Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 23:31:58
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Tahir Hoca neler söyledi?

BİRİ Kerpe, diğeri Kumcağız’da… Birinde on, diğerinde on iki bungalov… Yeşillikler içinde, ağaçların arasında, öyle ki, kentte hava otuz dereceyi geçerken orada tatlı bir serinlik var…

İkisi de kocaman bir tatil köyü havasında…

Bu dev sosyal tesislerden Kerpe’de olan tamamlanmış; daha önce Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan personelin kullanımına açıkmış… Kumcağız’da olan ise bitmek üzere…  

Bu tesisler Büyükşehir Belediyesi personeli için yapılmış ama Doç. Dr. Tahir Büyükakın Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra radikal bir karara imza atılmış…

O köyler artık LYS’de tam puan alan öğrencilerin…

Sanatta, sporda başarı sağlayan öğrencilerin…

İşte önceki gün, LYS’de tam puan alan öğrenciler aileleriyle birlikte orada konaklarken, Başkan Büyükakın da biz gazetecilerle o kamplarda bir araya geldi.

Öğrencilere ve ailelere yönelik yaptığı konuşmada, her öğrencinin bir enstrüman çalması gerektiğini, her öğrencinin bir spor dalıyla ilişkili olması gerektiğini ifade ederken, “Sınavlarda başarılı olmak yetmez. İnsan için önemli olan iyilik” dedi. Ve de, “Büyükşehir her zaman yanınızda olacak” vurgusu yaptı.

 

TÜPRAŞ’TAKİ SÜREÇ NEDENİYLE ÇOK MUTLU

 

O harikulade kampta, o harikulade geçen zamanda, gazeteciler ve Büyükakın yan yana olunca söz tahmin ettiğiniz güncel konulara geldi.

TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünü taşıma kararının ardından kentte yaşanan gelişmeler Büyükakın’ı çok memnun etmiş…

Ve bu memnuniyet, yüzüne de yansımış…

Büyükakın, kentin medyasından siyasi partilerine, sivil toplum kuruluşlarından meslek odalarına kadar her kesimin tek vücut olduğunu ifade etti. Ekledi:

“Bu kenetlenmişlik nedeniyle konuşmak için birkaç gün bekledim. Çünkü Kocaeli’de süreci tüm unsurlarıyla kent yönetiyordu. Ve öyle iyi yönetiyordu ki, süreç çok olumlu gitti.”

Büyükakın, bir kurumun nereye vergi vereceği konusunda Maliye Bakanlığı’nın a yetkisinin oluğunu ifade ederek, “TÜPRAŞ vergisini Kocaeli’de yatırmaya devam edecek” dedi.

***

Ve tabii ki gündemin önemli konularından biri, dün hayata geçen ekmek zammı…

Bilindiği gibi bu zammın ardından daha önce 1 liraya satılması beklenen halk ekmek fiyatının da artması bekleniyor.

Çünkü halk ekmeğin 1 lira olması yönünde karar alınırken, ekmek 1 lira 25 kuruştu. Şimdi ise gramajıyla beraber fiyatı da arttı.

Büyükakın, “Bu durumda halk ekmek de pahalıya satılacak mı?” şeklinde soruyu şöyle yanıtladı:

“Biz yapacağımız işlerde esnafın zarar görmesini istemiyoruz. Bu sebeple halk ekmeği fırıncılar yapsın fırıncılar satsın dedik. Bundan dolayı da bir protokol görüşmesi yapıldı. Belediye fırıncılık yapmasın istedik. Ama net bir şekilde söylüyorum. Halk ekmek konusunda bizle yol yürümek isteyenle yol yürürüz. Bizle yol yürümek istemeyen olursa biz kendi programımızı hazırlarız. Bu konuda biz tamamen vatandaştan yanayız.”

Yani özeti şu:

“Gerekirse biz ekmek üretir ve 1 liraya satarız.”  

 

 

ÇÖP TESİSİNDE YER BU AY NETLEŞECEK

 

Bilindiği gibi çöp bertaraf tesisi Kocaeli için olmazsa olmaz.

Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken bu tesisle ilgili önemli adımlar atılmıştı.

Fakat o Vali olunda çöp bertaraf tesisi bertaraf oldu.

Şimdi yeniden gündemde ve ön çalışmayı Akademik Odalar yapıyor. Bu Akademik Odaların içinde TMMOB, TTB, KYÖD gibi önemli kuruluşlar var.

Tahir Hoca, “15 Ağustos’ta yapacakları çalışmayı bize sunacaklar. Biz de alternatifleri inceleyeceğiz ve ay sonuna doğru bunu kamuoyu ile paylaşıp bir karar vereceğiz” dedi.

 

PERŞEMBE PAZARI’NDA  KARARI HALK VERECEK

 

Ve bir başka önemli konu…

Perşembe Pazarı alanının ne olacağı ve fuarın ne zaman millet bahçesi haline geleceği…

Büyükakın, bunların tamamında karar vericini halk olacağını söyledi.

Örneğin Perşembe Pazarı konusu:

“Buranın meydan olarak kalmasını isterim. Tabii ki boş bir meydana insanlar gelmez. Cazibe merkezi olması gerekiyor. Bu alanla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ortaya birkaç proje çıkacak ve bu projeleri halka soracağız. Sonra da çalışmalara başlayacağız.”

Fuar alanı:

“Fuar alanı bilindiği gibi millet bahçesi olacak. Fuarla ilgili de fizibilite ve proje çalışmaları sürüyor. Ortaya çıkan çalışmaları kamuoyu ile paylaşacağız.”

 

TRAMVAY GÜZERHAGI HENÜZ NET DEĞİL

 

Ve yine önemli konulardan…

Tramvay ve teleferik:

“Tramvay ile ilgili çalışma devam ediyor. Hedef Symbol bölgesi, Kocaeli Adliyesi ve Yeni Kocaeli Stadyumu’na ulaşmak. İki alternatif var karar vermedik. Alternatifin birinde ağaçlarla ilgili bir bölüm var. Ancak halka sormadan hiçbir şey yapmayacağız. Halk istemezse de yapmayız. Derince’ye tramvay götürmek planlarımız içinde yok çünkü o güzergahta metro planlamamız var.

Kartepe’ye teleferik turistik ihtiyaçtan doğru yapılabilir. Ama toplu taşıma aracı olarak düşünülmesi yanlış. İzmit için ancak sahil güzelliklerinin görülebileceği bir güzergahta ve yatırımcı bulunması şartıyla yapılabilir. Kartepe’deki teleferik sürecini dışarıdan izliyorum ama oraya teleferiğin yapılması gerektiğini de düşünüyorum.”

 

TURİZM MASTER PLANI GELİYOR

 

Büyükakın, turizm master planı meselesini çok önemsiyor. Konuyu şöyle anlattı:

“Kocaeli’de turizm meselesi çok dağınık. Ama turist çekeceğiz diye de plansız programsız bir şey yapmayacağız. Örneğin Kandıra turizmi için sadece duble yolun yapılması yetmez. Ne kadar turisti hangi amaçlar doğrultusunda getirebileceğimizi ölçmemiz lazım. Tüm kentin turizm envanterini nasıl birleştirebiliriz bakacağız. Bir turizm çalıştayı yapıp bir master plan oluşturacağız. Yapmış olmak için değil doğru ölçekte yapılan bir turizm planlayacağız.”

 

DOĞALLIK VE GERÇEKLİK

 

Ve son bir not:

Siyasetin insanlara plastik bir yüz yerleştirdiğine çok şahit oldum…

Yani, bir yapaylaşma evresi geçirtebiliyor insana…

Bu yapaylaşmanın ardından siyasetçiye beyni şu tip komutlar veriyor:

“Şimdi gülmen gerek…”

“Şimdi hüzünlü dur…”

“Şimdi konuş…”

Siyaset kimi zaman insanları robotlaştırıyor.

Tahir Büyükakın mı?

Gerçek bir insan…

Doğallığı, gerçekliği çevresine hissettiriyor.

Ve bu doğallık ve gerçeklik ile, çevresindekilerin güvenini kazanıyor.

Bense Kocaeli’nin bu nedenle şanslı olduğunu düşünüyorum.

 

  

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9601 TL 5.9363 TL
Euro
EURO
6.5587 TL 6.5325 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA