı altında kalmadan konser teklifi alması normal bir durum mu?

Hani 31 Mart seçimlerinin ardından günlerce ve aylarca AK Parti’nin İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirleri kaybetmesini konuştuk ya…

Kimisi ekonomi dedi, kimisi gençlerin farklı isimlere şans verme isteği dedi kimisi de AK Parti’nin adaylarının gerektiği kadar çalışmaması ve karşısındaki adaydan daha silik görünmesi dedi…

Dediler de dediler…

Herkesin gözden kaçırdığı ana fikir bu 15 Temmuz organizasyonları kapsamında Kültür Bakanlığı’nın sergilediği tutum ile tokat gibi çarptı.

‘’AK Parti 31 Mart’ta neden kaybetti ve oy oranlarında kontrol edilemeyen düşüş yaşadı?’’ sorusuna en net cevap bu yaşanan elim olaydır.

AK Parti kuruluş sebebi olan ve 15 yıllık şaşalı dönemini yaşatan ilkelerinden tamamen uzaklaştığı için 31 Mart’taki hezimeti yaşamıştır.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Enes Şen yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA