Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 22:13:47
Advert
 

Dedikodu üzerine

Büyük insanlar fikirleri, orta insanlar olayları, küçük insanlar diğer insanları konuşur. Peki ya dedikodusunu yaptığımız kişi o büyük insanlardan biriyse?

Herkes her şey hakkında konuşur, yorum yapar. Siz aklınızı, ruhunuzu düzeltmek istedikçe daha ileriye, daha iyiye götürmeye çalıştıkça, sizi olaylar ve insanlar dibe çeker ya da zaten dipteyseniz izin vermezler ki bir çıkasınız. İşte dedikodu da, diplerden biri…

Dedikodu yapmamak için uzak durduğum ve etkisini gördüğüm birkaç özel tutumu sizinle paylaşmak isterim. İlk adımınız etrafınızda dedikoducuları barındırmamak olsun. Neticede mutluluğunuz ve iyi olmanız etrafınızdaki insanlarla ilgili. Etrafınız dedikoducularla doluysa, kendinizi geliştiremezsiniz. Eğer dedikodusunu yaptığınız kişinin sizin veya başkasının dedikodusunu yaptığını duymuyorsanız, muhtemelen yapacak daha iyi işleri olduğu için… Şu sözü bir not kağıdına yazıp, görebileceğiniz yere yapıştırın; “Dedikodu akıllı insanların kulağına geldiğinde son bulur.” Tarafçı olmayın… Kankanız size başka bir kadın hakkında bir şey demiş… Tabi ki kankanız haklı… Değil işte… Dedikoducular taraf tutar. Bir fikre sıkı sıkı bağlanırlar ve gruplaşırlar. Yaptıklarına tepki alınca, “Buna nasıl cesaret eder?!” derler. Hayır ben yaşadım da, oradan biliyorum. Onun yerine duyduğunuz her şeye inanmaz ve dedikodulara kulak asmazsanız, sadece kendi görüşlerinizi savunursunuz. Ve bu alışkanlıklarınızdan olur. Güzel bir alışkanlık… Fikrinizi savunmayı öğretiyor size bu tutum…

 

Kim hakkında kim ne derse desin, konuşulan insan hakkında sizin görüşünüz olsun. Dedikodu sizi hiçbir yere götürmeyecek ve hiçbir şey öğrenemeyeceksiniz. Yargılayıcı olmayı öğrenmek dışında… Dedikodusunu yaptığınız kişi öyle değil… O yeni şeyler öğrenmekle meşgul… Ayrıca dedikodu yapmazsanız yalancı da olmazsınız. “Ay kızım Hatice de bi pırlanta var, kafam kadar!” Dedikoducular yalan söyler. Olayları olduğundan büyük ve önemli göstermek için abartırlar da abartırlar. Ama dedikodu yapmayan insanlar yalan söylemek yerine, insanlarla anlamlı şeyler konuşuyor. Yani ona ne Hatice’nin pırlantasından? Gerçi kaç karat olduğunu bilmek lazım tabi… Çevrenize güvenmeniz de lazım… Bu benim uygulayamadığım bir konu… Ben güvenmiyorum, ama siz güvenin… Dedikoducu insanların aklındaki “Acaba benim arkamdan da konuşuyor mu?” düşüncesi onları yer bitirir. Dedikodu yapmayan insanların böyle bir endişesi yok… Arkadaşlarının dedikodu için değil, onu sevdikleri için yanında olduğunu biliyor. Ofis ortamlarında dedikodu yapmakta büyük zevk verir mesela… “Bugün toplantı var ya, bir etek giymiş, kıpkırmızı, kıpkısa… Patronun yanından böyle efilefil geçiyor.. Sinsi!”

 

Ofis dedikoduları her iş yerinin zehri… İş arkadaşlarınızla dedikodu yapmaya devam ederken zehri de yayarsınız. Dedikodu yapmayan insanlar bu zehirden etkilenmez ve işlerine odaklanırlar. Neticede o etek Ulus Pazarında 20TL! Dedikodu yaptığınızda önyargılı olursunuz ve bu yüzden başkalarına kötü davranırsınız. Ayrıca dedikoducu insanlar asla saygı görmezler. Ve nasıl saygı göstereceklerini de bilmezler. Saygılı bir insan olduğunuzda insanların sizin hakkınızda iyi şeylerden başka söyleyecekleri bir şeyi kalmaz. Ben bunları çok sonra öğrendim, her şeyden sonra! Bir sürü olay, bir sürü insan beni maddi ve manevi üzdükten sonra öğrendim. Ve durumun içinden nasıl çıkmam gerektiğini yine acılar çekerek ve acılarımdan dersler alarak bu duyguları kendime kattığımda dünyamın, görüşümün, çevremin iyileştiğini fark ettim.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA