Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 14:22:46
Advert
 

Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

“Pazarlama, insanların ilgisini çekme yarışmasıdır.” Seth Godin

 

Dijital müşteri deneyiminin tanımını yapmak en önemli ilk adımdır. Müşteri kazanımını artırmak için, farklı kanallarından gelen müşteri etkileşimlerinden yararlanılması gerekir. Dolayısıyla müşterinin bir sonraki hamlesini öngörebilmek reklamverenin / firmanın hayatta kalabilmesi için şarttır. İleri Dijital Metrikler, müşteri davranışlarıyla ilgili yeni kazanım stratejileri oluşturması için gerekli önemli bir faktördür. Başkalarıyla farkımızı ortaya koymamızı sağlayan en önemli faktör, müşterilerimizi Dijital Pazarlama faaliyetlerimize ne şekilde kazandırabildiğimizdir.

 

 

Başlangıç noktamız, Dijital ortama yönelik sağlam bir Stratejik Pazarlama ve Satış Stratejisi olacaktır. Müşterilerimizin bir sonraki işlemleriyle ilgili “En İyi Tahmini,” yapabilmek için “aralıksız çalışan” bir pazarlama motorundan destek alabiliriz. Bunun sonucunda da, müşterinin bir sonraki eylemini en doğru şekilde tahmin edip öneriler getirebilmemiz mümkün olacaktır. Ancak bu, müşterinin karar yolculuğunu çok iyi anlayıp tüm etkileşimleri de ona özel hale getirebilmiş olmamız halinde mümkün olabilecektir. Bu da bizim nihai hedefimiz olmalıdır.

 

Dijital Pazarlamanın ön şartları nelerdir ve envanterimizde hangi araçlar bulunmalıdır?

 

Hepimizin de bildiği gibi yeni nesil müşteri kuşağı (Milennials), temel etkileşim aracı olarak büyük bir olasılıkla mobil cihazlarını kullanacaklardır. Dolayısıyla, müşteriye sorunsuz deneyim sağlayacak kanallar ne olursa olsun, pazar taleplerine cevap verecek yanıt odaklı tasarımlara ihtiyaç vardır. İşte dijital analitik de bu tür bir hizmeti sunacak ortamı oluşturmanın anahtarı olacaktır.

 

Belki de bir adım daha ileri gidip, dijitalleştirme işini sağlamlaştırmak için bulunduğumuz ortamdaki ürünleri/hizmetleri birer mobil uygulamaya (“App”) dönüştürmemiz gerekebilir. Ayrıca, (aynı şarkıyı her kanalın farklı şekilde söylediği) çok kanallı düzenden, (tüm kanalların aynı şarkıyı aynı şekilde söylediği ve birinin durması halinde diğerlerinin aynı yerden söylemeye devam edebileceği) tek kanallı düzene geçiş de sorunsuz deneyim sağlamanın bir parçasıdır.


Dijital Pazarlamanın en önemli yirmi ögesi şunlardır:

1. E-posta ve video pazarlama araçları

2. Gerek ücretli ve gerekse organik aramalarda arama motoru optimizasyonu (SEO)

3. Ücretli reklam kanallarına karşılık kazanılmış kanallara sahip olmak

4. Mobil pazarlama

5. İçerik pazarlama

6. Pazarlama otomasyonu

7. Dijital analitik (web, mobil, sosyal ve lokasyon bazlı)

8. Responsive Design ile hazırlanmış karşılama sayfaları

9. Düzenli şekilde müşteri geri bildirimi almak (müşteri dinleme)

10. Yeni ürünleri müşterilerle birlikte geliştirmek (ortak ürün geliştirme)

11. Tüm kanallarla gerçek zamanlı CRM entegrasyonu

12. Güçlü raporlama özellikleri

13. Kullanıcı deneyimi tasarımı

14. Dijital etki yönetimi

15. Açık ve net Call to Actions

16. İyi tasarlanmış pazarlama akış hattı (satış öncesi, satış, satış sonrası)

17. Her kanal için açık ve net görev ve sorumluluk tanımı

18. Ürün tasarım planları ve eylem haritası (hangi ürün nerede ve nasıl satılmalı)

19. Güncel içerikle trafiği artırmak

20. Optimize edilmiş conversion süreçleri

Yukarıda belirtilen ögeler aşağıdaki eylemlere monte edilebilirse — Dijital Pazarlama konusunda sihirli bir başarı formülü keşfettiniz demektir.

 

* Öneriler sunmak: Hemen her müşteri mantıklı önerileri sever. Örneğin Amazon’un “bu ürünü satın alan bunları da satın aldı” yaklaşımını düşünün. Burada da aynı şekilde firmanıza bu görüşü uygun pozisyonda etki etmeniz önemli.

 

* Sosyal medya stratejinizin olması: Dijital dönüşüm toplumda iki tür insan yarattı: Dijital Yerliler (Digital Natives) ve Dijital Göçmenler (Digital Immigrants). Bu konu özellikle sosyal medya artık bizimle beraber yatıyor bizimle beraber kalkıyor. Bu konu 2-3 cümleyle açıklanacak kadar kısa olmasa da firma kimliğinize pozitiflik katacağı gibi negatiflikte katabilir. Sadece görsel paylaşıp dönüş alacağınız bir oluşum değil sosyal medya.

 

* Arama Analizi Yapmak: Arama motorlarının verdiği hem iç hem de dış arama sonuçlarını analiz etmeniz istenir. Bu bulgular size birçok şey hakkında çok şey söyleyebilir. Örneğin, Google’a “deha” yazıp arayın ve bakın bakalım kaç Albert Einstein resmi çıkacak sonuçlar arasında.

 

Pazarlamacıların müşterilere daha fazla değeri, olabildiğince net ve hızlı bir şekilde iletebilmeyi bilmeli. Tabii burada değerin ne olduğu, müşterinin kim olduğu, müşteri beklentilerinin marka vaadleriyle nasıl buluşturulacağı gibi birçok soru beliriveriyor zihinlerde. İyi sorular, iyi cevapları, iyi cevaplarsa, yüksek hedefleri yaklaştırır. Bu yüzden ezberlenmiş cevaplara değil, düşünülmüş sorulara ihtiyacımız olduğuna yürekten inanıyorum.

 

İyi bir dijital pazarlamanın felsefesinde gerçekten iyi soruları sormanız gerekiyor.

- Müşteriye ne sunacağım?

- Hangi kanalları kullanmam lazım? 

- Ölçümlemeyi hangi metriklerle yapacağım? etc.

 

Dijital Pazarlamanın, sadece pazarlama ekibi tarafından yürütülecek bir görev olmadığını tekrar hatırlatmak isterim. Ayrıca, bazı araştırmalara göre kurumsal web sitesi dönüşüm oranı standartlarının yaklaşık yüzde 10 düzeyinde olduğu unutulmamalıdır. Bu da başka endüstrilerdekinden çok daha yüksek bir orandır. Bu potansiyel iyi değerlendirilebilirse firmanıza / kuruluşunuza büyük katkısı olması kaçınılmaz olacaktır. 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA