Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 24.09.2020 SAAT 17:43:42
Advert
 
Burçin SAĞLAM AYSU

SANA NE?

 


“Sana ne?”

Gerçekten çok keyiflidir bu kelimeyi söylemek.

“Sana ne?”

Hatta şimdi bir es verin ve içinizden tekrarlayın bunu; SANA NE?

Nereye gitmişim, ne yemişim, ne giymişim, kiminle oturup kiminle kalkmışım… Bu içinde soğuk yargıların ve yobazlığın yer aldığı soruların sonu asla gelmez/gelmeyecek de.
Can sıkar… Çünkü bize bu soruyu soranlar isterler ki onlar gibi yaşayalım, onlar istemiyor diye gülmeyelim, onlara yasak konduğu için bizler de bir karşı cinsle oturup şiirden toplumdan işimizden gücümüzden söz etmeyelim.

Neden?

Çünkü onlar istemiyor.

Neden?

Çünkü onlar bu konularda cahil.

Cahillikten kastım bir öğrenim görüp görmemesi değil. Onların ruhu cahil. Yani insana dair her şeyden; iyiden, güzelden yahut bir gülüşten uzaklar.

İki insanın sıcacık sarılmasına yabaniler.

Onlar ki ah onlar…
Hep bir sansür peşindeler!

Sadece televizyon ve diğer alanlarda mı sansür var? Hayır.

Yukarıdaki yazdıklarım bizim hayatımıza uygulanan bir sansür değil mi?

Sonuçta sansür kavramında önceden denetlenme ve onay görme durumu var.
Herkes herkesin hayatında bir söz sahibi olma derdinde. Bir bakın kendinize. Daha doğar doğmaz sansürle başlamıyor muyuz hayatımıza?

Hele bir de XY yerine XX iseniz vay halinize.
(Cinsiyet kromozomları X ve Y kromozomlarıdır. Eğer sperm hücresi Y kromozomu içeriyorsa sonucu erkektir yani XY. Eğer X kromozomu içeriyorsa sonucu dişidir yani XX)

Hangi dine-kültüre-yöreye-coğrafyaya-dile-ırka-renge sahip olursanız olun bunların hiçbiri umurumda değil. Çünkü değişmeyen tek şey var o da kadın olmak.
Çevremizdeki insanların bizim üzerimizde söz söyleme hakkını kendilerinde görmesi ne kadar komik ve acınası.
Benim kiminle oturağıma kendi hür irademle karar vermek yerine başkalarının onayına muhtaç olmak!
Yazık.

Eğer bir tramvayda eşinizle birlikte yolculuk ediyor ve keyfiniz de olabildiğince güzelse illa bunu katledecek insanlar çıkar ortaya. Bu toplumda sokakta bir koca eşini acımasızca dövse, sövse, öldürse kimse dönüp de bakmaz. Ama eşini sarsa sarmalasa öpse sarılsa o zaman vay halimize. Kadının ölümünü sessizce izleyen toplum, o anda birden namus bekçisi kesilir. Benim sevdiğim erkeği öpmemse onun ahlak derdi oluverir. Kızar öfkelenir hatta bakışları ve sözleriyle sizi taciz eder.

Anlamaz bilmez hissetmez o sevgiyi. Çünkü onun içi katran karası kadar kara ve pis…

Bir kadının dışarıda eşini öpmesi de neymiş? Gitti din elden, namus mu kaldı artık toplumda! Vah halimize!
Hayır sevgili güzel kardeşim ne topluma ne dinine ne de kültürüne bir leke geldi.
Sadece iki insan birbirini sevdi. Ama sen azıcık sevgiden anlasan zaten bunları dert etmezsin. Sen hiç sevmedin ya da hiç sevilmedin yahut hiç sevdiğinden bir buse almadın ki bir katliammış gibi yadırgayan kibirli gözlerle bakıyorsun.

Yahu bırakın kim kimi öpüyor kim kime sevda sözcükleri sıralıyor. Derdiniz insanların mutluluğu ve sevişmeleri olmasın. Aman durun hemen kızmayın sevişme derken karşılıklı sevmek anlamında dedim.
Ama sen ve senin gibi düşünen o güruha kızmamak lazım. Daha kadın/erkek eşitliğini bile kabullenmemiş insanlardan yukarıda yazdıklarımı anlamasını beklemek ‘hadi aya yürüyerek çıkalım’ demek kadar saçma kaçar.

Bir yerde okumuştum, “Kim ne derse desin hangi kitap yazarsa yazsın kadın/erkek eşittir. Bu gerçeği hiçbir güç değiştiremeyecektir. Bu eşitlik dengesini bozan ekonomi, toplum, kültür, din ve baskılama dışında başka bir şey değildir. Biz her ne olursa olsun, vicdanlı ve doğru olandan yana olalım. Vicdanlı ve doğru olan da cinsiyet düşmanlığına karşı, cinsiyet eşitliğini savunmaktır.”

Ne güzel demişler.

İnanıyorum, bir sabah kırmızı karlar yağacak, sokak lambaları hala geceyi aydınlatmadan kalma bir kafayla sönmeye yakın ışıklar saçacak. Ve işte biz o zamanda belki birbirimizin özgürlüğüne saygı duymayı öğreneceğiz.

Sevgiyi hissedeceğiz. Siz değerli ve güzel okuyucularım siz siz olun bırakın elleri.

Siz sadece sevin, sevilin. İnanın sevmek çok güzel. Hele sonrası…
 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Burçin SAĞLAM AYSU yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.6883 TL 7.6576 TL
Euro
EURO
8.9572 TL 8.9215 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA