Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 13:37:13
Advert
 

Dönüm Noktası: 15 Temmuz

Duygularını açıkça ifade etmeyen biri olarak 15 Temmuz ihanet girişiminin yıldönümünde bir şey itiraf etmeliyim: Bir yıl içinde çokça “ya başarsalardı ne olurdu” diye düşündüm.

Mısır zindanlarında idamlarını bekleyen İhvanlı binlerce insanı, onlarca üniversiteli genci ve “Nil aktıkça ülkemi özleyeceğim” diyen kardeşleri düşündüm. Belki de ara ara oturup konuştuğum güleç yüzlü ve imanlı onlarca gencin kalemini kıracak sözde hakimleri ile karanlık bir bulut gibi ülkenin üzerine çökeceklerdi.

“Baban nerde” ve “Annen nerde” sorularına “Cennette” cevabını veren, Halep’ten sürülürken babasının kucağında tir tir titreyen çıplak ayaklı Muhammed’i düşündüm. Çocuğum yoktu, ama ya ana baba ayrı milyonlarca kardeşimin çocuğuna ne olacaktı?

“Abimi Duma’da tankların karşımıza çıktığı ilk gösterilerde kaybettim. Annemi ve babamı dört senedir göremiyorum. Bir kız kardeşim vardı, benim teslim olmam için tutukladılar. Ona (kız kardeşime) ne oldu bilmiyorum” diyen Halid’i düşündüm. Eğer başarsalardı binlerce Halid olacaktı.

FETÖ girişiminde ilk sıraların adı açıklanmadı ama sanırım başımıza bir Esed getirilecek, 28 Şubat dönemi misli ile geri gelecekti. Sözde krallıklar ve darbecilerin altında ezilen Müslüman dünyadaki binlerce Rana, Ayşe, Halid, Muhammed ve Taha’ya binlerce Meryem, Ayşe, Ömer, Erol, Mustafa eklenecekti.

Alpaslan Cambaz’ı her gördüğümde küçük yaşta düştüğüm yetimliğim ve babası aklıma gelir, hakkını helal etsin. Hasan Hüseyin Halisdemir’i ne zaman ekranda görsem sağımı solumu yoklarım, sanki kocaman bir şey kopup gitmiş gibi, hakkını helal etsin. “Arkadaşlar biz de korkarsak herkes korkar. Ben dışarı çıkacağım” diyerek sokağa koşup şehit olan Mustafa Varank’ın kardeşi İlhan Varank aklıma ciltlerce kelimenin bir yudum cesaret yanında bir hiçe dönüştüğünü getirir, hakkını helal etsin.

Çok sevdiğim bir kardeşimin eşinin babası, bir diğerinin kardeşi, daha başkasının oğlu, birinin annesi, birinin hayat dayanağı, biriciği, yıllarının hayali, aşkı, yoldaşı, kimsesiz hissetmişlerin Allah’ın izni ile kimseleri olanlar. Yüzlerce yaşamak nedir anlatan emsal! Binlerce yaralı, binlerce iz! Yüzbinlerce adım, meydan okuyuş!

Milyonlarca insan, milyonlarca hayat! Adını anamadığım tüm şehitler ve yakınları hakkını helal etsin.

İhanete bulaşmamış herkes birbirine tüm bunlar için hakkını helal etsin.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA