Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 08.08.2020 SAAT 00:31:30
Advert
 

Lokmacılarda Yaprak Dökümü Başladı

Üniversite döneminde Kadıköy’de meşhur köşesinde gittiğimiz lokmacı o zamanlar nezihti,

Bu kadar kalabalık değildi derken yıllar sonra çiğ köftecilerden sonra lokmacılar meşhur olmaya başladı. Adım başı bir lokmacı sloganıyla her noktada lokmacı görmemiz mümkün. Lakin, İzmirliler iyi bilir lokmaya İzmir’de para verilmiyor. Bedavaya dağıtıyorlar genelde.

 

Anlam veremediğim efsane çılgınlık olan lokmacılar dükkan kapamaya başladı. Dünyanın en kötü tatlılarından birini ( bana göre, seven elbette olabilir. )  yani düz hamuru çikolataya bulayıp 20 liraya satmaya çalışmak ve yeni trendin bu olması artık bu trend olayını iyice ele ayağa düştüğünün bir kanıtı.

Loqma, lokmata, lokmacho isimlere bakın. Daha kaç çeşit lokma ismi türeyecek? Ve türetilecek?  Bir de bu tatlıya 20 lira verip fotoğrafını videolarını çeken yurdum insanlarını anmadan geçmeyelim.

 

Türk insanının hastalığı trendin arkasından koşmak. Oluşan trendde marka yapmayı veya farklılaşmayı değil o popülerlikten nemalanmayı hedeflerler. Sonucu da maalesef hüsran olur.

 

Hızla parlayan lokma sektörü ile ilgili analizimi birçok yakın arkadaşım zaten biliyor. Lakin sizle de paylaşmak isterim.

 

1. İlk açan firmada oluşan kuyruklar zaten başlı başına bir pazarlamaydı. 


a. Siz kuyruk oluşturmazsanız ilgi çekemezsiniz, rağbet gören algılanamazsınız, kıtlık psikolojisi oluşturamazsınız.

 

2. Tüketicilerin düşünceleri analiz edilmeden sektöre giriliyor.


a. Sırada bekleyen tüketicilerin ilk denemesi mi? Yoksa düzenli tüketimleri mi? Yani moda mı ihtiyaç mı?


b. Tüketiciler bu ürünün muadillerini/ikamelerini sürekli tüketiyorlar mı? Yani çiğköfte gibi trend olurken çiğköfte gerekirse bir kişinin 4-5 TL’lik öğünü olup karın doyurabilirken, lokmanın tüketim ihtiyacındaki konumu ne?

 

3. Karlılık, rekabet ve uygulama kolaylığı nedir?


a. Karlılığın yüksek olması ve yatırım maliyetinin düşüklüğü oldukça cazip kriterlerdir. Ancak bu sebeple rekabet kolay artıp, fiyat odaklı rekabete döner mi?


b. Türk halkının tamamının bir girişimci profili olduğunu düşünecek olursak. Tüketirken dahi içinde bu var dışında bu var şunu da eklemiş en fazla maliyeti şu cümlesini yaptıktan sonra çok karlı bir iş olması sebebiyle tüketici olarak fırsat elde edememesi ilgisini düşürür mü? Bu sorgulamanın önüne geçebilmek için markalaşabilmek bu kadar hızlı rakip artışında ne kadar mümkün?

Özetle, ihtiyaç olmayan, fırsat sunmayan, markalaşmayan, deneyim odaklı bir moda olan ve denendiğinde cazibesini kaybeden bir iş modelinin uzun soluklu olmayacağı aşikardır.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA