Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 22:50:27
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Teknik adamlığa soyunan gazeteci ve yorumcular

 Lig maçlarının olmadığı bu dönemlerde medya mecburen daha çok transfer haberleriyle dolu oluyor. Haliyle takımların gerçekleşmiş ve/veya muhtemel transferleri tartışılıyor. Şu an çalışmayan yorumcu olarak programa katılan teknik adamların oyuncu, takım kurgusu, oyun şekli v.b. teknik konulardaki yorumları meslek gereği anlaşılabilir. Ama bir de mesleği sadece gazetecilik olmuş, çim halı maçlarından başka futbol oynamamış, futbolu internet oyunlarındaki gibi zanneden geniş bir gazeteci kitlesi var ki sormayın. Aman Allah'ım ne yorumlar ne yorumlar. Sanırsınız ki bu işte prof derecesinde eğitimli. Hep söylerim bizim ülkede; Hiç eğitimimiz, donanımımız, birikimimiz olmasa da üç konuda “Bana göre” diye başlayan cümlelerle başlayan uzman vari saptamalar yapar ve hatta bunların doğruluğu konusunda da ısrarcı oluruz. Bunlardan biri siyaset, diğeri din ve sonuncusu da futboldur. Bu üç konuda konuşmaya ve daha da kötüsü fikrimizi dayatmaya bayılıyoruz.

 İşte bu had bilmezliğimizin yazılı, görsel ve dijital medyada birçok temsilcisi var. Takımlara oyuncu alıyorlar, satıyorlar, oyuncu değiştiriyorlar, teknik adamın bilmediğini biliyorlar. Bir de bunların tamamen fanatik taraftarlık üzerinden program izleyen sosyal medya isimli ne idüğü bilinmeyen önemli bir kitlesi var. Onlar da futbolcu, teknik adam beğenmiyor ve hatta hakaret ediyorlar. Koskoca takımların , sözde koskoca başkan ve yöneticileri bu popülist ortamdan kendilerini tatmin edecek övgüleri alabilmek için yapmadıkları saçmalık kalmıyor.Oysa hepsinin kulüpleri batmış,işin kötüsü bu batışta çoğunun suçu var.Ama biz şampiyonluğun her şeyi unutturduğu toplumuz, şampiyon ol gerisi teferruat diyen geniş bir topluluk var.Böyle diye diye futbolumuzun geldiği durum ortada.

Neyse biz yazı başlığımıza dönelim. Gazete okumakla gazeteci, televizyon seyretmekle televizyoncu, hastaneye çok gitmekle doktor v.b. olunmayacağı gibi, maç seyretmekle, dijital ortamda futbol oyunu oynamakla da teknik adam olunmaz. Lütfen biraz saygı. Yıllarını futbola vermiş, bu konuda eğitim almış, bir sürü takım çalıştırarak pratik yapmış, saha kenarında takımın tüm sorumluluğunu üstlenmiş bu insanlara hadi olmadı bu mesleğe saygı gösterin. Sizin söylemlerinizi, yazılarınızı, yorumlarınızı uzman görüşü gibi algılayan geniş bir fanatik taraftar kitlesi var. Sizlerde bunu bilerek onların gönlünü okşayacak yorumlarla reyting yapabilirsiniz ki yapıyorsunuz. Bir de madalyonun öbür yüzüne bakın, futbolumuzun bu hale gelişindeki size ait kusurları, haksız yazı ve yorumlarla yücelttiğiniz veya yerin dibine batırdığınız insanları bir düşünün. Eminim birçok konuda rahatsızlık duyacaksınız. Siz haberliciğinize, asıl göreviniz olan toplumun doğru haber alması işinize geri dönün. Bırakın futbolu bu konuda yeterli eğitimi ve birikimi olan insanlar konuşsun.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA