Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 02:33:07
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Güneş, Babacan’ın partisine katılacak mı?

Hurşit Güneş, söze şöyle başladı:

“Kaydımı yeniden Kandıra’ya aldım.”

Şaşırdım.

“Kandıra’da değil miydi ki?”

“Hayır. İttifakta benim memleketim Kandıra’nın İYİ Parti’ye bırakılması gündeme gelince, elim CHP’den başka bir partiye gitmeyeceği için kaydımı İstanbul’a aldırmıştım.”

***

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı, eski Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş konuyu Ali Babacan’a işte böyle getirdi:

“Yahu, sırf CHP’ye oy vermek için kaydını memleketinden İstanbul’a aldıran birisi, başka bir partiye geçer mi? Benim için CHP bir siyasi partiden öte, bir tutku… Ben Turan Güneş’in oğluyum.”

***

Bilindiği gibi Prof. Dr. Güneş’in Babacan’la ilgili attığı bir tvitin ardından “Acaba Güneş Babacan’ın partisine mi geçecek?” şeklinde söylentiler ortaya çıkmıştı.

O tvit şöyleydi:

“ Ali Babacan’ın parti kuracağı söyleniyor. Liderlik serüvenini şimdiden kestirmek güç. Ancak Babacan muhafazakar cephenin son dönemde yetiştirdiği en nitelikli ve birikimli siyasetçisidir. Siyasette çıta yükselecek, birçok mevcut ve potansiyel lider artık zorlanacaktır.”

***

Bu tviti Güneş’e sordum.

Dedi ki:

“Türkiye’de CHP dışında yüzde 70’lik bir kesin var. Bu kesimde iyi siyasetçiler, güçlü lider potansiyeli olan isimler var. Bunları görmek, onlarla ilgili yorumlar yapmanın neresi abes? Ali Babacan, benim gibi Ankara Üniversitesi’nden mezun olmuştur ve benden 10 yaş küçüktür. ODTÜ’de 4.0 ortalama yapmıştır ve burada da okul birincisi olmuştur. ABD’nin en nitelikli üniversitelerinden birinde master yapmıştır. Yetenekli ve dürüst bir isimdir. Böyle bir siyasinin başarılı potansiyelinin olduğunu ifade etmenin neresi yanlış. Ben sadece onun Türk sağına nitelik getireceğine inanıyorum. Bu kadar! Çünkü ben CHP’liyim ve sosyal demokratım. Dahası, sosyal demokrasinin kitabını yazmışım. Arzu edenler kitaba ulaşabilir.”

***

Güneş, CHP dışında siyaset yapan isimlerden beğendiklerinin olduğunu ifade ederken, şöyle devam etti:

“Örneğin Lütfü Türkkan… İyi siyasetçidir, başarılıdır, değerlendirmeleri hoşuma gider. Kendisini takdir ederim. Fakat ülkücüdür. Benim onu başarılı bulmam, ülkücülüğe sıcak bakmam mıdır? Ya da onu gördüğümde sarılmam, ülkücü harekete verilmiş bir mesaj mıdır?”

“Oy bile vermediniz” diye lafa girdim.

“Evet, Türkkan’ın partisiyle ittifak yaptık ve ben memleketimde İYİ Parti olmasına rağmen oy vermedim.”

***

Yeniden Babacan’a gelirsek…

“Bir konuda kendisini eleştiriyorum” dedi Güneş ve ekledi:

“Türkiye’nin bugün yaşadığı ekonomik sıkıntıların temelinde Ali Babacan’ın ekonomiyi yönettiği AK Parti’nin ilk dönemleri de var. Çünkü Kemal Derviş tarafından ekonomi yapılandırılmışken, uluslararası destek arkasındayken, Babacan ve ekibi cari açığı düşürmeyi başaramadı. Dahası, arttı. Bugünkü ekonomik sıkıntının önemli bir sebebi, cari açık. Oysa o dönem önlem alınabilirdi.”

 

 

Ellibeş’in açıklaması

 

SİYASETÇİLER spontane konuşmayı severler…

Alırlar mikrofonu ellerine ve anlatırlar da anlatırlar.

Fakat bu konuşma sürecinde dertlerini ne kadar anlatabildikleri meçhuldür.

Çünkü onu dinleyen basın mensubu “dilediği kadar” olan bölümü gazetesine geçer. Kimi zaman siyasetçinin değil, kendisinin ilgisini çeken bölümleri ön plana çıkarır.

Sonra siyasetçi gazeteyi bir açar…

“Mesajı doğru verememişim” der…

 ***

15 Temmuz, hassas bir konu…

15 Temmuz törenlerinde CHP’lilerin programı terk etmesi de öyle…

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, bu konuyla ilgili meramını öyle anlattı ki, okuduğum açıklama, “Siyasiler sık sık bu şekilde açıklama yapmalı” dedirtti bana…

Yani, konuşmak yerine yazmak…

Ellibeş şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanımız 3 yıl sonra İstanbul Atatürk Havalimanındaki anma programında kimseyi yuhalatmamıştır. Canı pahasına o gece hain kalkışmaya direnen, kurşunların arasından çıkıp, kör uçuşla İstanbul’a inen, eli kanlı terör örgütüne karşı göğsünü siper ederek bu kalkışmanın bastırılmasında baş aktör olan Cumhurbaşkanımız, haklı olarak o geceden başlayarak bu kalkışmaya karşı halkımızın destansı direnişini sürekli küçümsemeye çalışanlara karşı gerçekleri ifade etmiştir.”

Devamını gazetelerden okumanızı öneriyorum.

 

 

Yeniden Refah Partisi’nin kalesi

 

MERHUM Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kocaeli’ye her gelişinde İzmit’i diğer ilçelerden ayırır ve şöyle derdi:

“İzmit, Milli Görüşün kalesi…”

Nitekim de öyleydi…

Liderliğini yaptığı Saadet Partisi, en zor günlerinde dahi İzmit’te hatırı sayılır oy alıyordu.

Şimdilerde Yeniden Refah Partisi’ni yakından takip ediyorum.

İzmit’te sessizler…

Fakat Gebze’de, mahallelere kadar teşkilatlanıyorlar.

İl Başkanı Mehmet Aras, haftanın birkaç günü Gebze’de…

Sanırım Yeniden Refah’ın kalesi Gebze olacak.

Bekleyip göreceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA