Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 09.08.2020 SAAT 00:02:28
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Hürriyet’in çifte standardı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 31 Mart yerel seçimlerinde kazanmak istediği tek yer İzmit’ti. 

Büyükşehir’de yarışa daha başlamadan havlu atmıştı. Nasıl olsa kazanamayız diyerek boş bıraktığı diğer ilçeler Başiskele, Dilovası, Kandıra ve Körfez olmuştu. 

İstediği tek yer, İzmit’ti. Üstelik bir önceki seçimde yeniden aktif siyasete dönmek isteyen Sefa Sirmen’in kaybetmesi, İzmit seçimini daha anlamlı hale getirmişti. 

Bu nedenledir ki, parti içindeki küskünlüklerin hepsi bir kenara bırakıldı, baltalar gömüldü. 

CHP’de son dönemde öne çıkan isim Fatma Kaplan Hürriyet’in etrafında güçbirliği yapıldı. 

Partinin yıllardır bir araya gelmeyen isimleri, yüz yüze bakmasa da ilk kez bir amaç etrafında toplanmıştı.

Ancak Hürriyet’in bu desteğin kıymetini pek bilmediğini düşünüyorum. Üstelik hem seçim döneminde, hem meclis aday listesini hazırlarken, hem de şimdi bu durumun değişmediğine inanıyorum.

Bunun en son örneğini geçen hafta yaşadık. Parti içi meseleler olduğundan üzerime vazife değil. 

Ama bir “İzmitli” olarak bu konuya dikkat çekmeden edemeyeceğim. 

Gördüğüm kadarıyla, herkes Hürriyet’in seçim kazanmasından etkilenmiş, bir hülyanın içinde kendinden geçmiş vaziyette. 

Belki bu arkadaşların da bazı gerçekleri görmelerini sağlarım. Nasıl olsa, şu ara alkışlayan, övgüde birbiriyle yarışan çok isim var. En azından ben bazı gerçeklere dikkat çekebilirim.

...

Hürriyet’in İzmit’te seçimi kazanmasında elbette İYİ Parti ile yapılan ortaklık da etkiliydi. 

Hürriyet, bir önceki genel seçimde CHP’den istifa edip, seçime girebilsin diye İYİ Parti’ye geçmek isteyen 15 milletvekilinden biriydi. 

Millet İttifakı’nın İzmit’teki temeli o tarihlerde atılmıştı. 

Bu birliktelik ne durumda, İzmit’teki temsilcileri arasında uyum gerçekten devam ediyor mu, tam bilemiyoruz. 

Ama Ramazan Bayramı’nda İYİ Partili gençlerden İbrahim Demirtaş’ın evinin önünde CHP Gençlik Kolları Başkanı tarafından saldırıya uğraması bu evliliğin pek iyi gitmediğinin işaretiydi.

Üstelik burada Hürriyet’in İYİ Partili gençlere daha yakın davranmasının, sözlerine daha çok önem vermesinin kıskançlık yarattığını ve kavganın asıl nedeninin bu olduğunu öne sürenler vardı.

Bana göre geçen hafta yaşanan olay da, Hürriyet’in iki parti temsilcileri arasında adalet sağlayamadığını, üstelik partisi dururken, ittifak ortağından yana çifte standart uyguladığını gösteriyordu.

Haksızlığa uğrayan isim, bugün üye sayısı binleri aşan ve ziyaret eden herkesin İzmit’le ilgili geçmişe yolculuk yaptığı, bu kente daha fazla sahip çıkarak, aidiyet duygularını pekiştirdiği “Biz İzmitiz” grubunu sosyal medyada kuran Hüseyin Erol’dur.

Hüseyin Erol, seçim döneminde Hürriyet’in yanındaki en önemli isimlerden biriydi. Kendisine çok yakındı. Üstelik parti içindeki kavgalı kesimlerin bir amaç etrafında birleşmesi için arabuluculuk yapacak kadar fedakarca çalışıyordu. 

Hürriyet, sosyal medyadaki bir paylaşımı nedeniyle Hüseyin Erol’u bir anda sildi.

Hüseyin Erol’un yaptığı paylaşımda bir kadını aşağılayan ifadeler yer almışı. Haklı olarak tepkiler geldi. Ama daha sonra öyle bir özür diledi ki, pekçok kişi kendi kendine “Acaba fazla mı haksızlık ettik?” dedi.

Buna rağmen Hüseyin Erol’a af çıkmadı. Deyim yerindeyse, kapının dışında bırakıldı.

Hürriyet’in bugün Başkan Yardımcılarından biri hem bu kente bağlılığı, hem de partideki çalışmaları nedeniyle Hüseyin Erol olabilirdi. Ama Hürriyet’in, bir prensip kararı aldığı düşünülerek Erol’un meclis listesine bile yazılmamasına kimse ses çıkarmadı.

Gelelim bugüne. 

Bildiğiniz gibi geçen hafta İzmit Belediyesi Meclis Üyelerinden Yaşar Kardaş da sosyal medyada kadınları aşağılayan bir paylaşım yaptı. Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sisteminin parçaları olarak “Rus kadınlarını” gösterdi. Sözüm ona, Türk erkeklerini uyararak montaja hazır olun mesajı verdi. Basitliğin dibiydi.

Milli duyguları rencide etmenin yanında kadınlara karşı da en büyük saygısızlıktı. 

Bakıyorum, Yaşar Kardaş’ın yaptığı paylaşım daha iğrenç olduğu halde siyasi bir bedel ödemesine gerek kalmadı.

Üstelik, Hüseyin Erol kadar samimi de olamadı. Özür dilerken bile sorumluluktan kaçıp, suçu yeğenine atarak, “Ben değil, o yaptı” dedi.

Yaşar Kardaş, hala meclis üyesi. İzmit Belediyesinin verdiği bilgiye göre resmen olmasa da, belediyede koordinatör olarak görevi devam ediyor. 

Bu kafayla, nasıl koordinatör olacak, neyi koordine edecek merak ediyoruz!

Seçim öncesi, Hüseyin Erol gibi bir ismi harcayan Başkan Hürriyet’in bu konuda hiç ağzını açmaması daha ilginç. 

O zaman ister istemez, Hüseyin Erol’un suçu neydi demekten insan kendini alamıyor.

Yaşar Kardaş’ı çok yakın tanımıyorum. Meclis salonunda tespih sallarken bir kez görmüştüm. 

Şimdi konu kadınlar olunca neler düşündüğünü de öğrendim!

Ama Hüseyin Erol’u uzun süredir takip ediyor ve biliyorum. 

Bu kentin en zarif, kibar isimlerinden biridir. Yaptığı hatanın sorumluluğunu taşıyacak kadar da özgüven sahibidir.

İzmit için faydalı şeyler yapabileceğinden eminim. 

Yaşar Kardaş’a tahammül ediliyorsa, Hüseyin Erol’un da hizmet için bir şansı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.

 

 

 

Zorluk derecesi yüksek maçları bırakalım

 

Kocaelispor’da uzun yıllar transfer yasağı açılsın diye bekledik.

Yeni başkan Hüseyin Üzülmez’in bu konuda artık sonuca çok yaklaştığını duyuyoruz. Yeni transferler, yeni oyuncular unuttuğumuz farklı tadları tekrar bize hatırlatacaktır. İhtiyaca göre, farklı başarılara imza atmış oyuncuları Yeşil-Siyahlı forma altında izleyeceğiz. 

Belki, keşfedilmemiş yeteneklerin bu sezon Kocaelispor armasıyla yıldızı parlayacak, keyif duyacağız.

Ama çoğu zaman oturmuş kadroyla lige başlamak, yeni bir ekiple başlamaktan daha kolay olmuştur. 

Yeni kadroda taşların yerine oturması, oyuncuların birbirini tanıması zaman alır. Bu nedenle tansferin erken tamamlanması, mümkün olduğunca fazla hazırlık maçı oynanması yeni ekip kuran takımlar için hayati önem taşır.

Kocaelispor, iki hazırlık maçı oynadı. Biri Süper Lig ekibi Beşiktaş, diğeri 2.Lig’in flaş ekibi Samsunspor. İki maçta 10 gol yedik, 1 gol atabildik. Skora bakarak bile her iki maçta topa rakiplerin hükmettiği açıkça görülüyor. 

Tabi, teknik ekip bu maçların mental ve fizik olarak faydalarını bizden daha iyi biliyor. Ama her iki maçta alınan sonuçların hem takım üzerinde baskı yarattığına, hem de taraftarın kredisini boşa harcadığına inanıyorum. 

Bakmayın siz, sonuç değil oyun önemli, iyi yoldayız gibi cümlelere. Üst üste farklı yenilgiler sokakta olumlu karşılık bulmuyor, endişe yaratıyor.

Bana göre zorluk derecesi yüksek hazırlık maçlarından vazgeçip, dişimize göre rakipler tercih etmemiz gerekiyor.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA